Najlepsze odmiany jabłoni w Polsce

Jesteś tutaj:

Najlepsze odmiany jabłoni w Polsce

3,3/5 (511 ocen)

Jabłka to jedne z najpopularniejszych i najszerzej uprawianych owoców na świecie, stad wachlarz dostępnych w handlu odmian jest bardzo szeroki. Jeśli decydujemy się na ich uprawę, warto dowiedzieć się, co poszczególne odmiany mają nam do zaoferowania.

Wykorzystanie odmian jabłek może być różne, stąd tez w opisie każdej z nich zwykle zawarta jest informacja, do jakiego celu jest polecana. Wyróżnia się zatem odmiany deserowe lub przemysłowe, do bezpośredniego spożycia lub z poleceniem do przetwórstwa. Miąższ jabłek opisuje się zwykle jako soczysty, kruchy, aromatyczny lub pozbawiony aromatu, słodki, kwaskowaty lub też słodko-kwaśny. Czasami da się wyczuć charakterystyczny posmak, np. korzenny lub winny.

Większość odmian jabłoni potrzebuje zapylaczy, tj. sąsiedztwa drzew innej odmiany, aby mogło dojść do zapylenia krzyżowego zwiększającego obfitość plonów.

Niektóre jabłonie mają tendencję do przemiennego owocowania, co drugi rok uprawy. Jest to cecha odmianowa, którą można w znacznym stopniu regulować poprzez odpowiednie i regularne cięcie.

Podany tutaj czas dojrzewania owoców jest tożsamy z czasem gotowości do zbioru: czas dojrzałości konsumpcyjnej może wahać się od kilku dni po zbiorze (dla odmian letnich, wcześnie dojrzewających) do nawet kilku tygodni (dla odmian zimowych). Te ostatnie w największym stopniu nadają się do długotrwałego przechowywania i przy zapewnieniu odpowiednich warunków smak ich owoców będzie nas cieszyć nawet do późnej wiosny następnego roku.

Pamiętajmy, aby przed zakupem danej odmiany zapoznać się z jej odpornością na choroby oraz wytrzymałością na mróz.

Drzewa jabłoni są najczęściej atakowane przez mączniaka, parcha oraz zarazę ogniową. Podatność na uszkodzenia mrozowe może mieć niebagatelne znaczenie przy powodzeniu naszej uprawy, zwłaszcza jeśli mieszkamy w chłodniejszej części kraju.

Odmiany wcześnie dojrzewające również odpowiednio wcześniej zakwitają, zatem kwiaty mogą być narażone na wiosenne przymrozki. Uprawiając odmiany późne zwykle nie będzie stanowić to problemu.

Polecane, łatwo dostępne w sprzedaży odmiany:


‘Alwa’ – silnie rosnąca odmiana skierniewicka, odporna na mróz i mało podatna na mączniaka jabłoni. Owoce średniej wielkości o gładkiej, zielonożółtej skórce i karminowym rumieńcu. Miąższ tej odmiany jest kremowobiały, słodki, winny. Dojrzewa od połowy października. Zapylacze: ‘Cortland’, ‘Delikates’, ‘Gloster’, ‘Golden Delicious’, ‘Idared’, ‘Ligol’, ‘Lobo’, ‘Paulared’, ‘Pinova’, ‘Rubin’, ‘Szampion’.

‘Antonówka’ – stara rosyjska odmiana, dość późno wchodząca w okres owocowania. Daje średnio obfite plony co drugi rok uprawy. Owoce tej odmiany są wydłużone, zielonożółte z grubą skórką. Miąższ biały, kruchy, kwaskowaty. Jest stosunkowo mało smaczna i najbardziej nadaje się do przetwórstwa. Dojrzewa na przełomie sierpnia/września, krótko się przechowuje. Mało wrażliwa na mróz, średnio wrażliwa na parcha i mączniaka. Zapylacze: ‘Cortland’, ‘Gloster’, ‘Lobo’, ‘Oliwka Żólta’.

‘Booskop’ – holenderska odmiana bardzo silnie rosnąca. Wytwarza duże owoce z mocną skórką w kolorze zielonym, po dojrzeniu zmieniająca się na żółto. Czasem występuje rozmyty, dość intensywny rumieniec. Dojrzewa w październiku, jest podatna na gorzką plamistość podskórną. Zapylacze: ‘Landsberska’, ‘Idared’.

‘Celeste’ – niemiecka, deserowa, średnio silnie rosnąca odmiana, wcześnie wchodząca w okres owocowania. Może plonować naprzemiennie. Wytwarza średniej wielkości owoce z gładką, błyszczącą żółtozieloną skórką z czerwonym rumieńcem. Miąższ chrupiący, słodko-kwaśny. Dojrzewa od końca lipca do połowy sierpnia. Jest podatna na parcha i mączniaka. Zapylacze: ‘Gala’, ‘Idared’.

Jabłoń odmiany Cortland

Jabłoń odmiany Cortland

‘Cortland’ – silnie rosnąca odmiana deserowa pochodzenia amerykańskiego, wcześnie, obficie i regularnie owocująca. Wytwarza średnie i duże owoce z cienką skórką i tłustym nalotem, żółtozielone z czerwonym rumieńcem. Miąższ kruchy, soczysty, aromatyczny. Owoce dojrzewają na przełomie września i października. Odmiana odporna na mróz ale wrażliwa na parcha jabłoni. Zapylacze: ‘Antonówka’, ‘Idared’, ‘Lobo’, ‘McIntosh’, ‘Red Delicious’.

Delikates – poznańska, jesienna odmiana wytwarzająca duże owoce z gładką, cienką skórką koloru zielonożółtego z dużym, intensywnie czerwonym rumieńcem i tłustym nalotem. Miąższ biały, soczysty, delikatny w smaku. Drzewa silnie rosnące, wcześnie wchodzące w okres owocowania, regularnie i obficie owocujące. Dojrzewa na przełomie sierpnia i września. Zapylacze: ‘Golden Delicious’, ‘Idared’, ‘Szampion’.

‘Elstar’ – holenderska odmiana deserowa o drzewach średnio silnie rosnących owocujących naprzemiennie. Owoce średnie i małe o grubej, żółtozielonej skórce i pomarańczowo czerwonym rumieńcu. Miąższ żółty, kruchy i soczysty o winno – korzennym posmaku. Dojrzewa we wrześniu – październiku. Drzewa wrażliwe na mróz i parcha, jednak dość odporna na mączniaka. Zapylacze: ‘Delikates’, ‘Eliza’, ‘Gloster’, ‘Golden Delicious’.

‘Eliza’ – deserowa odmiana pochodzenia holenderskiego, umiarkowanie silnie rosnąca, częściowo samopłodna. Wytwarza średnie owoce z gładka skórką i ciemnoczerwonym, bardzo intensywnym i okazałym rumieńcem. Miąższ biało kremowy, twardy, słodko-kwaskowaty. Dojrzewa we wrześniu/październiku. Średnio wrażliwa na mróz, mało wrażliwa na parcha i mączniaka. Zapylacze: ‘Elstar’, ‘Gala’, ‘Gloster’, ‘Golden Delicious’, ‘Idared’, ‘Red Delicious’.

Gloster – zimowa odmiana o dużych i bardzo dużych owocach z zielonożółtą, gładką skórką i ciemnoczerwonym rumieńcem. Miąższ soczysty, kruchy, kwaskowy. Odmiana ta rozpoczyna dojrzewanie od początku października i nadaje się do długiego (nawet do maja w chłodni) przechowywania. Zapylacze: ‘Cortland’, ‘Elstar’, ‘Golden Delicious’, ‘Idared’, ‘Red Delicious’, ‘Szampion’.

‘Goldstar’ – czeska, silnie rosnąca odmiana wcześnie wchodząca w okres owocowania. Plonuje regularnie i obficie. Owoce duże, żółtozielone i żółte, sporadycznie z jasnoczerwonym rumieńcem. Miąższ kremowy, słodko-kwaśny. Dojrzewa  pierwszej połowie października, owoce można przechowywać do końca grudnia. Drzewa tej odmiany są odporne na parcha jabłoni i mało podatne na mączniaka. Średnio wytrzymałe na mróz.

Jabłka odmiany Golden Delicious

Jabłka odmiany Golden Delicious czytaj dalej...

Koniecznie zobacz