Jakie sadzonki cisa wybrać? Jak i kiedy je sadzić? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki cisa wybrać? Jak i kiedy je sadzić? Zobacz!

3,3/5 (331 ocen)

Cis pospolity to bardzo szlachetny iglasty krzew lub niewielkie drzewo o czerwonych, ozdobnych owocach. Jest wyjątkowo długowieczną rośliną, może żyć nawet ponad 1000 lat, w dodatku odporną na zanieczyszczenia. Jego igły najczęściej są ciemnozielone, lecz znane są również odmiany o charakterystycznym złotożółtym igliwiu. Cis jest szczególnie ceniony w małych przydomowych ogrodach. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć o sadzonkach cisa, przystępując do jego uprawy.


Jakie sadzonki cisa kupić?


Sadzonki cisa można nabyć w wyspecjalizowanych szkółkach zajmujących się rozmnażaniem iglaków oraz w sklepach ogrodniczych. Minimalna wysokość drzewka powinna wynosić ok. 20-25 cm, a najlepiej więcej, ponieważ cis rośnie bardzo wolno. Wszystkie sadzonki powinny mieć dobrze ukształtowany system korzeniowy oraz ładnie uformowaną koronę o minimum 3 pędach bocznych. Kora powinna mieć zdrowy wygląd, nie może być przesuszona ani nosić jakichkolwiek oznak porażenia przez choroby lub szkodniki.


Gdzie sadzić sadzonki?


Cis nie ma dużych wymagań glebowych, rośnie na wszystkich glebach, nawet nieco wapiennej. Lubi gleby żyzne, próchniczne, wilgotne i przepuszczalne. Dobrze rośnie zarówno na stanowisku cienistym, półcienistym, jak i na słonecznym. Musi ono być jednak ciepłe i osłonięte od wiatru. Drzewo lubi klimat umiarkowany, z tego powodu zaleca się sadzić je głównie z zachodniej części kraju. Jest dość mrozoodporne, wytrzymuje temperatury od -15 do -20o C. Cis jest bardzo odporny na choroby i szkodniki. Może być sadzony pojedynczo lub w grupie. Doskonale nadaje się na formowany żywopłot, rzeźby roślinne, wrzosowisko, nad wodę i do ogrodów skalnych.

Uwaga! Cis to roślina silnie trująca (wszystkie jego części za wyjątkiem osnówki), nie należy więc sadzić go w pobliżu pastwisk. Trujące właściwości drzewa nie pozwalają również na jego sadzenie w miejscach, gdzie przebywają małe dzieci.


Kiedy sadzić sadzonki?


Sadzonki cisa sadzi się wiosną lub wczesną jesienią, na przełomie września i października. Terminy te gwarantują dobre ukorzenienie się krzewów przed zimą, dzięki czemu mamy pewność, że ich korzenie nie przemarzną podczas mrozów.


Jak sadzić sadzonki?


W wykopanym dole o objętości dwa razy większej od bryły korzeniowej umieszcza się drzewo i zasypuje ziemią, lekko udeptując ziemią. Następnie formuje się misę do podlewania i obficie podlewa krzew. Po posadzeniu zaleca się ustawić ukośnie do niego podporę. Aby uzyskać gesty żywopłot, zalecana odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić 60-80 cm. Należy pamiętać, że cis to roślina dwupienna, kwiaty męskie i żeńskie wytwarza na różnych egzemplarzach, i tylko egzemplarze żeńskie wytwarzają owoce.


Rozmnażanie sadzonek


Rozmnażanie cisa nie należy do najłatwiejszych, najlepiej jest kupić gotowe sadzonki. Jeśli jednak chcemy wyhodować własne, należy uzbroić się w cierpliwość. Jednym ze sposobów rozmnażania cisa jest sadzonkowanie. Nie jest ono łatwe, choć i tak jest najłatwiejsze z wszystkich metod, i wymaga dużo czasu, ponieważ sadzonki rosną powoli.

Sadzonkowanie przeprowadza się na przełomie sierpnia i września. W tym celu pod koniec lata z pędów wierzchołkowych u form wzniesionych, a z pędów bocznych u form płożących odcina się sadzonki o długości 8-10 cm. Na każdej z nich powinien być zachowany fragment kory, tzw. piętka, ze starszego pędu. Okulizakiem trzeba usunąć z sadzonek wszystkie dolne igły. Następnie zanurza się je w ukorzeniaczu i sadzi do doniczki wypełnionej wilgotną mieszaną piasku i torfu.

Tak przygotowane sadzonki na zimę umieszcza się w chłodnym, ale dobrze oświetlonym pomieszczeniu, w temperaturze 15-18o C. Wiosną ukorzenione sadzonki umieszcza się wraz z doniczkami na zewnątrz w miejscu zacienionymi regularnie podlewa. Wysadzenie na miejsce stałe można przeprowadzić jesienią, na przełomie października i listopada. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz