Jodła koreańska - odmiany i uprawa

Jesteś tutaj:

Jodła koreańska - odmiany i uprawa

3,5/5 (161 ocen)

Drzewo źle też znosi zanieczyszczone, miejskie powietrze i suszę. Dobrze natomiast rośnie w pobliżu zbiorników wodnych, poprawiających wilgotność powietrza. Lubi też rejony z niezbyt gorącym, wilgotnym latem i śnieżnymi zimami. Jodła koreańska na ogół dobrze radzi sobie z niskimi temperaturami, nie powinna być jednak sadzona w chłodniejszych rejonach kraju i na odkrytych, wietrznych stanowiskach. Ze względu na powolny wzrost i zwartą formę, roślina nie wymaga cięcia. Ze względów estetycznych można jej jedynie usunąć dolne gałęzie, o ile w ogóle występuje taka potrzeba.


Rozmnażanie


Czysty gatunek jodły koreańskiej można rozmnażać za pomocą siewu nasion, jednak w przypadku form ozdobnych, wykorzystuje się wyłącznie szczepienie.

Jodła koreańska

Jodła koreańska


Choroby i szkodniki


Jak większość jodeł, jodła koreańska posiada wielu wrogów w postaci rozmaitych chorób i szkodników. Najczęściej mogą ją atakować mszyce (obiałka pędowa, ochojnik korowojodłowy i ochojnik jodłowy) i przędziorki oraz choroby grzybowe (osutka jodły, rdza jodły).


Zastosowanie


Ze względu na swój piękny pokrój, dekoracyjne igły i oryginalne szyszki, jodła koreańska powinna być sadzona jako soliter, najlepiej na tle trawnika, jasnej ściany budynku lub drewnianego ogrodzenia. Ładnie prezentuje się też w kompozycjach z innymi gatunkami iglastymi oraz na wrzosowiskach. Szczególnie dobrze rośnie w pobliżu wody (jednak nie na podmokłym terenie), gdyż bardzo lubi wilgotne powietrze. Wiele odmian karłowych nadaje sie do uprawy na skalnikach i w pojemnikach.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz