Ambrowiec amerykański (balsamiczny) - wszystko o odmianach, pielęgnacji i zastosowaniu

Jesteś tutaj:

Ambrowiec amerykański (balsamiczny) - wszystko o odmianach, pielęgnacji i zastosowaniu

3,5/5 (199 ocen)

Drzewa stanowią szczególną grupę roślin ozdobnych. To trwałe elementy ogrodu, które zależnie od zastosowanego gatunku, mogą stanowić ciekawy akcent w ogrodzie, nawet  przez setki lat. Zazwyczaj osiągają spore rozmiary, dlatego wybór gatunku, powinien być dokładnie przemyślany, aby piękne drzewo, wraz z osiągnięciem znaczących rozmiarów, nie stało się wielkim problemem, nie tylko dla nas, ale także dla przyszłych właścicieli ogrodu.

W szkółkach nie brakuje niezwykle zróżnicowanych gatunków i odmian drzew liściastych i iglastych. Obok dobrze znanej nam brzozy (Betula), wierzby (Salix), lipy (Tilia), sosny (Pinus), występują także drzewa rzadziej spotykane w otaczającym nas  krajobrazie. Mniej znanym gatunkiem drzewa liściastego jest tytułowy ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua).

Wcześniej spotykany jedynie w arboretach, ogrodach botanicznych, a także parkach, dziś coraz częściej sadzony jest w ogrodach, mimo że ma spore wymagania i nie zawsze poradzi sobie w naszym klimacie.

Ambrowiec amerykański warto polecić ze względu na dekoracyjne liście, przepięknie przebarwiające się w okresie jesiennym. Niestety, młode okazy mogą przemarzać, co jest wielkim minusem tego oryginalnego drzewa. Mimo że nie należy do najłatwiejszych w uprawie, miłośników tego drzewa wciąż nam przybywa, a sam ambrowiec pojawił się już w wielu ogrodach i jest dostępny w sprzedaży w wielu odmianach.

Ambrowiec amerykański spotykany jest także pod nazwą ambrowiec balsamiczny oraz styrakowiec amerykański.


Kilka uwag o rodzaju Liquidambar


Ambrowiec amerykański jest jednym z kilku gatunków drzew, zaliczanych do rodzaju Liquidambar. Wywodzi się z rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae) i jest najbardziej rozpoznawalnym gatunkiem rodzaju. Ambrowce to potężne drzewa, naturalnie występujące w Ameryce, a także Azji, charakteryzujące się sezonowym ulistnieniem, a także kulistymi owocostanami. Do reprezentantów rodzaju zaliczymy także ambrowca chińskiego (L. formosana)  oraz ambrowca wschodniego (L.orientalis).

Ambrowiec amerykański - balsamiczny

Ambrowiec amerykański - balsamiczny


Jak wygląda ambrowiec amerykański?


W swoich ojczystych stronach ambrowiec amerykański jest potężnym drzewem, którego wysokość może przekroczyć nawet 40 m. Charakteryzuje się ładnym pokrojem, w młodym wieku bardziej stożkowatym. U starszych drzew, korona bardziej rozłożysta, owalna, osiągająca nawet do kilkunastu metrów szerokości. W naszym klimacie ambrowiec balsamiczny osiąga mniejsze rozmiary, a jego wysokość nie przekracza 20 m.

Pień drzewa prosty, kora szara, głęboko bruzdowana, pędy brązowawe z korkowymi naroślami.

Najważniejsza zaleta gatunku, a więc dekoracyjne liście, kształtem przypominają liście klonu. Są dłoniasto- klapowane, skrętoległe, brzeg liścia delikatnie piłkowany.  Osiągają do prawie 20 cm długości. Górna strona blaszki liściowej jest ciemnozielona, a dolna jaśniejsza, matowa. Jesienią przy sprzyjającej pogodzie, liście przepięknie się przebarwiają. Na liściach możemy wówczas dostrzec odcienie barwy czerwonej, żółtej, pomarańczowej  i fioletowej. Posadzony na rozległym trawniku, podczas jesiennego przebarwienia, ambrowiec amerykański zaprezentuje się zjawiskowo, niczym płonąca pochodnia.

Liquidamber styraciflua kwitnie w maju, choć samo kwitnienie nie jest widowiskowe. Ambrowiec jest gatunkiem jednopiennym. Jego kwiaty są rozdzielnopłciowe, główkowate. Kwiaty męskie są zebrane w kłosy, natomiast żeńskie zwisają na szypułkach. Większe znaczenie pod względem estetyki, mają owocostany. Są kuliste o średnicy do około 3 cm i długo utrzymują się na drzewie, nawet zimą. W owocostanach znajdują się oskrzydlone nasiona, jednak nie dojrzewają w naszym klimacie.

Ambrowiec charakteryzuje się silnym systemem korzeniowym typu sercowatego z korzeniem palowym. Wytwarza odrosty korzeniowe, choć nie tak liczne, jak w naturalnym środowisku. Ambrowiec balsamiczny ze względu na rozmiary, a także rozbudowany system korzeniowy nie powinien być sadzony za blisko budynku mieszkalnego.

Czy wiesz że…

Żywica ambrowca amerykańskiego stanowiła składnik gumy do żucia. Wykazuje także właściwości lecznicze, a poza tym znalazła zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.  

Owoc ambrowca amerykańskiego

Owoc ambrowca amerykańskiego


Wybrane odmiany ambrowca amerykańskiego
 

Nazwa odmiany

Uwagi

‘Silver King’

Odmiana ceniona ze względu na wyraziste liście, kremowo obrzeżone. Odmiana dekoracyjna przez cały okres wegetacyjny.

‘Worplesdon’

Ciekawa odmiana, charakteryzująca się silniej powycinanymi liśćmi. Osiąga niewiele ponad 10 m wysokości, a jesienią zachwyca przebarwiającymi się na pomarańczowo liśćmi.

‘Aurea’

Odmiana o liściach z złocistożółtym obrzeżem.

‘Burgundy’

Odmiana przepięknie przebarwia się w okresie jesiennym. Zachwyca wówczas ciemnoczerwonymi liśćmi.

‘Gumball’

Odmiana o kulistej koronie, występująca zazwyczaj w formie piennej. Osiąga do kilku metrów wysokości.

‘Rotundiloba’

Liście charakterystyczne ze względu na zaokrąglone klapy.

‘Paarl’

Odmiana charakteryzuje się bardzo wąskim pokrojem.

‘Palo Alto’

Liście tej odmiany przepięknie przebarwiają się w okresie jesiennym, w odcieniach barwy czerwonej i pomarańczowej. Jej wysokość nie przekracza 10 m.

 

Uprawa i pielęgnacja ambrowca amerykańskiego


Naturalne stanowiska ambrowca amerykańskiego występują w Ameryce Północnej, zazwyczaj na obszarach, charakteryzujących się wilgotnym podłożem m.in. w pobliżu rzek, jezior, terenów podmokłych.

W naszym klimacie ambrowca amerykańskiego należy posadzić na stanowisku słonecznym i osłoniętym przed wiatrem. Ponieważ młode rośliny nie są w pełni mrozoodporne, dlatego też wybór stanowiska dla ambrowca, powinien być dokładnie przemyślany. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz