Cięcie, formowanie i prowadzenie brzoskwiń - jak i kiedy?

Jesteś tutaj:

Cięcie, formowanie i prowadzenie brzoskwiń - jak i kiedy?

3,4/5 (836 ocen)

Brzoskwinie wymagają intensywnego cięcia nawet dwa razy w sezonie wegetacyjnym. Nieprzycinane drzewa szybko się starzeją i słabo owocują, dlatego zabiegu tego nie wolno zaniedbywać.


Cele cięcia


Aby cieszyć się obfitymi plonami, co roku musimy odnawiać pędy owoconośne naszych brzoskwiń. Najwięcej pąków kwiatowych zawiązuje się na gałązkach jednorocznych, a im drzewo jest starsze, tym mniej przyrostów pojawia się w środku korony – owocowanie przesuwa się więc na jej peryferie. Cięcie służy uzyskaniu równomiernego plonowania w całej koronie. Warto ukształtować ją w taki sposób, by owoce miały dobry dostęp do światła i były łatwe do zebrania. Dlatego też zazwyczaj poleca się przeprowadzanie corocznego cięcia krótkiego, w wyniku którego każdy pęd zostaje przycięty. Ponadto co rok lub dwa drzewa należy odmłodzić.


Termin


Pędy owoconośne przycinamy od fazy różowego pąka do końca kwitnienia, wtedy bowiem wiemy, na których z nich zawiążą się owoce. Wcześnie kwitnące kwiaty brzoskwini łatwo przemarzają, dlatego cięcie we wcześniejszym terminie nie ma sensu. W lipcu wykonujemy natomiast zabieg przyspieszający zbiór plonów. Usuwamy wtedy pędy, które nie zawiązały owoców, a które cieniują dojrzewające brzoskwinie.

Niektóre formy koron wymagają cięcia zarówno wiosną, jak i latem.


Cięcie po sadzeniu


Wiosną mocno przycinamy nowo posadzone drzewka. Okazom dobrze wyrośniętym skracamy przewodnik do wysokości ok. 80-100 cm nad ziemią i usuwamy wszystkie słabe pędy, zostawiając tylko 3-5 bocznych gałązek, które przycinamy do 1/3 długości. Najniżej położony pęd powinien znaleźć się minimum 50 cm nad ziemią. Słabsze drzewka przycinamy na wysokości 60 cm, skracając dwa pędy boczne do 2 oczek i usuwając całkowicie pozostałe.

Jeśli zaniedbamy cięcie, brzoskwinie mogą się nie przyjąć, ponieważ zredukowany system korzeniowy nie dostarczy ich koronom wody i składników pokarmowych. Przez pierwsze 2-3 lata życia młode drzewka rosną bardzo intensywnie, więc szybko się zregenerują. Do tego czasu należy przeprowadzać coroczne cięcie formujące.

Sad brzoswiniowy

Sad brzoswiniowy


Cięcie starszych okazów


Uformowane drzewo ma zazwyczaj jeden rosnący pionowo przewodnik i 5-8 konarów bocznych. Brzoskwinie czteroletnie i starsze nie rosną tak intensywnie, jak młode drzewka, dlatego ich cięcie ma na celu zapewnić stały przyrost nowych pędów owoconośnych.

Co roku usuwamy gałązki najsłabsze, uschnięte oraz te, które w zeszłym roku wytworzyły owoce. Wycinamy również pędy pokładające się na sobie, krzyżujące się i rosnące do środka korony. Cięcie przeprowadzamy nad pierwszym silnym przyrostem.

Największą wartość mają grube gałązki jednoroczne, na których pąki osadzone są w grupach po trzy – jeden liściowy na dwa kwiatowe. Pędy te skracamy do 8-10 pąków, by dobrze się rozgałęziły i wydały dorodne owoce.


Regulacja wzrostu


Warto utrzymywać brzoskwinie na wysokości pozwalającej na wygodną pielęgnację i zbiór owoców. Aby spowolnić wzrost drzewa odginamy pędy wierzchołkowe i mocujemy je do klamerek, zakładanych na konary, tak by znalazły się w położeniu lekko skośnym lub poziomym. Można też przywiązywać pędy do haczyków, wbitych w podłoże. Zabiegi te przeprowadzamy w lipcu, gdy przyrosty są już długie, ale jeszcze nie zdrewniały. Powiększanie kątów rozwidleń sprzyja dbaniu o zdrowie brzoskwiń – pielęgnowane w ten sposób gałęzie rzadziej się łamią pod ciężarem owoców, a kora w kątach nie nasiąka wodą, dzięki czemu spada ryzyko porażenia chorobami grzybowymi.


Cięcie odmładzające


Brzoskwinia należy do silnie rosnących drzew, dlatego jej konary najlepiej skracać co rok lub co dwa lata. Grube gałęzie przycinamy piłką, a po zabiegu wygładzamy powierzchnię ran ostrym nożem i smarujemy ją pastą ogrodniczą lub jasną farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu (np. Topsin M 500 SC). Zaniedbane drzewa wymagają usunięcia 1/4 długości wszystkich konarów. Odmładzając brzoskwinie wycinamy również wszystkie pędy dwuletnie i część jednorocznych.

Dobrą porą na radykalne cięcie jest wiosna po długiej zimie, kiedy przemarzła większość kwiatów. Nie będziemy żałować straconych plonów, a zgromadzone przez drzewo asymilaty zostaną wykorzystane do odbudowy korony.
Szczegółowe wskazówki dotyczące cięcia brzoskwini zależą od formy, jaką chcemy nadać naszym drzewom.


Forma prawie naturalna


Jest to najłatwiejsza do ukształtowania korona. Po sadzeniu skracamy przewodnik i usuwamy pędy boczne, zostawiając tylko 4 silne gałązki, rosnące w odstępach minimum 20 cm. Pędy znajdujące się wyżej skracamy do 2.-3. oczka, niższe natomiast tniemy nad 4.-6. W kolejnym sezonie wegetacyjnym należy usunąć wszystkie pędy boczne z wyjątkiem dwóch lub trzech rosnących 50-60 cm powyżej najniższego piętra korony. Odcinamy przewodnik, a zeszłoroczne gałązki skracamy o 1/3 długości, by się rozkrzewiły. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz