Jakie są najlepsze sadzonki gruszy? Wyjaśniamy!

Jesteś tutaj:

Jakie są najlepsze sadzonki gruszy? Wyjaśniamy!

3,5/5 (119 ocen)

Jeśli chcemy mieć w ogrodzie długowieczne drzewa owocowe, które obdarzą nas hojnym, słodkim plonem, kupmy sadzonki gruszy. Radzimy, jak rozpoznać materiał roślinny pierwszego wyboru, gdzie można go kupić i na jaki wydatek trzeba się przygotować. Proponujemy najlepsze odmiany grusz do przydomowego sadu, zdradzamy też techniki sadzenia młodych drzewek.


Rodzaje sadzonek gruszy


Przed wyprawą do centrum ogrodniczego warto wiedzieć, jakich sadzonek gruszy opłaca się poszukać. Jesienią można nabyć sadzonki z odkrytym korzeniem, świeżo wykopane ze szkółki i gotowe do posadzenia. Drzewka bez brył korzeniowych są lżejsze i łatwiejsze w transporcie, ale przed zabraniem ich do domu należy starannie zabezpieczyć ich korzenie przed wysychaniem. Nawet pieczołowicie zapakowane sadzonki z gołym korzeniem przyjmują się jednak słabiej w porównaniu do sadzonek balotowanych, kopanych z bryłami korzeniowymi, są bowiem w mniejszym lub większym stopniu przesuszone. Drzewka tego drugiego rodzaju zachowują lepszą kondycję po wykopaniu, świetnie przyjmują się niezależnie od terminu sadzenia i szybciej rozpoczynają wzrost, są też mniej wrażliwe na mrozy, co w przypadku grusz stanowi niebagatelną zaletę.


Jakość sadzonek


Kondycja i plenność dorosłych drzew w sadzie zależy od jakości sadzonek gruszy. Kupujmy tylko okazy pierwszego wyboru, posiadające proste przewodniki o długości minimum 1 m i średnicy 12 mm (mierzyć należy ok. 15 cm nad miejscem szczepienia), po kilka pędów bocznych i zero przebarwień, skaleczeń czy nekroz na korze. W sprzedaży dostępne są też jednoroczne okulanty, które osiągają niższe ceny, ale są mniejsze i później wchodzą w plonowanie. Jednoroczna sadzonka gruszy wysokiej jakości powinna mierzyć minimum 80 cm i mieć pęd główny o średnicy nie mniejszej niż 10 mm (pomiar 10 cm powyżej miejsca okulizacji) oraz korzenie długie na 15 cm. Zapytajmy też sprzedawcę o rodzaj podkładki. Niezbyt wysokie, szybko i obficie plonujące drzewka powstają ze szczepienia gruszy na pigwie (podkładki karłowe A, C, S1, S2, S3 i MA).

Szczepy te cechują się wysokimi wymaganiami pokarmowymi i wodnymi, potrzebują też podpór. Odmiany, które słabo zrastają się z pigwą (m.in. Bonkreta Williamsa, Faworytka), zaleca się szczepić na gruszy kaukaskiej. Podkładka ta świetnie sprawdza się na glebach ubogich, jest też bardzo odporna na mróz, ale ponieważ rośnie silnie, nadaje się przede wszystkim dla niskich grusz japońskich oraz odmian europejskich wykazujących słabszy wigor, np. Konferencji. Innym wyjściem jest zastosowanie szczepienia pośredniego na pigwie z użyciem gruszy Bera Hardy jako wstawki.


Gdzie kupić sadzonki gruszy?


Podczas zakładania sadu nie opłaca się kierować wyłącznie ceną drzewek. Najtaniej kupimy je na lokalnym targu, wtedy jednak nie będziemy mieć pewności ani co do odmiany, ani co do kondycji drzewka, które – nawet jeśli wygląda zdrowo – może okazać się nosicielem groźnych wirusów (m.in. mozaiki pierścieniowej gruszy, zamierania gruszy czy kamienistości miąższu). Aby uchronić się przed chorobami drzew, warto wybrać się do dużego centrum ogrodniczego albo sklepu ogrodniczego. Zakupy można zrobić też przez internet, przestrzegając tej samej zasady – zamiast anonimowego sprzedawcy na portalu aukcyjnym lepiej wybrać sklep ogrodniczy, cieszący się dobrymi opiniami klientów. W takich miejscach sprzedaje się wyłącznie wykwalifikowany materiał roślinny, pochodzący ze sprawdzonej szkółki, zaopatrzony w etykiety i przebadany na obecność wirusów. Ponadto od sprzedawcy bądź z opisu sadzonek na stronie internetowej sklepu można uzyskać przydatne informacje, np. na temat polecanych zapylaczy i późniejszej pielęgnacji drzewek.


Gdzie sadzić grusze?


Grusze czują się najlepiej na wzniesionej, otwartej przestrzeni, w pełnym słońcu. Pamiętajmy, by nie sadzić ich w pobliżu jałowców, ponieważ zbyt bliskie sąsiedztwo szybko zaowocuje porażeniem rdzą gruszy. Warto też poświęcić im miejsce zaciszne i ciepłe, ponieważ kwiaty grusz pojawiają się wcześnie i są narażone na przemarznięcie, a i same drzewka źle znoszą surowe mrozy. Grusze polne dobrze czują się na glebach przepuszczalnych, nawet dość suchych i wapiennych, nie przeszkadzają im silne wiatry ani zanieczyszczenia powietrza. Szlachetnie odmiany uprawne, zwłaszcza szczepione na podkładkach karłowych, wymagają jednak bardziej żyznych, ciepłych, lekko kwaśnych (5,7-6,2 pH) gleb piaszczysto-gliniastych bądź lessowych oraz miejsc osłoniętych przed wiatrem z uwagi na płytsze korzenie.


Termin sadzenia


Nowe drzewa sadzi się wiosną, od końca marca do połowy kwietnia, bądź jesienią, od października do pierwszej połowy listopada. Zaletą sadzenia wiosennego jest przede wszystkim brak ryzyka przemarznięcia sadzonek gruszy w okresie zimowym. Okazy sadzone jesienią mają jednak zazwyczaj lepsze warunki do ukorzeniania się, ponieważ w tym terminie gleba cechuje się optymalną wilgotnością. Roślinom nie przeszkadza niska temperatura – rozwój korzeni ustaje dopiero przy jej spadku poniżej 4°C. Ponadto jesienią w szkółkach mamy zazwyczaj większy wybór drzewek. Jeśli planujemy zakup sadzonek gruszy z odkrytymi korzeniami, możemy nabyć i posadzić je tylko w tym okresie. Drzewka balotowane jednakowo dobrze przyjmują się przy sadzeniu jesiennym, jak i wiosennym. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy natychmiast posadzić drzewek kupionych jesienią, można je zadołować bądź umieścić w chłodni, w której będą miały zapewnioną temperaturę od -1 do 1°C i dobrą cyrkulację powietrza. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz