Jakie są najlepsze sadzonki gruszy? Wyjaśniamy!

Jesteś tutaj:

Jakie są najlepsze sadzonki gruszy? Wyjaśniamy!

3,5/5 (119 ocen)

Technika sadzenia


Drzewka z gołym korzeniem należy posadzić jak najszybciej po odebraniu ich ze szkółki. Na czas transportu zaleca się zabezpieczyć ich korzenie wilgotnymi trocinami, by nie przeschły, a przed sadzeniem warto umieścić je w kąpieli błotnej. Również bryły korzeniowe sadzonek balotowanych należy nawodnić. Rozstawa zalecana dla grusz zależy od siły wzrostu ich podkładek. Okazy zaszczepione na pigwie można uprawiać w dużym zagęszczeniu, wynoszącym 3,5 x 1,5 m, te zaszczepione na gruszy kaukaskiej wymagają z kolei rozstawy 4-5 x 2-3 m. Dołki przygotowane dla sadzonek gruszy muszą mieć taką średnicę, by dało się w nich rozłożyć korzenie bez podwijania, i taką głębokość, by miejsce szczepienia znalazło się minimum 10 cm nad ziemią. Wszystkie drzewka sadzimy przy mocnych palikach, które zapewnią im stabilność w trudnym okresie ukorzeniania się. Podczas ubijania podłoża można uformować wokół pnia płytką misę i rozłożyć ściółkę z kompostu lub kory. Nowo posadzone drzewka bardzo obficie podlewamy i ponawiamy ten zabieg systematycznie, ponieważ grusze źle znoszą stres wodny.


Polecane odmiany gruszy


Wśród najpopularniejszych odmian, chętnie uprawianych w ogrodach i na działkach, wymienić należy Faworytkę, czyli Klapsę o bardzo słodkich i soczystych owocach deserowych, dojrzewających w pierwszej połowie sierpnia, Konferencję i Carolę, polecane do przetworów i spożycia bezpośredniego, owocujące w drugiej połowie września, czy Lukasówkę i Concorde o podobnych zastosowaniach, lecz późniejszym terminie plonowania (przełom września i października). Spośród odmian późnych, owocujących do połowy października, warto wybrać deserowo-przetwórcze Bonkretę Williamsa, Komisówkę bądź deserową General Leclerc. Coraz większą popularność zdobywają grusze japońskie Nijisseki i Chojuro, które rodzą nieduże, twarde owoce podobne kształtem do jabłek, bardzo słodkie, soczyste i dobre do przechowywania. Warto zainteresować się także odporną na parcha i zarazę ogniową gruszą drobnoowocową, np. amerykańską odmianą Red Spire o czerwonych owocach, która dobrze czuje się na mniej żyznych, dość suchych glebach i nie rośnie zbyt silnie. Jeśli drzewko ma pełnić funkcję ozdobnego solitera, należy rozejrzeć się za gruszą wierzbolistną, która wydaje małe, twarde, ale słodkie owoce, lubi wapienne i umiarkowanie zasobne gleby, a przy tym doskonale nadaje się do formowania.

Wybierając wymarzone sadzonki gruszy, trzeba pamiętać o konieczności ulokowania ich w pobliżu zapylaczy. Do bardzo skutecznych zapylaczy należą m.in. Bonkreta Williamsa, Faworytka i Konferencja. Odpowiednią odmianę dobierzemy kierując się wskazówkami sprzedawcy w sklepie ogrodniczym.


Orientacyjne ceny sadzonek gruszy


Za kwalifikowane, zdrowe sadzonki gruszy pierwszego wyboru w balotach zapłacimy średnio 35,00-40,00 zł. Jednoroczne okulanty osiągają nawet o połowę mniejsze ceny. Tańsze są też sadzonki kopane z gołym korzeniem, jednak decydując się na ich zakup należy wziąć pod uwagę koszt materiału potrzebnego do zabezpieczenia ich szybko wysychających korzeni przed transportem. Najdroższe są grusze japońskie, które rzadko można kupić w cenie niższej niż 40,00 zł.

Literatura:

1. Banaszczak P., Grusza, sąsiadka z miedzy, „Ogrody”, nr 10/2004, s. 26-29.
2. Bielicki P., Podkładki cz. 1, „Działkowiec”, nr 1/2010, s. 41-42.
3. Dereń D., Owocowe dary lata, „Mój Piękny Ogród”, nr 8/2006, s. 50-53.
4. Kruczyńska D., Grusze, Warszawa 2007, s. 18-19, 41-51.
5. Klimek G., Sadownictwo, cz. 1, Warszawa 1997, s. 95-100, 104-115.
6. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 2000, s. 85, 91-98.
7. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 199-208.
8. Prat J.-Y., ABC sadownictwa, Warszawa 2000, s. 16-17, 40-43.
9. Sosna I., Uprawa gruszy, Kraków 2007, s. 52-64.

Autor: Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz