Kędzierzawość liści brzoskwini - objawy i skuteczne zwalczanie

Jesteś tutaj:

Kędzierzawość liści brzoskwini - objawy i skuteczne zwalczanie

3,4/5 (138 ocen)

Ta powszechnie występująca choroba czyni duże szkody wśród brzoskwiń i nektaryn. Porażone drzewa łatwo uratować, jeśli tylko podejmiemy działanie w odpowiednim czasie.


Czynnik chorobotwórczy


Chorobę wywołuje grzyb Taphrina defomans z podgromady workowców. Jego zarodniki zimują na pędach i pąkach brzoskwiń, by wiosną zainfekować młode liście i przyrosty, a niekiedy również owoce. Rozwojowi kędzierzawości sprzyjają niskie temperatury oraz obfite opady na początku okresu wegetacji, ponieważ wiatr i deszcz przenoszą zarodniki grzyba.


Objawy


Pierwsze niepokojące zmiany można zauważyć w fazie rozwoju liści. Ich bladozielone blaszki są grube, kruche i pofałdowane. W początkowym stadium choroby pojawiają się chlorotyczne przebarwienia, które z czasem żółkną, a następnie przybierają purpurowoczerwony kolor. Liście skręcają się mocno w dół, na ich powierzchni zaś występują bąble i zgrubienia. Można zaobserwować też białoszary nalot – worki grzyba, w których powstają zarodniki konidialne. Porażone liście wysychają i opadają już w czerwcu i lipcu, podobnie jak kwiaty oraz owoce. W tym okresie często następuje powtórny rozwój liści i wybijanie młodych pędów, co osłabia drzewa, które stają się narażone na przemarzanie. Silnie porażone brzoskwinie niekiedy gumują.

Jeśli nie podejmiemy walki z chorobą, z roku na rok drzewa będą zawiązywać coraz mniej kwiatów, co pociągnie za sobą pogorszenie plonów. Kora może się łuszczyć i odpadać, a na pniach pojawią się pęknięcia.

Kędzierzawość liści brzoskwini - objawy

Kędzierzawość liści brzoskwini - objawy


Zwalczanie


Porażone pędy i liście należy usuwać i niszczyć. Osłabione drzewa warto wzmocnić wieloskładnikowym nawozem dolistnym lub roztworem mocznika w stężeniu 0,5%.

Opryski przeciw kędzierzawości liści brzoskwini wykonujemy w okresie spoczynku. Zwalczanie choroby podczas pękania pąków nie przynosi efektów, ponieważ zarodniki wnikają do ich wnętrza. Od momentu zgubienia liści do fazy nabrzmiewania pąków stosujemy 1-2 dawki jednego z niżej wymienionych preparatów:

 

1) Fungicydy miedziowe

  • Carpene 65 WP – 0,5%
  • Cuproflow 357 S.C. – 1%
  • Miedzian Extra 350 SC/50 WP – 1%

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz