Choroby i szkodniki jabłoni - objawy i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Choroby i szkodniki jabłoni - objawy i zwalczanie

3,4/5 (363 ocen)

Jabłonie należą do najchętniej uprawianych w Polsce drzew owocowych, gdyż są dość odporne na niskie temperatury i rodzą smaczne owoce. Niestety, często też zapadają na liczne choroby i są atakowane przez szkodniki.


Choroby


Do najczęstszych chorób atakujących jabłonie, można zaliczyć między innymi:

1. Parch jabłoni – groźna choroba wywoływana przez grzyb Venturia inaequalis. Jej objawami są oliwkowe, nekrotyczne plamy na młodych liściach, które z czasem powiększają się i brunatnieją. W miejscu plam tkanka zasycha i wykrusza się. Na porażonych owocach plamy przybierają postać pękających, brunatnych i zgrubiałych strupów. Choroba powoduje obniżenie wielkości i jakości plonu oraz uniemożliwia przechowywanie jabłek. Walka z patogenem polega głównie na zastosowaniu odpowiednich preparatów ochrony roślin, zarejestrowanych w MRiRW (np. Miedzian 50 WP, Kaptan Plus 71,5 WP, Delan 700 WG ). Skuteczność zabiegów w dużej mierze zależy jednak od doboru właściwego preparatu, dostosowanego do aktualnie panujących warunków klimatycznych i fazy rozwojowej drzewa (np. miedziowe do fazy zielonego pąka).

2. Mączniak jabłoni – popularna choroba wywołana przez grzyb Podosphaera leucotricha . Jej objawy widoczne są już na młodych liściach, które tuż po rozwinięciu są zdeformowane i pokryte białym, mączystym nalotem. Choroba obejmuje również pąki kwiatowe, które pokrywają się białym nalotem, brunatnieją, zamierają i nie zawiązują owoców. Pierwszym zabiegiem pomagającym zwalczyć chorobę jest usuwanie wszystkich porażonych pędów podczas wiosennego cięcia drzew. Dodatkowo należy przeprowadzić opryski zalecanymi przez MRiRW preparatami chemicznymi (np. Discus 500 WG, Siarkol 80 WP, Kaptan Plus 71,5 WP).

Parch jabłoni na owocach

Parch jabłoni na owocach

4. Rak drzew owocowych – to grzybowa choroba kory, powodująca powstawanie nekrotycznych, brunatnych plam, które z czasem pokrywa się gruba tkanka kalusowa. Tkanka corocznie przyrasta o nowe warstwy, zarastając ranę lub powodując jej otwarcie (odsłonięte drewno). Choroba może doprowadzić do znacznego obniżenia plonu, osłabienia rośliny, a nawet śmierci drzewa. Aby jej zapobiec, należy po cięciu drzew smarować rany Funabenem Plus 03 PA, a kiedy choroba już wystąpi, w odpowiednim terminie opryskać drzewa Topsinem M 500 SC.

5. Zaraza ogniowa – groźna choroba bakteryjna jabłoni i grusz, wywołana przez Erwinia amylovora. Objawy widoczne są na pąkach, kwiatach, liściach, owocach i pędach. Porażone kwiaty stają się wodnite, szybko więdną, brunatnieją, zamierają i pozostają na pędach. Liście pokrywają się czerwono-brunatnymi plamami, które w krótkim czasie obejmują całą blaszkę liściową i doprowadzają do jej uschnięcia i zwinięcia. Chore liście podobnie jak kwiaty pozostają na drzewie. Młode wierzchołki pędów wyginają się i zamierają, a porażone zawiązki owocowe przekształcają się w pokurczone mumie. Na gałęziach i konarach pojawiają się zgorzele, a kora pęka. Choroba jest bardzo groźna, ponieważ kiedy wystąpi, drzew zwykle nie da się już uratować. Z tego względu najważniejszy jest zabieg profilaktyczny, polegający na wcześnie wykonanym oprysku odpowiednim preparatem ochrony roślin (np. Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Cuproflow 375 SC, Funguran Forte 50 WP).

Owocówka jabłkóweczka

Owocówka jabłkóweczka


Szkodniki


Do najczęstszych szkodników, atakujących jabłonie należą:

1. Owocówka jabłkóweczka – to gąsienica motyla z rodziny zwójkowatych, odpowiadająca za robaczywienie jabłek. Po wylęgnięciu z jaja wgryza się w miąższ owocu, mocno go uszkadzając i doprowadzając do przedwczesnego opadania jabłek. Ochrona drzew przed owocówką polega na zastosowaniu w odpowiednim czasie oprysku właściwym preparatem ochrony roślin (np. Karate Zeon 050 CS, Mospilan 20 SP ). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz