Choroby i szkodniki gruszy - objawy i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Choroby i szkodniki gruszy - objawy i zwalczanie

3,4/5 (259 ocen)

Przed rozpoczęciem uprawy gruszy warto poznać jej najważniejsze choroby i szkodniki oraz sposoby ich zwalczania. Zapraszamy do lektury wszystkich, którzy zauważyli niepokojące objawy.


I. Choroby grzybowe


Biała i brunatna plamistość liści

Brunatne lub białawe plamki pojawiają się wiosną i z czasem tworzą duże, nekrotyczne powierzchnie. Porażone liście usuwamy, a obie choroby zwalczamy tak samo, jak parcha gruszy.

Brunatna zgnilizna

Kwiaty gruszy brązowieją i zasychają, pędy natomiast zaginają się i gumują. Dojrzałe owoce gniją, pokrywając się żółtobrązowymi grudkami – skupieniami zarodników. Porażone elementy usuwamy – nie wolno dopuścić, by na drzewie zostały mumie. W ramach profilaktyki zwalczamy żerujące na owocach insekty. Ponadto w ciągu 5 tygodni przed zbiorem gruszek stosujemy trzykrotny oprysk środkiem Switch 62,5 WG (0,75-1 l/ha) lub Boni Protect (1 kg w 1000 l wody/ha). Zabiegi te chronią również przed wystąpieniem szarej pleśni.

Gorzka zgnilizna

Na gruszkach pojawiają się jasno- bądź ciemnobrunatne plamy z jaśniejszymi obwódkami. Aby zapobiec chorobie, 3 tygodnie i tydzień przed zbiorem opryskujemy grusze preparatem Bellis 38 WG (0,8 l/ha) bądź Switch 62,5 WG (0,75-1 l/ha).

Parch gruszy

Wczesną wiosną na spodach liści pojawiają się oliwkowe, czerniejące plamy, ulokowane wzdłuż nerwów głównych. Dojrzewające gruszki ulegają deformacjom, stają się twarde i pękają. Do zwalczania parcha gruszy poleca się fungicydy dodynowe oraz strobilurynowe – Syllit 65 WP, Carpene 65 WP lub Mirlo 65 WP w dawkach 1,5 l/ha. Nie należy stosować ich częściej niż 2 razy w ciągu roku, co rodzi problem w przypadku podatnych na parcha odmian, które wymagają 6-10 zabiegów w sezonie. Okazy te możemy opryskiwać środkami Kaptan Zawiesinowy 50 WP (3 l/ha), Mythos 300 SC (1 l/ha) oraz Malvin 80 WG i Merpan 80 WG (po 1,9 l/ha). Pierwszy zabieg wykonujemy podczas pękania pąków, a ostatni w fazie opadania płatków. Zabiegi przeciwko parchowi ograniczają ryzyko wystąpienia brunatnej zgnilizny i rdzy gruszy.

Rdza gruszy

Na młodych liściach pojawiają się jaskrawe, pomarańczowe plamy, na których z czasem tworzą się stożkowate zgrubienia z zarodnikami. Choroba przenosi się na grusze z jałowców. Na polskim rynku nie ma fungicydów zarejestrowanych do jej zwalczania.

Objawy rdzy gruszy na liściach

Objawy rdzy gruszy na liściach


II. Choroby bakteryjne


Rak drzew owocowych

Kora na jednorocznych pędach, konarach i pniach zapada się, tworząc nekrotyczne rany, wokół których powstają charakterystyczne zgrubienia. Jesienią i zimą można zaobserwować na korze czerwone owocniki grzyba, wiosną i latem zaś żółte konidia. Porażone gałęzie wycinamy i zabezpieczamy rany. W okresie bezlistnym warto opryskiwać drzewa preparatami miedziowymi.

Zaraza ogniowa

Pierwszym symptomem choroby jest brunatnienie i zamieranie kwiatów. Z zakażonych zawiązków owoców rozwijają się brunatne, pomarszczone gruszki. Starsze gałęzie pokrywają nekrotyczne plamy, jednoroczne pędy natomiast wyginają się i brązowieją.

Zaraza ogniowa jest niemożliwa do wyleczenia. Jeżeli nasze drzewa rosną w pobliżu jej ognisk, w fazie nabrzmiewania pąków opryskujemy je preparatami Champion 50 WP, Copper Max 50 WP, Cuproxat 345 SC bądź Forte 50 WP w dawkach 3 l/ha. Zabieg powtarzamy na początku oraz w pełni kwitnienia, a jeśli zaistnieje konieczność – również w fazie wzrostu owoców.

Zaraza ogniowa na gruszy

Zaraza ogniowa na gruszy (wikipedia.org, Ninjatacoshell, CC BY-SA 3.0)


III. Szkodniki  


Kwieciak gruszowiec

Larwy tego szkodnika niszczą zimowe pąki gruszy, a niekiedy też krótkopędy, doprowadzając do zaniku kwitnienia i owocowania. Ciemnobrązowe chrząszcze o charakterystycznych, długich ryjkach opuszczają pąki na przełomie kwietnia i maja. W ogrodach przydomowych można ograniczyć walkę z kwieciakiem do usuwania pozasychanych pąków w kwietniu. Jeśli w zeszłym roku szkody wyrządzone przez larwy były znaczne, tuż przed pękaniem pąków bądź w fazie zielonego pąka przeprowadzamy oprysk środkami Calypso 480 SC (0,15 l/ha) lub Wojownik 050 CS (0,2 l/ha).

Miodówka gruszowa plamista i miodówka czerwona

Żółte, owalne larwy tych muchówek żerują na młodych liściach, które zwijają się i zasychają. Szkodniki przenoszą groźną chorobę fitoplazmatyczną – zamieranie gruszy. Obserwacje mające na celu wykrycie miodówek przeprowadzamy kilkakrotnie, w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego występują bowiem aż trzy pokolenia muchówek. Termin pierwszej lustracji przypada na luty, marzec lub początek kwietnia, po pierwszym dłuższym ociepleniu. Jeśli liczba insektów w próbie 35 drzew przekroczy 15, należy kontynuować obserwacje jaj i larw szkodnika przed kwitnieniem grusz. Jeżeli jednak próg zagrożenia zostanie przekroczony czterokrotnie, wykonujemy pierwszy oprysk jeszcze przed pojawieniem się liści, najpóźniej na początku kwietnia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz