- 1/4
- Następne
Drzewo sadzimy w podłożu lekko kwaśnym do obojętnego, dość żyznym, przepuszczalnym, dostatecznie wilgotnym. Nie przesadzajmy z zasobnością podłoża. Warto dodać, że ambrowiec amerykański dobrze sobie radzi podczas okresowego zalania.
Na słonecznym, ciepłym, osłoniętym stanowisku, bardziej suchym podłożu, ambrowiec amerykański lepiej znosi okres zimy, ponieważ szybciej zakończy wegetację, a nowe przyrosty będą bardziej zdrewniałe.
Sadzonki najlepiej nabyć od sprawdzonego producenta materiału szkółkarskiego, gwarantującego wysoką jakość oferowanego towaru. Ambrowiec amerykański sprzedawany jest w pojemnikach, dlatego możemy go sadzić w różnych terminach, choć najlepiej to zrobić w okresie wiosennym, tak aby przed nadejściem zimy, roślina dobrze się zaaklimatyzowała na nowym stanowisku.
Stanowisko pod drzewko należy oczyścić i w późniejszym okresie utrzymać w dobrej kulturze. Posadzone drzewa należy palikować, a także ściółkować, aby ograniczyć rozwój chwastów oraz parowanie wody z podłoża, co ma znaczenie zwłaszcza w okresie suszy.
Młode drzewa na okres zimy kopczykujemy i osłaniamy np. słomianym chochołem. Uprawa ambrowca amerykańskiego lepiej udaje się w zachodniej części kraju.
Ambrowiec balsamiczny można rozmnożyć poprzez nasiona, które należy pozyskać z innego kraju, gdyż jak wspomniałem, w naszym klimacie zazwyczaj nie dojrzewają. Inne metody rozmnażania to sadzonki pędowe zielne, pobrane latem, metoda in vitro, a także szczepienie.
Ambrowiec amerykański - balsamiczny
Problemy w uprawie
W sprzyjających warunkach, ambrowiec amerykański nie jest gatunkiem kłopotliwym w uprawie. Niestety, w naszym klimacie, w początkowym okresie swojego wzrostu, wykazuje wrażliwość na zbyt niską temperaturę, dlatego też może przemarzać, a tym samym jego prawidłowy rozwój zostanie zakłócony. Przemarznięte rośliny wytwarzają więcej odrostów korzeniowych.
Rośliny sadzone na mniej żyznym i suchszym podłożu lepiej zniosą okres zimy. W pierwszych latach uprawy, pamiętajmy o dokładnym okrywaniu drzewek.
Kolejnym problemem jest możliwość wystąpienia chlorozy, choroby wynikającej ze zbyt wysokiego pH podłoża. Chorobie zapobiegamy sadząc drzewo w podłożu o pH lekko kwaśnym do obojętnego.
Ambrowiec amerykański jest gatunkiem, który zazwyczaj nie choruje i nie wykazuje szczególnej podatności na szkodniki.
Zastosowanie
Mimo swojej początkowej podatności na przemarzanie, ambrowiec amerykański wart jest uprawy. Najpiękniej zaprezentuje się jako soliter, posadzony w parku, zieleni osiedlowej, a także w dużym ogrodzie. Warto posadzić go na trawniku, który podkreśli piękno jesiennego przebarwienia liści. Pamiętajmy, że intensywność jesiennych barw, uzależniona jest od nasłonecznienia. W pełni nasłonecznionym miejscu ambrowiec intensywniej się przebarwi.
Ambrowca balsamicznego można posadzić także w luźniejszych grupach, ale nie za gęsto, gdyż preferuje duże przestrzenie.
W sprzedaży dostępnych jest wiele ciekawych odmian, dzięki którym, możliwości wykorzystania ambrowca, stają się bardziej zróżnicowane.
Liquidambar styraciflua jest idealną rośliną do wykorzystania w zestawieniach kolorystycznych.
Drewno ambrowca amerykańskiego jest bardzo wytrzymałe, dlatego też znalazło zastosowanie m.in. w stolarstwie.