Cissus - prawidłowa uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Cissus - prawidłowa uprawa i pielęgnacja

3,6/5 (154 ocen)

Pielęgnacja


Posiadając cissusa, należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego stanowiska oraz podlewaniu i nawożeniu. Podstawą jest zapewnienie drenażu oraz dostosowanie podlewania do panujących warunków w pomieszczeniu. Ważne jest, aby nie przelać rośliny, gdyż ona ma wrażliwy system korzeniowy i może na tym bardzo ucierpieć. W okresie letnim podlewamy częściej, ale wówczas gdy podłoże lekko przeschnie. Nawożenie tylko w okresie letnim co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym dla roślin o ozdobnych liściach. Starsze rośliny przesadzamy rzadko, jedynie w momencie, kiedy zaistnieje taka potrzeba. Nadmiernie rozrośnięte rośliny można przycinać, najlepiej w okresie wiosennym. Cięcie zapewni zwarty pokrój, można także uszczykiwać pędy.


Rozmnażanie


Do rozmnożenia cissusa wykorzystujemy półzdrewniałe sadzonki pędowe bądź wierzchołkowe. Sadzonka powinna zawierać co najmniej dwa węzły oraz jeden- dwa liście. Sadzonki ukorzeniamy wiosną i latem. Stosujmy ukorzeniacz, który zwiększy prawdopodobieństwo przyjęcia się sadzonki. Należy podkreślić, że ukorzeniają się one średnio, dlatego tym bardziej należy zadbać o odpowiednie warunki. Z pewnością należy zapewnić im ciepłe warunki - odpowiednia będzie temperatura pokojowa. Ukorzeniamy w przepuszczalnym podłożu. Można zastosować torf zmieszany z piaskiem. Po kilku tygodniach jak sadzonki się ukorzenią, należy przesadzić je do niewielkich doniczek, po kilka sztuk (do trzech).


Najczęstsze problemy


Cissus nie należy do roślin doniczkowych, które wykazują podatność na choroby. W przypadku najpopularniejszych gatunków, świetnie sobie radzą w warunkach domowych. Oczywiście przy błędach uprawowych mogą pojawić się problemy, z których najważniejsze to wciornastki, roztocza, przędziorki, mszyce czy też miseczniki. Poza tym w przypadku nadmiernego bądź skąpego podlewania może dojść do opadania liści.


Uwagi końcowe


Cissusy to łatwe  w uprawie rośliny, które przy odpowiedniej aranżacji, mogą stanowić, bardzo ciekawą dekorację  wnętrza. Poza omówionymi gatunkami cissusa, warto zapoznać się jeszcze z takimi gatunkami jak:

  • Cissus amazoński (pochodzi z Brazylii, charakteryzuje się podłużnymi liśćmi, od spodu czerwonymi, a z wierzchu zielonymi ze srebrzystymi przebarwieniami);
  • Cissus przylądkowy ( dekoracyjne liście, silnie powycinane);
  • Cissus velutinus (delikatne pnącze wymagające sporej wilgotności powietrza, liście trójlistkowe).  


Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz