Doniczkowa uprawa ziół w naszym domu

Jesteś tutaj:

Doniczkowa uprawa ziół w naszym domu

3,8/5 (12 ocen)

Są smaczne, zdrowe i dobrze wyglądają na każdym kuchennym parapecie. Nie ma prawdziwej kuchni bez świeżych, pachnących ziół. Pewnie dla każdego z nas kuchnia jest miejscem, w którym nie tylko się gotuje, ale również spędza długie godzinny na pogaduchach ze znajomymi przy małej czarnej. Właśnie dlatego powinniśmy zadbać, aby nasza kuchnia miała przyjemną, domową atmosferę i żeby swoim wyglądem zachęcała do spędzania w niej czasu. Zioła jako dodatek do kuchni, mogą zapewniać dokładnie taki efekt. Kto by nie chciał przyprawić spaghetti czy mięsa bazylią świeżo zerwaną z domowego ogródka? Wyobraźmy sobie smak drinków serwowanych z aromatycznymi liścikami mięty zmieszanym ze skruszonym lodem albo czarną kawę z odrobiną chili.

Wszystko to jest na wyciągnięcie ręki, jeżeli włożymy odrobinę wysiłku w samodzielną uprawę ziół. Walory smakowe świeżych ziół są nie do przecenienia w porównaniu ze sklepowymi sadzonkami. Możemy oczywiście kupić gotowe sadzonki, jednak nigdy nie wiemy, czym zioła z supermarketu były wcześniej spryskiwane i w jakich warunkach były hodowane. Co więcej zainwestowanie w doniczkę, ziemię i cebulki jest znacznie tańsze, niż kupowanie gotowych sadzonek, które szybko więdną w domowych warunkach.


Wybór ziół


Zioła na parapecie zachwycą wszystkich naszych znajomych, ale nie chodzi tylko o wygląd, ale także o smak. Wybierajmy zioła, które najczęściej dodajemy do naszych potraw. Poniżej przedstawiamy propozycję ziół, które nie są zbyt trudne w uprawie.

Zioła jednoroczne: cząber, bazylia, majeranek

Zioła dwuletnie: kminek oraz bardzo łatwa w uprawie i niezbędna w każdej kuchni pietruszka

Zioła wieloletnie: mięta, oregano, melisa, tymianek i rozmaryn

Uprawa


Wysiew nasion można już zacząć w marcu, kiedy dzień jest wystarczający długi, aby ogrzać nasze siewki. Cebule powinniśmy zasadzać na początku w małych pojemnikach z otworami, żeby woda nie zalegała na dnie i miała gdzie odpływać. Jeżeli chodzi o ziemię, to najlepiej zastosować specjalną ziemię do uprawy ziół, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nasze siewki nie zachorują. Po 2, 3 tygodniach możemy już przenieść siewki do większych doniczek, które wypełniamy ziemią uniwersalną o odczynie normalnym lub lekko kwaśnym, wymieszaną z piaskiem lub drobnym żwirem. Na dnie naczyń powinien znajdować się drenaż i otwory, które ułatwią odpływ wody.

Pamiętajmy, aby dostosować pojemniki do wielkości roślin. Zioła takie jak tymianek, majeranek czy cząber mają dość płytki system korzeniowy, dlatego powinno się je sadzić w niskich doniczkach. Natomiast bazylia, melisa, rozmaryn czy estragon wymagają pojemników o większej głębokości.

Zioła wieloletnie można przezimować. W tym celu najprościej jest przenieść rośliny z doniczkami do jasnego pomieszczenia o temperaturze ok. 10 i podlewać je od czasu do czasu tak, żeby korzenie nie uschły.

Uprawa ziół w domu


Stanowisko i pielęgnacja


Zioła mogą stać w kuchni na parapecie, na balkonie czy na tarasie. Ważne, aby stanowisko, które wybierzemy miało dostęp do światła. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz