Żywopłot z buka - warty uwagi?

Jesteś tutaj:

Żywopłot z buka - warty uwagi?

3,4/5 (328 ocen)

Buk pospolity to gatunek powszechnie występujący na terenie Polski. W ciągu roku może przyrastać od 30 do 60 cm. W sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet 40 m wysokości. Ma regularną koronę złożoną z dużej ilości gałęzi, wyrastających już nisko na pniu. Wiosną porasta go masa intensywnie zielonych eliptycznych liści, które jesienią przebarwiają się na żółto lub brązowo. Na wiosnę na gałęziach pojawiają się drobne, jasnozielone kwiaty, a jesienią małe ciemno brązowe orzeszki.

Buk pospolity cechuje się dużą zdolnością regeneracji po przycinaniu, co sprawia, że jest idealną rośliną na żywopłoty. Z dużą łatwością można z niego stworzyć gesty żywopłot. Swej funkcji osłaniającej nie straci również jesienią, ponieważ nie wszystkie liście opadną, część zbrązowiałych i zaschniętych pozostanie na pędach. Taki żywopłot z zaschniętymi liśćmi nawet zimą będzie nadal wyglądał ładnie. Dlatego buk może być dobrą alternatywą dla żywopłotów z roślin iglastych. Solidny i głęboki system korzeniowy sprawia, że może być wykorzystywany nie tylko, jako zielone ogrodzenie, ale również, jako wiatrochron. Bardzo efektownie będzie wyglądał żywopłot z buku o purpurowych liściach, który nie rośnie tak wysoki jak pospolity, ale tworzy również gęste korony.


Wymagania


Buk jest łatwy w uprawie i ma niewielkie wymagania uprawowe. Preferuje gleby żyzne, zasobne w składniki pokarmowe oraz stale, ale nienadmiernie wilgotne. Źle rośnie zarówno na glebach zbyt suchych jak i zbyt mokrych. Dobrze jak są lekko gliniaste, toleruje gleby zawierające wapń i niezbyt kwaśne. Może rosnąć w cieniu jak również w miejscu słonecznym. Jest odporny na mróz, choć późne wiosenne przymrozki mogą uszkadzać młode liście.

 

Zobacz także: Wybieramy rośliny na żywopłot


Żywopłot z buka


Do tworzenia żywopłotu najlepiej wybierać młode rośliny o wyrównanym wzroście. Drzewka z nagimi korzeniami najlepiej sadzić wczesną wiosną, ale odpowiedni będzie też termin jesienny, gdy opadną już liście. Sadzonki kupione w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon, o ile nie występują ujemne temperatury. Jeśli kupiliśmy sadzonki z odkrytymi korzeniami, przed sadzeniem korzenie warto na kilka godzin umieścić w wodzie. Następnie umieszczamy je we wcześniej przygotowanych dołkach. Jeśli podłoże nie jest zbyt żyzne, dobrze jest je wymieszać z kompostem. Ziemię wokół roślin dokładnie ugniatamy i obficie podlewamy Na jeden metr sadzi się ok. 4-5 sztuk. Przez kilka pierwszych lat po posadzeniu, krzewów nie formujemy, a jedynie dwa razy w roku skracamy wszystkie pędy. Odpowiednim terminem do tego zabiegu będzie czerwiec i koniec lipca. Pozwalamy roślinnym, aby dobrze się przyjęły i odpowiednio wzmocniły. Formowanie boków i góry żywopłotu rozpoczynamy, gdy rośliny osiągną 1 m wysokości.

Autor: Justyna Przasnyska
 

Koniecznie zobacz