Najczęstsze choroby drzew owocowych - przegląd, objawy i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Najczęstsze choroby drzew owocowych - przegląd, objawy i zwalczanie

3,5/5 (98 ocen)

Uprawiane w sadzach i w przydomowych ogrodach drzewa owocowe, często zapadają na liczne choroby, co przyczynia się do znacznego obniżenia plonów. Niektóre z chorób są typowe jedynie na konkretnych gatunków drzew, inne natomiast pojawiają się na różnych roślinach, bez względu na ich gatunek. Część z nich nie stanowi większego zagrożenia dla roślin uprawianych w naszym klimacie, inne są jednak bardzo powszechne i mogą powodować duże straty w sadach, dlatego warto poznać kilka najbardziej popularnych, aby móc je właściwie rozpoznać i skutecznie z nimi zwalczać.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza) – to bardzo powszechna i niezwykle groźna choroba wielu drzew owocowych. Za jej występowanie odpowiedzialne są grzyby z rzędu workowców: Monilinia laxa – porażający wszystkie części nadziemne oraz M. fructigena i M. frutcicola, atakujące głównie owoce. Choroba może pojawić się na wiśniach, czereśniach, śliwach, morelach i brzoskwiniach. Początkowo jej objawy widoczne są na kwiatach, które po porażeniu brunatnieją, zamierają i pozostają na drzewie. Z kwiatów choroba przenosi się na młode pędy, na których powoduje nekrotyczne plamy i przebarwienia. Zainfekowane pędy w krótkim czasie brunatnieją i zamierają, pozostając na drzewie razem z zaschniętymi kwiatami. Latem na powierzchni obumarłych części drzewa, pojawia się pylisty, beżowy nalot, a na chorych, zaschniętych pędach wycieki gumy. Najbardziej charakterystyczne objawy choroby widoczne są jednak na owocach. Patogen wnika do ich wnętrza przez uszkodzenia skórki, spowodowane żerowaniem szkodników i owadów (np. zwójek, owocówek, owocnic, os). Początkowo na powierzchni owoców pojawiają się niewielkie, ciemne plamy gnilne, które jednak szybko się powiększają i pokrywają koncentrycznie ułożonymi, beżowymi, grudkowatymi zarodnikami grzyba. Porażone owoce deformują się i zamierają, przekształcając się w ciemne mumie. Część z nich opada na ziemię, inne natomiast pozostają na drzewie przez kilka kolejnych miesięcy.

Wystąpieniu choroby sprzyja ciepła i wilgotna pogoda oraz pozostające na drzewie i na ziemi, porażone, obumarłe owoce oraz pędy. Walka z chorobą polega głównie na profilaktyce (zbieranie i niszczenie chorych owoców, usuwanie obumarłych pędów, niszczenie owadów uszkadzających owoce oraz uprawa odmian odpornych) oraz ochronie chemicznej, za pomocą aktualnie dopuszczonych do użytku preparatów, dobranych do danego gatunku drzewa. Choroba może także atakować jabłonie i grusze, na których występuje jednak znacznie rzadziej (brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych) i jest powodowana głównie przez grzyby M. fructigena i M. frutcicola.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (wikipedia.org, Arthuc01, CC BY-SA 3.0)

Drobna plamistość liści drzew pestkowych – to niezwykle popularna i często występująca choroba drzew owocowych, za którą odpowiedzialny jest grzyb: Blumeriella jaapi. Jej objawami są pojawiające się na liściach (V-VI) drobne, zielonkawe plamki, które szybko brunatnieją i pokrywają niema całą powierzchnię blaszki liściowej. Porażone liście w krótkim czasie żółkną i przedwcześnie opadają z drzewa, całkowicie ogołacając gałęzie. Chorobie sprzyja ciepła i wilgotna pogoda oraz pozostające pod drzewem opadłe liście. W jej zwalczaniu pomocna jest profilaktyka (usuwanie i niszczenie opadłych liści) oraz preparaty ochrony chemicznej, wybrane z aktualnego rejestru MRiRW i dostosowane do gatunku drzewa. Niezwalczana choroba może doprowadzić do poważnego osłabienia roślin, zmniejszenia plonu i obniżenia wartości użytkowej owoców. Porażone drzewa stają się też mniej odporne na niskie temperatury, szkodniki i inne choroby.

Rak bakteryjny drzew owocowych – to częsta i wyjątkowo groźna choroba drzew owocowych, wywołana przez bakterię Pseudomonas syringae. Jej wystąpieniu sprzyja ciepła i wilgotna pogoda oraz wczesna wiosna. Pojawieniu się choroby sprzyjają także rany na pędach, konarach i pniach, powstałe podczas cięcia oraz spowodowane niskimi temperaturami i żerowaniem szkodników. Objawy choroby można dostrzec na kwiatach i zawiązkach owocowych, które brunatnieją i obumierają oraz na liściach, których powierzchnię pokrywają wodniste, brunatniejące i wykruszające się z czasem plamy, otoczone jasną obwódką. Najgroźniejsze objawy choroby pojawiają się jednak na konarach i pniach, na których dochodzi do powstania nekrotycznych zmian, pęknięć i ran, z których wycieka guma. Tkanka wokół ran brunatnieje i zamiera. Aby zapobiec chorobie, należy bardzo starannie pokrywać wszystkie rany po cięciu Funaben Plus 03 PA, zabezpieczać pnie oraz konary przed uszkodzeniami mrozowymi, niszczyć szkodniki uszkadzające korę oraz unikać uprawy odmian podatnych na chorobę. W razie pogrzeby można także zastosować jeden z preparatów ochrony roślin, znajdujących się w aktualnym rejestrze MRiRW (dobrany do danego gatunku drzewa). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz