Jakie doniczki na zioła warto wybrać? Podpowiadamy

Jesteś tutaj:

Jakie doniczki na zioła warto wybrać? Podpowiadamy

3,5/5 (111 ocen)

Któż z nas nie pił ziołowych syropów czy jadł obiadu, których aromat ziół przyjemnie działał na zmysły? Warto więc wprowadzić element ziołowego ogrodu do domu. A domowa bądź balkonowa uprawa nie należy do najtrudniejszych, choć wymaga troski nie tylko  o temperaturę czy nawodnienie, ale również o doniczki, w których zioła wzrastają i estetycznie wyglądają.


Przykładowe zioła i wymagania


Tymianek, bazylia

Uprawa tymianku pospolitego w doniczce przyczynia się do powstania charakterystycznego zapachu. Jak wiadomo zioło wykorzystywane jest w medycynie do leczenia górnych dróg oddechowych, ale również jako przyprawa do wielu potraw, głównie mięsnych.

Znacznie częściej od tymianku na parapetach w polskich kuchniach pojawia się bazylia pospolita, należąca do grupy roślin jednorocznych. Bazylia korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu (układ trawienny lub nerwowy). Podobnie jak tymianek nie jest droga, dzięki czemu każdy może pozwolić sobie, aby ozdabiała kuchenny parapet (cena około 5 zł).

Uprawa tymianku bądź bazylii w domu nie jest trudna, ale  powinniśmy zakupić doniczki, których średnica będzie większa od 10 cm. Zasadniczo tymianek czy bazylia charakteryzują się stosunkowo krótkimi korzeniami. Jednak zbyt płytka doniczka też okaże się niepraktyczna. Ponadto znacznie lepiej sprawdzą się doniczki ceramiczne niż te wykonane z tworzyw sztucznych.

Melisa

Kolejnym przykładem chętnie uprawianego zioła w doniczce jest oczywiście melisa. Pomaga nie tylko na bóle głowy, ale również w czasie stanów lękowych.

W przeciwieństwie do tymianku czy bazylii melisa stawia nieco inne wymagania doniczkom. Powinny być one nawet dwukrotnie wyższe, czyli około 20 cm. Wynika to oczywiście z innego systemu korzeniowego, który charakteryzuje tego typu zioło. Melisa może mieć korzenie przekraczające nawet  30 cm, co wymusza zakup wyższej doniczki.


Typowe propozycje


Nie zaleca się pozostawiać ziół w doniczkach plastikowych, w których zostały zakupione. Z tego względu warto przesadzić je do nowych, lepszej jakości doniczek z tworzywa sztucznego. Plastikowe pojemniki sprawdzą się w przypadku ziół wymagających większej wilgotności podłoża, jak melisa, estragon, czy mięta. Najlepszym rozwiązaniem dla ziół preferujących bardziej suche gleby, jak tymianek i majeranek są doniczki ceramiczne. Posiadają naturalnie powstałe pory, przez które ucieka część wody, dobrze również utrzymują ciepło podłoża. Są one swoim kształtem i wielkością pokrewne z pierwotnymi doniczkami plastikowymi. Dzięki temu na początku nie ma potrzeby kupowania dodatkowej ziemi i nie pojawiają się trudności z przesadzaniem.

Zioła o długich, pokładających się pędach, jak tymianek i cząber, świetnie będą się prezentować w wiszących doniczkach. Możesz je podwieszać zarówno w mieszkaniu, jak i na balkonie. Efektownie będą wyglądać zioła umieszczone w nietypowych doniczkach, np. w kaloszach, konewce, czy małym wiaderku. Do wnętrza w rustykalnym stylu doskonale będą pasować donice i kosze wiklinowe.

Z racji tego, że w kuchni można uprawiać kilka typów ziół należy pomyśleć o specjalnych zestawach donicowych. Zioła najlepiej posadzić w osobnych doniczkach ceramicznych, a wykorzystać jedną, większą podstawkę. Białe doniczki z opisem ziół postawione na wspólnej podstawce z pewnością estetycznie wyeksponują naturę w Twojej kuchni. Dostępność na rynku różnorodnych rodzajów doniczek, podstawek, specjalnych zestawów, czy ciekawych konstrukcji pozwala na stworzenie przeróżnych kompozycji ziołowych zgodnych z naszymi upodobaniami.

Zioła nadadzą specyficzny charakter Twojej kuchni, udekorują ją i niezwykle wpłyną na wszystkie zmysły. Dzięki doniczkom stworzysz w domu małe, ziołowe królestwo. 

Ciekawe doniczki na zioła znajdziesz tutaj

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz