Jakie sadzonki brzoskwini wybrać? Sprawdź!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki brzoskwini wybrać? Sprawdź!

3,6/5 (241 ocen)

Słodkie niczym miód, soczyste owoce o zamszowej skórce łatwo pozyskać z przydomowego ogródka – wystarczy wiedzieć, jakie sadzonki brzoskwini należy w nim posadzić. Amatorska uprawa tych przepysznych owoców daje doskonałe rezultaty, ponieważ brzoskwinia należy do gatunków wyjątkowo plennych. Jeśli chcesz ugościć ją w swoim sadzie, musisz wiedzieć wszystko o doborze sadzonek pierwszego gatunku, szacowaniu jakości materiału roślinnego i jego cenie.


Rodzaje sadzonek brzoskwini


Brzoskwinię zwyczajną zaliczamy do gatunków krótkowiecznych. W polskim klimacie zadbane okazy żyją średnio 10-15 lat. Z tej przyczyny poszukiwaniom sadzonki idealnej powinien przyświecać jeden cel: odnalezienie ładnie wyrośniętego drzewka z dużą bryłą korzeniową. Warto nabywać dwu- lub trzyletnie okazy z zakrytymi korzeniami, umieszczonymi w balotach (wytrzymałych workach, ograniczających utratę wilgoci). Drzewka te łatwo się przyjmują i szybko wznawiają wegetację. Jesienią w szkółkach widuje się także sadzonki brzoskwini z tzw. gołym korzeniem, tańsze, lecz narażone na przesuszenie, a zatem często wykazujące gorszą jakość.


Jakość sadzonek brzoskwini


Młode brzoskwinie pierwszego wyboru charakteryzują się wysokością wynoszącą minimum 120 cm i średnicą pędu głównego równą co najmniej 15 mm (mierzymy 30 cm ponad miejscem okulizacji). Kupując sadzonki bez balotów koniecznie trzeba ocenić stopień rozwoju i stan ich korzeni. Szansę na prawidłowe przyjęcie się mają tylko te okazy, które posiadają minimum 4 korzenie szkieletowe o długości przynajmniej 25 cm. Jeśli nadarza się ku temu okazja, lepiej nabyć wyrośnięte sadzonki brzoskwini, które będą plonować szybciej i zdecydowanie obficiej. W sprzedaży dostępne są także pozbawione rozgałęzień, niskie drzewka jednoroczne, które sprzedaje się przede wszystkim na plantacje towarowe.

Przed zakupem zapytajmy sprzedawcę, na jakiej podkładce zaszczepiono nasze drzewko. Obecnie stosuje się trzy typy podkładek dla brzoskwini. Pierwsza z nich to brzoskwinia Mandżurska, wykazująca doskonałą mrozoodporność i spowalniająca wzrost sadzonek. Świetne efekty daje również szczepienie odmian szlachetnych na siewce Rakoniewickiej, która co prawda nie ogranicza wzrostu drzew, ale znacząco poprawia ich wytrzymałość na mróz i niekorzystne warunki glebowe. Trzecia podkładka to Siberian C o właściwościach skarlających, niestety wrażliwa na nicienie glebowe.


Gdzie kupić sadzonki brzoskwini?


Po sadzonki brzoskwini warto wybrać się do sklepu ogrodniczego, specjalizującego się w obsłudze sadowników-hobbystów. Tam znajdziemy odmiany najlepsze do ogrodów i zasięgniemy informacji na temat ich sadzenia i pielęgnowania, zwłaszcza cięcia. Opłaca się obejrzeć również oferty sklepów internetowych, które często proponują większy wybór odmian i niższe ceny. Po otrzymaniu drzewka należy poddać je inspekcji i sprawdzić, czy ma etykietę z nazwą odmiany, w którą powinno zostać zaopatrzone w szkółce. Jeśli otrzymany materiał roślinny się nam nie spodoba, możemy go zwrócić.


Gdzie sadzić brzoskwinie?


Przedstawiciele gatunku Persica vulgaris zaliczają się do roślin ciepłolubnych i wymagają nieograniczonego dostępu słońca oraz stanowiska wzniesionego, na którym nie powstają zastoiska mrozowe. Wyrośnięte, zahartowane drzewka brzoskwiniowe znoszą temperatury do -25°C, a nawet -30°C. Największe niebezpieczeństwo stanowią dla nich nagłe powroty mrozów po okresach odwilży. Aby ograniczyć negatywny wpływ niskich temperatur, warto przeznaczyć roślinom miejsce zaciszne, ciepłe, osłonięte przed wiatrem, najlepiej ogrodzone od wschodu murem bądź żywopłotem. Jeśli niewłaściwie dobierzemy stanowisko i narazimy nasze brzoskwinie na wymarzanie pąków zimą oraz wiosną, będą w efekcie plonować nieregularnie.

Warto zaznaczyć, że nieszkodliwie jest częściowe przemarznięcie pąków – nawet jeśli obumrze 50% kwiatów, drzewo może wydać obfity, pełnowartościowy plon. Brzoskwiniom trzeba też zapewnić dostatek wody, zwróćmy więc uwagę na stopień zwięzłości podłoża na wybranym stanowisku. Nie może być ciężkie i zlewne, ale nie powinno też być piaszczyste i suche.


Termin i technika sadzenia


Sadzonki brzoskwini w balotach można wysadzać do gruntu od października do kwietnia z pominięciem okresu, w którym ziemia jest zamarznięta. Okazy kopane z gołym korzeniem przyjmują się tylko jesienią, wyłącznie wtedy bowiem ziemia jest odpowiednio wilgotna przez wystarczająco długi czas, by nastąpiła regeneracja przesuszonych korzeni. Przygotować się do sadzenia brzoskwini należy już na kilka miesięcy przed zakupem sadzonek. Z takim wyprzedzeniem zaleca się przekopać, odchwaścić i nawieźć ich przyszłe stanowisko. Można stosować nawozy mineralne bądź organiczne, takie jak obornik, kompost i nawozy zielone, ścięte, rozdrobnione i przekopane z ziemią pod koniec czerwca. Jeśli podłoże w ogrodzie jest bardzo kwaśne, nieodzowne okaże się również wapnowanie gleby. Pamiętajmy, że zabiegu tego nie wolno łączyć z nawożeniem organicznym! czytaj dalej...

Koniecznie zobacz