Najczęstsze choroby drzew owocowych - przegląd, objawy i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Najczęstsze choroby drzew owocowych - przegląd, objawy i zwalczanie

3,5/5 (98 ocen)

Parch – to powszechnie występująca choroba, porażająca głównie jabłonie i grusze (bardzo rzadko czereśnie i wiśnie), wywołana przez różne grzyby z rodzaju Venturia i doprowadzająca do utraty ponad połowy plonu. Jej wystąpienie i intensywność rozwoju są ściśle związane z panującymi w czasie wegetacji warunkami atmosferycznymi, gdyż zarodniki grzyba mogą rozwijać się tylko podczas długotrwałej, wilgotnej i ciepłej pogody (minimalny, niezbędny do rozwoju grzyba czas zawilgotnienia liści wynosi ok. 8-10 godzin). Z tego względu największe zagrożenie chorobą występuje w latach ciepłych i wilgotnych. Objawy parcha pojawiają się na liściach i kwiatach już wiosną (IV-V), przybierając postać ciemnooliwkowych plam, które z czasem się powiększają, brunatnieją i pokrywają aksamitnym nalotem grzyba. Z zakażonych liści i kwiatów choroba przenosi się na zawiązki owocowe i owoce, powodując powstawanie na nich podobnych, ciemnych plam pokrytych nalotem. Silnie porażone zawiązki opadają, pozostałe się deformują i pokrywają chropowatą, zgrubiałą tkanką. Choroba może też porażać starsze owoce, na powierzchni których tworzą się duże, chropowate, spękane, korkowate plamy, radykalnie obniżając wartość użytkową owoców. Infekcja może rozwijać się także na pędach, doprowadzając w kolejnym sezonie do powstania na ich powierzchni ostrupionych ran, spękań i nekroz. Walka z chorobą jest trudna i polega głównie na połączeniu profilaktyki (zbiór i niszczenie opadłych liści, usuwanie silnie zainfekowanych pędów, prowadzenie systematycznego i prawidłowego cięcia prześwietlającego oraz uprawa odmian mało podatnych lub odpornych na chorobę) i środków chemicznych przeznaczonych do jej zwalczania (wybranych z aktualnego rejestru MRiRW oraz dostosowanych do gatunku drzewa).

Parch jabłoni na owocach

Parch jabłoni na owocach

Mączniak prawdziwy – to niezwykle popularna choroba, występująca we wszystkich typach upraw roślin użytkowych i ozdobnych. W sadzie atakuje głównie jabłonie (grzyb Podosphaera leucotricha), doprowadzając do utraty znacznej części plonu. Jej charakterystycznym objawem jest występujący na porażonych tkankach (młode liście, pąki kwiatowe i wierzchołki pędów), biały, mączysty nalot grzybni. Zainfekowane części drzewa przestają się rozwijać, liście się deformują i zasychają, a pąki kwiatowe zamierają, nie zawiązując owoców (infekcja pierwotna). W późniejszym okresie objawy mogą wystąpić także na owocach (infekcja wtórna), jednak pojawiające się na nich rdzawe, siateczkowate plamy otoczone tkanką korkowatą, nie są pokryte białym nalotem i trudniej jest je właściwie zidentyfikować. W walce z chorobą pomoże profilaktyka (wycinanie i niszczenie porażonych pędów, unikanie przenawożenia azotem oraz uprawa odmian odpornych) oraz odpowiednie środki ochrony roślin, wybrane z aktualnego rejestru MRiRW.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Program Ochrony Roślin Sadowniczych 2014”, red. A. Czarnocka, Warszawa 2014
2. „Choroby drzew owocowych” M. Grabowski., Kraków. 2014 r.
3. „Sadownictwo” S. A. Pieniążek, wyd. PWRiL, Warszawa 2000 r.
4. „Poradnik ochrony roślin” firmy Sumin
5. „Choroby i szkodniki drzew i krzewów owocowych” Jean-Yves Prat, Denis Retournard, Gerard Meudec, W-wa 2009r.
6. „Jabłoń w każdym ogrodzie” Małgorzata Kantorowicz-Bąk, Poznań 2000 r.
7. „Choroby roślin uprawnych” Fiedorow Zofia, Weber Zbigniew, Poznań 1998 r.
8. „Grusze” Kruczyńska D., Warszawa 2007r.
9. „Śliwy” G. Hodun, Warszawa 2008r.
10. „Fitopatologia szczegółowa, choroby roślin ogrodniczych”  praca zbiorowa, red. Elżbieta i Wiktor Cichal-Paduch, SGGW 2010r.
11. „Działkowiec” 1/2003 „Ochrona roślin” numer specjalny
12. „Działkowiec” 05/07 „Deszczowy maj sprzyja chorobom” str. 5/7 M. Grabowski
13. „Działkowiec” 04/2012 „Choroby a pogoda” str. 60/61, prof. M. Grabowski
14. „Działka, moje hobby” praca zbiorowa PWRiL W-wa 1982r.

 

Koniecznie zobacz