Cissus - prawidłowa uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Cissus - prawidłowa uprawa i pielęgnacja

3,6/5 (154 ocen)

Ze względu na łatwość uprawy oraz dekoracyjność w mieszkaniach bardzo często uprawiany jest cissus, a konkretnie cissus rombolistny czy też australijski. Są to najczęściej spotykane gatunki rodzaju jednak nie jedyne. Coraz częściej uprawiamy mniej znane gatunki cissusa.

Cissus to rodzaj, obejmujący ponad 300 gatunków roślin, zaliczanych do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). Rośliny zaliczane do rodzaju są bardzo zróżnicowane,  jednak większość z nich to pnącza, występujące przede wszystkim w tropikalnych strefach Afryki, Ameryki, Australii oraz Azji. Uprawiane  w naszych mieszkaniach okazy są dekoracyjne przede wszystkim ze względu na liście.


Wybrane gatunki


Cissus rombolistny - Cissus rhombifolia (syn. Rhoicissus rhomboidea)
Cissus njegerre
Cissus australijski - Cissus antarctica
Cissus różnobarwny- Cissus discolor
Cissus gongylodes
Cissus prążkowany- Cissus striata
Cissus przylądkowy- Cissus capensis
Cissus velutinus
Cissus rotundifolia
Cissus amazoński- Cissus amazonica
Cissus quadrangula


Gatunki uprawiane w mieszkaniach


Do najczęściej uprawianych w mieszkaniu, gatunków cissusa zaliczymy cissusa rombolistnego oraz australijskiego. Poza nimi warto zwrócić uwagę na cissusa różnobarwnego oraz cissusa prążkowanego.


Kilka uwag o budowie


Cissus jest rodzajem, w którym występują przede wszystkim pnącza, czasem byliny oraz sukulenty. Pnącza charakteryzują się drewniejącymi pędami oraz dekoracyjnymi liśćmi. Kwiaty niepozorne, w warunkach domowych rzadko występujące.


Charakterystyka wybranych gatunków


Cissus australijski

Gatunek naturalnie występujący w Australii, powszechnie uprawiany w mieszkaniach ze względu na dekoracyjne, jajowato- sercowate liście.  Blaszka liściowa ciemnozielona i piłkowana. Charakteryzujący się długowiecznością oraz małymi wymaganiami, należy do tych roślin, które uprawia się przez wiele lat.  Zazwyczaj bezproblemowy, ale lepiej sobie radzi w pomieszczeniach, w których temperatura nie przekracza 20°C. Cissus australijski charakteryzuje się silnym wzrostem. Jego wzniesione pędy, z czasem drewnieją i mogą sięgać do kilku metrów wysokości. Wyposażone są w wąsy czepne.  Kwiaty niepozorne, choć w warunkach domowych kwitnie bardzo rzadko.

Cissus rombolistny

Obok cissusa australijskiego to drugie powszechnie uprawiane w warunkach domowych pnącze. Charakteryzuje się silnym wzrostem, drewniejącymi pędami oraz dekoracyjnymi, ciemnozielonymi, trójlistkowymi liśćmi. Bardzo często można go nabyć w odmianie ‘Ellen Danica’.

Cissus różnobarwny

Cissus różnobarwny należy do najbardziej dekoracyjnych gatunków rodzaju. Jego naturalne siedliska występują na Jawie. Przybiera formę pnącza o cienkich pędach, na których osadzone są podłużne, sercowate liście. Liście są bardzo dekoracyjne ze względu na kolorystykę. Spód liścia jest ciemnoczerwony, natomiast górna strona fioletowo- zielona z srebrzystymi przebarwieniami.  

Cissus prążkowany

Gatunek cissusa, który nie charakteryzuje się silnym wzrostem, wręcz przeciwnie, rośnie wolno, charakteryzując się dłoniastymi liśćmi 3 - 5 listkowymi. Pochodzący z Ameryki Południowej może stanowić ciekawą propozycję przy obsadzaniu wiszących koszy.


Wybrane odmiany


W sprzedaży możemy nabyć jedną z piękniejszych odmian cissusa rombolistnego zwaną ‘Ellen Danica’. Pochodząca z Danii, różni się od gatunku bardziej zwartym pokrojem oraz głęboko wyciętymi liśćmi.


Wymagania


Cissusy uprawiamy na stanowisku jasnym do półcienistego. W pełnym słońcu roślina będzie marnieć oraz może dojść do poparzeń. Podłoże przede wszystkim przepuszczalne, ponieważ roślina źle znosi nadmiar wody. Temperatura optymalna na poziomie 15 - 20 °C, lecz radzi sobie także w cieplejszych warunkach. Na okres zimy warto zapewnić mu trochę chłodniejsze warunki, ale temperatura niech nie spada poniżej 8 - 10 °C.  Cissusy to bardzo tolerancyjne rośliny, tak więc poradzą sobie w warunkach pokojowych przez cały rok, nawet w pomieszczeniu z ogrzewaniem centralnym. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz