Brzoza brodawkowata - nieodzowny element polskiego krajobrazu

Jesteś tutaj:

Brzoza brodawkowata - nieodzowny element polskiego krajobrazu

3,5/5 (99 ocen)


Uprawa i pielęgnacja


W uprawie brzoza brodawkowata nie jest zajmująca. W pełni mrozoodporna, dobrze radząca sobie w okresie suszy i na słabszym podłożu zazwyczaj nie sprawia problemów. Nie znosi mokrego podłoża. W ogrodach uprawia się przede wszystkim odmiany, osiągające mniejsze rozmiary. Posadzone drzewa palikujemy i systematycznie podlewamy. Ponieważ brzoza brodawkowata łatwo się rozsiewa i powszechnie występuje na nieużytkach, bardzo często młode rośliny pozyskiwane są z takich stanowisk i sadzone na prywatnych posesjach. Chcąc posadzić taką samosiejkę, pamiętajmy, że wykopujemy ją ostrożnie z bryłą korzeniową, starając się nie uszkodzić korzeni. Łatwiej przyjmują się młode rośliny, dlatego wybieramy mało wyrośnięte drzewka. Termin sadzenia tak pozyskanych drzew to wiosna i jesień. Konieczne jest systematyczne podlewanie, a w razie potrzeby także cieniowanie. Brak zaangażowania w pielęgnację nowo posadzonych drzewek może doprowadzić do zasychania i utraty roślin.

Ze względu na płytki system korzeniowy, a także suche podłoże  niewiele roślin jest w stanie poradzić sobie w jej najbliższym towarzystwie. Zakątek z brzozą można wyściółkować bądź też wybrać takie rośliny, które poradzą sobie w tak trudnych warunkach. Ładny duet brzoza brodawkowata tworzy z bluszczem pospolitym.

Betula pendula charakteryzuje się szybkim wzrostem, dlatego też jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią, lepiej nie sadzić gatunku, tylko mniejsze odmiany. Podstawą dekoracyjności gatunku jest naturalny pokrój. Brzoza to potężne drzewo i jej wieloletnie  przycinanie nie przyniesie korzystnych efektów. Cięcie w razie potrzeby wykonuje się późnym latem bądź zimą w okresie spoczynku.


Rozmnażanie


Odmiany rozmnaża się wegetatywnie poprzez szczepienie, natomiast gatunek możemy rozmnożyć generatywnie poprzez nasiona. Nasiona należy zebrać po dojrzeniu i od razu wysiać (druga połowa lata) bądź też z siewem poczekać do wiosny.


Choroby i szkodniki


Mimo że brzoza należy do roślin łatwych w uprawie, nie sprawiających większych problemów, to jednak nawet ona może zostać porażona przez choroby, a także szkodniki.

Jedną z najczęstszych chorób brzozy brodawkowatej jest antraknoza brzozy. Choroba powoduje żółknięcie i przedwczesne opadanie liści. Na liściach można zaobserwować liczne, ciemnobrązowe plamy. W przypadku pojawienia się choroby opadające liście systematycznie usuwamy (należy je zgrabić i spalić). Drzewo należy dwu- trzykrotnie opryskać, stosując zamiennie kilka środków grzybobójczych.

Kolejną chorobą grzybową z którą możemy się spotkać uprawiając brzozę jest rdza brzozy. Chorobę łatwo rozpoznać po pomarańczowych zmianach na spodzie liści  oraz plamach na wierzchniej stronie. Drzewo może zostać porażone latem, a konsekwencją porażenia będzie zasychanie i opadanie liści. Tak jak w przypadku antraknozy opadające liście należy zebrać i spalić, a drzewo kilkakrotnie opryskać, stosując zamiennie różne środki grzybobójcze.

Inne choroby to m.in. czarna plamistość (choroba grzybowa, objawiająca się ciemnymi plamami na liściach, prowadząca do przedwczesnego ich opadania) oraz zamieranie pędów.

Brzozy narażone są także na liczne szkodniki. Do najpopularniejszych należą z pewnością mszyce, miniarki, a także chrząszcze m.in. zwijacz brzozowiec. Obecność wspomnianego chrząszcza rozpoznamy po zwiniętych w tutkę liściach. Porażone liście należy usuwać.


Zastosowanie


Betula pendula wcześnie rozpoczyna wegetację, dlatego też jej gałęzie szybko się zazielenią co także jest jej wielką zaletą. Sadzona ze względu na ładną korę, pokrój, a także małe wymagania. Drzewo dekoracyjne przez cały rok. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Na uprawę potężnej brzozy mogą pozwolić sobie właściciele wielkich ogrodów, w których majestatyczne drzewo może wyglądać zjawiskowo.

Gatunek sadzony jest przede wszystkim w zadrzewieniach krajobrazowych, osiedlach i parkach. Wszędzie tam gdzie jest na tyle dużo przestrzeni, aby pozwolić roślinie na swobodny rozrost.

W ogrodach sadzimy przede wszystkim zróżnicowane odmiany, zazwyczaj o smukłym i płaczącym pokroju. Zróżnicowanie odmianowe sprawia, że nawet posiadacze niewielkich ogrodów mają możliwość posadzenia brzozy w ogrodzie.

Decydując się na brzozę należy pamiętać o tym, że brzoza wyjaławia podłoże, dlatego też ciężko znaleźć dla niej dobre towarzystwo na wiele lat. Problemem mogą okazać się licznie opadające owocostany,  liście, a także pylenie podczas kwitnienia.

Brzoza brodawkowata ze względu na niewielkie wymagania, a także szybki wzrost (roczne przyrosty mogą osiągać długość powyżej metra) chętnie sadzona jest na terenach wymagających rekultywacji. Jest cenionym gatunkiem, którego drewno wykorzystywane jest w meblarstwie, przemyśle papierniczym, a także stosowane jako opał.

Posiada także właściwości lecznicze. Surowcem leczniczym są przede wszystkim liście z których można przygotować herbatę. Picie herbaty z brzozy działa moczopędnie, wzmacnia i oczyszcza organizm z toksyn.  Właściwości lecznicze wykazuje także kora oraz sok brzozowy. Ten ostatni wykorzystywany jest także w kosmetyce.

Tekst: Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz