Brzoza brodawkowata - nieodzowny element polskiego krajobrazu

Jesteś tutaj:

Brzoza brodawkowata - nieodzowny element polskiego krajobrazu

3,5/5 (99 ocen)

Brzoza brodawkowata (Betula pendula)


Najczęściej uprawianym gatunkiem rodzaju Betula jest brzoza brodawkowata. Dostępna w zmiennych odmianach, umożliwia wykorzystanie jej w nasadzeniach nawet w niewielkim ogrodzie. Do najpopularniejszych odmian gatunku zaliczymy niewielką ‘Youngii’. Osiągająca do kilku metrów wysokości i szerokości, zachwyca malowniczą i ciekawą koroną. Sprawdzi się w mniejszych oraz większych ogrodach m.in. posadzona pojedynczo na trawniku. Wspomniana odmiana bardzo często sadzona jest  w pobliżu zbiorników wodnych, a także miejscach,  w których wypoczywamy. Poza dekoracyjnością, wielką zaletą brzozy brodawkowatej są jej niewielkie wymagania glebowe. Istotne jest to, aby została posadzona na słonecznym stanowisku.


Brzozy w otaczającym nas krajobrazie


Brzoza brodawkowata jest gatunkiem powszechnie występującym w otaczającym nas krajobrazie. Spotykana jest na terenie całego kraju, w parkach, otwartym krajobrazie, na bezdrożach, terenach leśnych. Warto dodać, że poza brzozą brodawkowatą w Polsce w stanie dzikim, występują ciekawe gatunki brzóz jak brzoza karłowata (Betula nana) oraz brzoza niska (Betula humilis). Oba gatunki to krzewy.

Do brzóz zaliczymy liczne gatunki drzew, a nawet krzewów, których naturalne stanowiska, zależnie od gatunku występują w umiarkowanej i chłodniejszej części półkuli północnej.


Brzoza jako potężne drzewo o dekoracyjnej korze i ciekawym pokroju


Betula pendula jest charakterystycznym gatunkiem drzewa liściastego, tak często spotykanego w otaczającym nas krajobrazie. Jej  dekoracyjna kora, która u starszych okazów jest kredowobiała, łuszczy się, a na jej tle ładnie prezentują się liście. Drzewo może osiągać nawet do 30 m wysokości. Pokrój malowniczy, ze względu na zwisające, elastyczne gałązki. Pień smukły w dolnej części ciemny i silnie spękany. Liście podwójnie ząbkowane jajowato-romboidalne do trójkątnych z ostrym wierzchołkiem. Jesienią przebarwiają się na złocistożółty kolor i długo utrzymują się na drzewie. Brzoza jest gatunkiem jednopiennym, a więc na jednym drzewie znajdują się kwiaty męskie i żeńskie. Kwitnienie rozpoczyna się w kwietniu, a więc jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty męskie są dłuższe i zwisające, natomiast żeńskie krótsze, początkowo wzniesione. Owocostany walcowate, złożone z licznych oskrzydlonych orzeszków, które po dojrzeniu osypują się. Brzoza brodawkowata nie należy do drzew długowiecznych i dożywa do około 100-150 lat.


Brzoza brodawkowata występuje w wielu zróżnicowanych odmianach


Wspomniana na początku opracowania odmiana ‘Youngii’ jest jedną z najpopularniejszych odmian nie tylko gatunku, ale także całego rodzaju Betula, która z chęcią sadzona jest w ogrodach, a także parkach, skwerach itp. Brzoza brodawkowata dostępna jest w wielu zróżnicowanych odmianach, które w przeciwieństwie do gatunku, osiągają mniejsze rozmiary, dzięki czemu z powodzeniem mogą być uprawiane nie tylko w dużych, ale także mniejszych ogrodach. W sprzedaży dostępne są odmiany charakteryzujące się kolumnową koroną, płaczącym pokrojem, zmienną kolorystyką i kształtem liści.

Odmiana ‘Purpurea’ zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na mniejsze rozmiary, dzięki którym, może zostać posadzona w niedużym ogrodzie, ale przede wszystkim ze względu na barwę liści. W przeciwieństwie do większości odmian brzozy brodawkowatej, charakteryzujących się zielonymi liśćmi ‘Purpurea’ posiada liście purpurowe, początkowo bardziej czerwone. Jej korona jest luźna i docelowo może osiągnąć do kilku metrów szerokości. Wysokość odmiany osiąga maksymalnie do około kilkunastu metrów.

Kolejną odmianą, charakteryzującą się purpurowymi liśćmi jest ‘Royal Frost’. Liście ładnie się  wybarwiają, a drzewo osiąga do kilkunastu metrów wysokości.

Poszukując średniej wielkości drzewa, charakteryzującego się  wąską koroną, należy zwrócić uwagę na odmianę ‘Fastigiata’. Odmiana bardzo popularna, osiągająca do kilkunastu metrów wysokości (10- 15) oraz dużo mniejszą szerokość korony (4m). Starsze okazy prezentują się malowniczo ze względu na pokrój, wzniesione pędy, a także jasną korę. Drzewo bardzo dekoracyjne także w okresie bezlistnym. Można posadzić ją pojedynczo na trawniku, a także wykorzystać w szpalerach. Podobnym pokrojem charakteryzuje się odmiana ‘Obelisk’.

Ze względu na słoneczną barwę liści, warto wspomnieć także o odmianie ‘Golden Cloud’. Odmiana osiąga do 10 m wysokości i bardzo ładnie zaprezentuje się na tle innych drzew, charakteryzujących się ciemniejszym ulistnieniem.

Odmiana ‘Crispa’ tak jak np.  ‘Purpurea’ charakteryzuje się ciekawym ulistnieniem przy czym najbardziej widoczna różnica pomiędzy gatunkiem, a odmianą tym razem dotyczy kształtu liści, które są silnie powycinane, postrzępione. Liście w takiej formie, osadzone na opadających gałązkach, prezentują się bardzo delikatnie, nadając lekkości koronie. Brzoza brodawkowata w tej odmianie może osiągnąć nawet do 20 m wysokości.

Silnie powycinane liście występują także na odmianie ‘Gracilis’, niewielkim, karłowatym drzewie, charakteryzującym się nieregularnym pokrojem. Wysokość odmiany dochodzi do około 5 m. Tak niewielkie rozmiary drzewka sprawiają, że na jego uprawę mogą pozwolić sobie także posiadacze niewielkich ogrodów.

Do odmian strzępolistnych należy także odmiana ‘Tristis’. Charakteryzująca się zwieszającymi się gałęziami, prezentuje się niezwykle malowniczo zwłaszcza posadzona jako soliter na tle trawnika. Jej wysokość osiąga do około 20 m, a szerokość do 10 m.

Do najbardziej oryginalnych odmian brzozy brodawkowatej zaliczymy ‘Trost’s Dwarf’, niewielkie drzewko, które docelowo osiąga 1,5- 2 m wysokości. Charakteryzuje się ono bardzo nieregularną koroną oraz silnie powycinanymi liśćmi.


Stanowisko


Wielką zaletą brzozy brodawkowatej są jej niewielkie wymagania glebowe. Radzi sobie nawet na bardzo ubogim podłożu. Dzięki swojej wysokiej tolerancyjności wykorzystywana jest przy zadrzewianiu nieużytków. Aby brzoza dobrze rosła, należy zapewnić jej słoneczne stanowisko. Na takim stanowisku świetnie sobie radzi nawet na jałowym i piaszczystym podłożu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz