Cieniolubne kwiaty doniczkowe

Jesteś tutaj:

Cieniolubne kwiaty doniczkowe

3,4/5 (874 ocen)

Dracena

To niezwykle popularny kwiat w wielu domach o charakterystycznym wyglądzie i długich, wąskich dekoracyjnych liściach. Roślina pochodzi z Madagaskaru  i z tego względu najlepiej rozwija się w bardzo ciepłych, ale zacienionych pomieszczeniach. Ponadto wymaga stale wilgotnego podłoża. Doświadczeni hodowcy polecają częste mycie jej liści, co dostarcza dodatkowej porcji wilgoci, którą preferuje kwiat.

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Dracena obrzeżona

Łosie rogi

Jest to popularna i potoczna nazwa kwiatu z rodziny paproci, który posiada charakterystyczny i osobliwy wygląd, odróżniający go od innych gatunków paprociowatych. Mianowicie roślina charakteryzuje się liśćmi do złudzenia przypominającymi swoim kształtem łosie rogi. Nadaje to im bardzo efektowny wygląd. W naturze ten rodzaj rośliny żyje w Australii i Nowej Gwinei jako epifit rosnący na pniach oraz gałęziach drzew. Jak każda roślina z paprociowatych, także i ta toleruje ciepły cień i najlepiej rozwija się w pomieszczeniach, które nie są bezpośrednio oświetlane promieniami słonecznymi. Do dobrego rozwoju należy jej zapewnić tylko dość wysoką temperaturę, sięgająca nawet 18 stopni Celsjusza oraz sporo wilgoci.

Łosie rogi - paproć

Łosie rogi - paproć

Ciemnotka okrągłolistna

To kolejny gatunek nadający się doskonale do hodowania w zacienionych pomieszczeniach. Jej nazwa nie tylko dokładnie oddaje ulubione środowisko, ale także wygląd jej liści, które są niewielkie, błyszczące i skórzaste. Wyglądają niezwykle dekoracyjnie. Ciemnotka jest kwiatem z rodziny paproci, choć jej wygląd zupełnie na to nie wskazuje. Jest to roślina wybitnie ciepłolubna, optymalna temperatura, w której dobrze się czuje to nawet 25 stopni Celsjusza. Wymaga częstego podlewania, tym bardziej im wyższa panuje temperatura otoczenia, jednak należy uważać, by nie przesadzić z ilością wody, więc zanim podlejemy kwiat ponownie, poczekajmy na przeschniecie wierzchniej warstwy podłoża. Najlepiej jest zraszać roślinę i jednocześnie umiarkowanie podlewać.

Ciemnotka okrągłolistna

Ciemnotka okrągłolistna

Jak widać mamy spory wybór roślin do pomieszczeń zacienionych. Wyboru  konkretnego gatunku należy dokonać na podstawie tego, jaką temperaturę jesteśmy w stanie zapewnić naszej roślinie.

Tekst: Marta Niegerewicz
 

>/center>

Koniecznie zobacz