Cięcie drzew owocowych i nie tylko

Jesteś tutaj:

Cięcie drzew owocowych i nie tylko

3,2/5 (96 ocen)

Ogrodnicy, aby osiągnąć prawidłowe rezultaty w przycinaniu gałęzi drzew uczą się tej „sztuki” przez lata. Dobrze przycięte gałęzie odwdzięczają się w przypadku drzew owocowych dorodnym plonem. Drzewa przycinamy  w przewidzianym dla danej odmiany terminie, robimy to w dni ciepłe, słoneczne oraz suche, unikając przy tym dni upalnych.


Dlaczego tniemy drzewa?


Chociażby dlatego, żeby pobudzić powstawanie nowych pędów.  Kolejnym powodem może być dążenie do poprawienia wyglądu korony drzewa. Tniemy, również, aby pozbyć się suchych, ”martwych” gałęzi z drzewa oraz aby poprawić jakość plonów w przypadku drzew owocowych. Przycinamy gałęzie drzew, również dlatego, że rozrosły się one za bardzo, powodując, że drzewa są zbyt wysokie i nie możemy z nich zebrać owoców lub w przypadku drzew nie owocowych zbyt zasłaniają ogród czy rosnąc na granicy działki przeszkadzając sąsiadom.


Terminy cięcia drzew


Na przełomie lutego i marca wykonuje się cięcie formujące młodych drzewek. Przy czym jabłonie oraz grusze przycina się na wiosnę, a wiśnie i czereśnie w sierpniu, gdy zbierzemy owoce.

Jeżeli chcemy nadać określony kształt koronom, to przeprowadzany ten zabieg latem.  Natomiast, gdy chcemy zwiększyć rozwój nowych pędów to przeprowadzamy cięcie gałęzi  w pierwszych dniach okresu  wegetacyjnego rośliny lub podczas spoczynku. Na wiosnę przycinamy korony drzew owocowych.

Latem  usuwamy, także  pędy drzew owocowych, na których nie ma zawiązków owoców oraz,  które są dzikie i rosną do wnętrza korony drzewa. Taki zabieg sprzyja  wytwarzaniu przez drzewo dorodnych owoców. Przeprowadzamy go  w przypadku gruszy i jabłoni do  miesiąca przed osiągnięciem pełnej dojrzałości przez owoce.

Tak zwane drzewa pestkowe przycinamy, gdy zbierzemy z nich owoce. Tniemy głównie cienkie gałęzie. Stosujemy wobec nich cięcie odmładzające, które ogranicza występowanie chorób grzybowych wśród tego typu drzew. Poza tym na drzewach wyrasta więcej nowych pędów. W lipcu oraz sierpniu  należy zrobić cięcie prześwietlające jabłoni.

Jesienią oraz zimą, w okresie od listopada do marca warto przycinać drzewa liściaste.  Poza brzozami oraz klonami, u których ten zabieg przeprowadza się w okresie czerwiec wrzesień.

Drzewa iglaste tniemy przez cały rok.

Cięcie drzew owocowych

Cięcie drzew owocowych

Czym tniemy?


Najczęściej do cięcia gałęzi drzew wykorzystywany jest sekator lub piła ręczna lub łańcuchowa.  Wybór jednego z tych dwóch narzędzi zależy od grubości ścinanych gałązek, gęstości korony oraz wysokości drzewa.

Sekatory możemy podzielić na: jednoręczne i  dwuręczne. A piły dzielimy na piły ramowe oraz łańcuchowe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz