Jakie sadzonki brzoskwini wybrać? Sprawdź!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki brzoskwini wybrać? Sprawdź!

3,6/5 (241 ocen)

Po zakupie sadzonek wykopujemy dołki nieco szersze i głębsze niż średnica i wysokość bryły korzeniowej. Należy dopilnować, by drzewka rosły w nowym miejscu na głębokości nieco większej niż w szkółce. Miejsce szczepienia może znaleźć się pod ziemią, ponieważ szlachetne odmiany brzoskwini bardzo rzadko się ukorzeniają, w dodatku warstwa podłoża stanowi cenną ochronę przed mrozem. Zanim przystąpimy do sadzenia, sadzonki można umieścić na kilka godzin w wiadrze z wodą, by nasycić wilgocią ich korzenie. Przed przeniesieniem brzoskwini do gruntu wkopujemy paliki, a po zasypaniu dołków udeptujemy starannie podłoże wokół pni, obficie podlewamy młode okazy i przywiązujemy je do podpór. Przy sadzeniu wiosennym przycinamy pędy boczne, przy jesiennym natomiast usypujemy kopczyki i otulamy każdy pęd główny słomą lub papierowym okryciem, a cięcie przekładamy na wiosnę przyszłego roku.


Polecane odmiany brzoskwini


Owoce najwcześniejszych odmian brzoskwini są gotowe do zbioru już w połowie lipca, najpóźniejszych z kolei – dopiero na przełomie października i listopada. Do uprawy w Polsce polecane są zwłaszcza Harnaś, Inka i Iskra, plonujące w drugiej i trzeciej dekadzie sierpnia, a także wyjątkowo odporna ma mróz Redhaven, której owoce dojrzewają pod koniec sierpnia. Plony tych odmian są znakomite do spożycia bezpośredniego i polecane na przetwory, zwłaszcza dżemy, kompoty i nalewki. Bardzo lubiana jest również brzoskwinia Saturn w typie UFO, wydająca owoce deserowe wyśmienitej jakości, gotowe do zbioru już na początku sierpnia. Miłośnicy nektaryn powinni z kolei zwrócić uwagę na odmianę Harco, plonującą w połowie sierpnia, a także cenne Redgold, której owoce dojrzewają w pierwszej dekadzie września, i Fantasię owocującą ok. 10 dni później.


Orientacyjne ceny sadzonek brzoskwini


Sadzonki brzoskwini pierwszego wyboru nie należą do najtańszych – za jeden okaz trzeba zapłacić od 40,00 do 50,00 zł (cena dwuletnich sadzonek w balotach). Warto jednak pamiętać, że wszystkie brzoskwinie są samopłodne, a do tego bardzo plenne, aby zaopatrzyć w owoce kilkuosobową rodzinę wystarczy zatem tylko jeden okaz.

Sadzonki z gołym korzeniem bywają nawet o połowę tańsze, ich zakup warto jednak dokładnie rozważyć. Takie drzewka należy sadzić tylko jesienią, a ponieważ ich korzenie zawsze są w części przeschnięte, osłabione brzoskwinie mogą nie przyjąć się przed nastaniem mrozów, co będzie równoznaczne z ich przemarznięciem.

Godne polecenia do małych ogrodów i na balkony są sadzonki karłowych odmian brzoskwini o pokroju kolumnowym, przeznaczone do uprawy w doniczkach. Za jedną sztukę zapłacimy ok. 50,00 zł.


Literatura:

1. Bielicki P., Podkładki cz. 2, „Działkowiec”, nr 2/2010, s. 47-48.
2. Jakubowski T., Brzoskwinie i morele, Warszawa 2002, s. 4, 6-7, 15-17, 22, 53-54, 57-58.
3. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 2000, s. 161-162, 165-166.
4. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 274-276, 279-280.
5. Prat J.-Y., ABC sadownictwa, Warszawa 2000, s. 16-17, 66-70.
6. Sadownictwo, red. Z. Legańska, Warszawa 2002, s. 43-44, 330-332, 336.
7. Uprawa brzoskwiń i moreli, red. H. Morgaś, Kraków 2005, s. 12-14, 16.

Autor: Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz