Cieniolubne kwiaty doniczkowe

Jesteś tutaj:

Cieniolubne kwiaty doniczkowe

3,4/5 (888 ocen)

Rośliny doniczkowe dzielą się między innymi na takie, którym do życia i prawidłowego rozwoju potrzeba dużo słońca, oraz te, które zdecydowanie bardziej wolą cień. Zwykle te ostatnie pochodzą z egzotycznych lasów tropikalnych, w których naturalnie występują trzy piętra roślinności i wiele roślin przystosowało się do tego, by żyć w półcieniu, a nawet w całkowitym zacienieniu. Do życia tego rodzaju rośliny potrzebują zwykle dość dużo wilgoci, wysokiej temperatury i małej ilości światła.

Kwiaty cieniolubne w naszym mieszkaniu będą się doskonale czuły w pomieszczeniach,  do których wpada mało światła i w których generalnie panuje półmrok. Przykładem takiego pomieszczenia może być łazienka bez okna, w której panuje też dodatkowo duża wilgotność. Jeżeli zdecydujemy się umieścić roślinę cieniolubną w pomieszczeniu widniejszym, trzeba ją w miarę możliwości jak najbardziej odstawić od okna a także można pomieszczenie dodatkowo zaciemnić na przykład żaluzjami lub roletami. W mieszkaniach z resztą zawsze znajdzie się choć jedno pomieszczenie, w którym praktycznie przez cały dzień panuje półcień, jeżeli także w nim chcemy mieć kwiaty, to sprawdzą się tam jedynie gatunki cieniolubne.

W jaki sposób ocenić intensywność światła w danym pomieszczeniu? Należy wziąć pod uwagę nie tylko to, z której strony jest umieszczony pokój, ale także czy za oknem mamy jakieś bariery, które by zatrzymywały światło, na przykład drzewa, krzewy czy inne budynki. Trzeba pamiętać, o tym, że jedynie przez okna wychodzące na północ do pomieszczenia wpada stosunkowo niewiele światła. To właśnie w takich pokojach warto sytuować rośliny cieniolubne. W przypadku pomieszczeń mających okna wychodzące na inne kierunki, można się spodziewać intensywnych promieni słonecznych przynajmniej przez kilka godzin dziennie. W takim wypadku, jeżeli wstawiamy do takiego pokoju roślinę lubiąca półmrok, warto pamiętać o czasowym zacienianiu pomieszczenia w godzinach porannych i południowych lub jak najdalszym odstawieniu kwiatu od okna.


Jak dzielą się rośliny cieniolubne?


Kwiaty preferujące cień dzielą się generalnie na cztery grupy. Do pierwszej z nich zaliczamy rośliny najlepiej rozwijające się w chłodnym półmroku. Są to na przykład paprocie. Z kolei dość chłodny półcień lubią cissusy, figowce czy bluszcz. Kolejna grupa roślin dobrze się czuje w cieplejszym półcieniu. Do tej kategorii można zaliczyć na przykład  niektóre palmy. Takie popularne gatunki jak difenbachia, filodendron czy dracena lubią zaś ciepły cień. W momencie zakupy roślin cieniolubnych warto dopytać o szczegółowe warunki, jakie należy zapewnić kwiatu w zakresie nie tylko ilości światła, ale także temperatury.

Najpopularniejsze rośliny do miejsc zacienionych

 

Najczęściej hodowanymi w mieszkaniach kwiatami doniczkowymi, preferującymi albo dobrze znoszącymi  niewielką ilość światła są:

Aglaonema

To roślina, której naturalnym środowiskiem są tropiki. Jej cechą charakterystyczną są efektowne, ozdobne liście o barwie ciemnozielonej z szarym, srebrzystym deseniem. Aglaonema najlepiej będzie się rozwijać w ciepłym półcieniu. Należy jej zapewnić dość wysoką temperaturę przez cały rok i unikać jej spadków. Należy pamiętać, że kwiat nie znosi bezpośrednich promieni słonecznych, ze względu na to, że jest przystosowany do życia w półcieniu, ale za to potrzebuje sporo wilgoci. Roślina dla prawidłowego rozwoju wymaga także żyznej i dobrze przepuszczalnej gleby. Wyróżnia się ponad 50 gatunków aglaonemy, a wszystkie one wywodzą się z lasów tropikalnych, gdzie stanowią dolną warstwę poszycia.

Difenbachia

Jest jedną z najbardziej znanych roślin pokojowych, hodowanych ze względu na piękne, grube i mięsiste  ulistnienie. Difenbachia preferuje ciepło, ale powinna być hodowana w cieniu. Nie powinno się więc jej stawiać na parapecie czy w innym miejscu, gdzie docierają ostre promienie światła. Bezpośrednie promieniowanie słoneczne jej nie służy, a wręcz szkodzi. Roślina lubi obfite podlewanie, ale tylko w okresie wegetacji. Od listopada należy ograniczyć dostarczanie wilgoci. Generalnie difenbachia nie jest kłopotliwa w uprawie i jest dość mało wymagająca, co w połączeniu z jej efektownym wyglądem sprawia, że gości w wielu domach, nawet u mało doświadczonych miłośników kwiatów.


Difenbachia

Difenbachia

Peperomia kędzierzawa

Istnieje nawet 600 gatunków tej rośliny, której naturalnym środowiskiem są lasy tropikalne.  Tam żyje ona w półcieniu i dużej wilgoci. Ten kwiat doskonale nadaje się do hodowli w mieszkaniach, które są zacienione przez większość dnia. By roślina się dobrze rozwijała, warto zastanowić się nad trzymaniem jej w kuchni, ponieważ to pomieszczenie jest na tyle wilgotne, dzięki parze wodnej unoszącej się w powietrzu, peperomia będzie tam doskonale zraszana. Jeżeli zauważymy, że naszej roślinie żółkną liście, jest to wiadomy znak, wskazujący na to, że jest ona wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, co jej szkodzi. Ozdobą peperomii są niewielkie, mięsiste i skórzaste liście, które wyglądają naprawdę uroczo.

Peperomia

Peperomia

Skalnica rozłogowa

Kwiat ten nadaje się doskonale do słabo nagrzanych i zacienionych jednocześnie mieszkań. Charakteryzuje się pięknymi, niezbyt dużymi liśćmi, układającymi się w rozetę. Roślina ta będzie się dobrze rozwijała wtedy, kiedy zapewnimy jej żyzne podłoże, z mieszanki kompostu i grubego piasku. Kwiat nie potrzebuje zbyt obfitego podlewania zaś konieczne do jego życia jest świeże i wilgotne powietrze. Hodowla skalnicy rozłogowej nie powinna sprawić większego kłopotu nawet niezbyt doświadczonym miłośnikom kwiatów.

Skalnica rozłogowa

Skalnica rozłogowa

Cissus rombolistny

Jak sama nazwa wskazuje roślina odznacza się romboidalnymi liśćmi. Jeden listek składa się z trzech, większego i dwóch mniejszych. Roślina wygląda naprawdę efektownie i ciekawie. Ponadto nie jest kłopotliwa w uprawie. Ten cissus ceni sobie półcień, ale nie zaszkodzi mu też od czasu do czasu niezbyt mocne słońce. Trzeba to brać pod uwagę wybierając dla niego stanowisko. Należy pamiętać o corocznym przesadzaniu rośliny w żyzną glebę, cotygodniowym podlewaniu oraz obfitym nawożeniu specjalnie do tego przeznaczonymi nawozami. Cissus rombolistny uwielbia ciepło więc należy mu je zapewnić przez cały rok. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz