Cięcie drzew owocowych i nie tylko

Jesteś tutaj:

Cięcie drzew owocowych i nie tylko

3,2/5 (89 ocen)

Sekatory jednoręczne są bardzo poręczne.  Tniemy nimi gałązki, których średnica osiąga maksymalnie osiemnaście milimetrów.

Sekatory dwuręczne służą do cięcia większych gałązek. Nie mogą one być grubsze niż czterdzieści pięć milimetrów średnicy.

Piły ramowe wyposażone są w cienkie brzeszczoty co znacznie ułatwia cięcie. Tniemy nimi gałęzie o średnicy sześćdziesięciu milimetrów.

Piły łańcuchowe w zależności od potrzeb elektryczne, albo spalinowe służą nam do wycinania drzew oraz cięcia największych gałęzi.

Wszystkie narzędzia, których używamy do cięcia drzew muszą być czyste, żeby nie przenosiły żadnych bakterii i dobrze naostrzone. Po wykonaniu cięcia, również należy wyczyścić przedmioty. Rany, które powstaną po cięciu gałęzi powinno się posmarować środkami ułatwiającymi ich gojenie. Dobrze by było, żeby zawierały one w sobie składniki grzybobójcze i bakteriobójcze.


Jak tniemy?


Gałązki drzew owocowych przycinamy na odległość kilku milimetrów od pąka kwiatowego. Poza tym  ogrodnicy zawsze przycinają gałązki, które rosną pionowo nad pąkiem zewnętrznym a gałązki rosnące poziomo tną nad pąkiem górnym.

Grube konary należy ciąć w odstępie kilkunastu centymetrów od pnia. Usuwamy je od dołu. Tnąc od góry możemy doprowadzić do tego, że gałąź ułamie się pod własnym ciężarem i uszkodzi korę drzewa.

Warto wiedzieć, że ………….

Nie należy przycinać świerków i jodeł, które nie lubią przycinania i na skutek jego złego wykonania przestają ładnie rosnąć.

Rodzaje cięć:


Cięcie prześwietlające

Cięcie to ma na celu usunięcie   połamanych, suchych i chorych gałęzi.

Cięcie formujące

Dotyczy głównie młodych drzew owocowych. Służy ono uformowaniu dobrej korony oraz solidnego pnia. Tego rodzaju cięcie wykonuje się na początku wiosny.

Cięcie drzew owocowych

Cięcie drzew owocowych

Cięcie odmładzające

Takie przycinanie przeznaczone jest dla drzew, które chcemy odmłodzić. Służy ono poprawie wyglądu starych drzew. Przycina się zbyt długie gałęzie oraz te, na których nie pojawiają się już ani liście ani owoce. Usuwane są głównie stare gałęzie. 

Pozostawia się młode, jędrne pędy, które tworzą odmłodzone drzewo. Przy dobrze wykonanym cięciu odmładzającym osoba, która o tym zabiegu nie wie powinna myśleć, ze ma do czynienia z niedawno wsadzonym drzewem. Takie cięcie stosuje się na ogół w przypadku drzew owocowych. Wskazane jest, aby wykonywała je osoba z dużym doświadczeniem.

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz