Jabłoń Rubinola - odmiana odporna na parcha

Jesteś tutaj:

Jabłoń Rubinola - odmiana odporna na parcha

3,3/5 (196 ocen)

Jabłoń ‘Rubinola’ to jedna z nowych odmian parchoodpornych. Pochodzi z Czech, gdzie została wyhodowana przez skrzyżowanie ‘Primy’ i ‘Rubina’. Jeśli szukamy łatwego w pielęgnacji drzewka, które obdarzy nas deserowymi owocami, ‘Rubinola’ z pewnością spełni nasze oczekiwania.


Drzewo


Jabłonie tej odmiany to drzewa o rozłożystych, kulistych koronach. Ponieważ cechują się dość silnym wzrostem, ich pędy mają tendencję do ogołacania się. ‘Rubinola’ kwitnie średnio wcześnie, w roli jej zapylaczy sprawdzą się zatem odmiany  ‘James Grieve’, ‘Szampion’, i ‘Delikates’. Jej plenność jest umiarkowana, a owocowanie regularne, coroczne. Najwyższe plony wydają drzewa szczepione na podkładce karłowej ‘M.9’. Na żyzne gleby nadają się również polskie podkładki karłowe dla jabłoni silnie rosnących – ‘P 22’ i ‘P 59’.


Owoce


Jabłka ‘Rubinoli’ są średnio duże bądź duże. Przybierają kulisty, spłaszczony kształt, ich skórka zaś w miarę dojrzewania zmienia kolor z żółtego na jaskrawoczerwony. Lekko paskowany rumieniec pokrywa całą powierzchnię owocu. Żółty miąższ jabłek ma kremową konsystencję, winny aromat i słodki smak.


Zabiegi pielęgnacyjne


‘Rubinola’ nie wymaga przerzedzania zawiązków owocowych. Niezwykle ważne w uprawie tej odmiany jest natomiast regularne cięcie odnawiające. Korony nieprzycinanych drzew z czasem się zagęszczają, a owocowanie przesuwa się na ich obrzeża. W efekcie plony są coraz niższe, a jabłka drobne i mało smaczne.

W drugiej połowie sierpnia warto zdecydować się również na cięcie letnie. Jego celem jest zapewnienie owocom dobrego oświetlenia, dzięki czemu dojrzeją równomiernie, a ich walory smakowe wzrosną.

Jeśli zdecydowaliśmy się na posadzenie jabłoni szczepionej na podkładce karłowej, pamiętajmy, że drzewka takie mają większe wymagania wodne od okazów o większej sile wzrostu. Należy sadzić je przy trwałych podporach, ponieważ wytwarzają słabe systemy korzeniowe.


Zbiór i przechowanie


Owoce ‘Rubinoli’ dojrzewają w drugiej połowie października. Zazwyczaj nie opadają same, w oczekiwaniu na zbiory powinniśmy więc co jakiś czas sprawdzać, czy szypułki łatwo odchodzą od pędów. Jabłka zebrane w odpowiednim terminie bardzo dobrze się przechowują – w chłodnej, przewiewnej piwnicy można przetrzymać je nawet do marca.


Odporność


Jabłonie tej odmiany są odporne nie tylko na parcha – wykazują też niską wrażliwość na mączniaka oraz gorzką plamistość, dlatego nie wymagają prowadzenia chemicznej ochrony. Z tego względu ‘Rubinola’ zyskuje coraz większą popularność w uprawie amatorskiej i ekologicznej.


Bibliografia

1. Bielicki P., Podkładki cz. 1, „Działkowiec”, nr 1/2010, s. 41-42.
2. Dereń D., Zbieramy jabłka na przechowanie, „Mój Piękny Ogród”, nr 10/2006, s. 37.
3. Gudarowska E., Pamiętajmy o letnim cięciu jabłoni, „Działkowiec”, nr 7/2009, s. 36-37.
4. Kantorowicz-Bąk M., Jabłoń w każdym ogrodzie, Poznań 2000, s. 76.
5. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 31, 39.
6. Kruczyńska D., Jabłonie odporne na choroby, „Działkowiec”, nr 7/2007, s. 40-41.
7. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 159-160.
8. Sadownictwo, red. Z. Legańska, Warszawa 2002, s. 281.
9. Ugolik M., Lech W., Kulawik K., Odmiany jabłoni, Kraków 1996, s. 84.

Małgorzata Długosz

Źródło zdjęcia nagłówkowego: wikipedia.org, Glysiak, CC BY-SA 3.0
 

Koniecznie zobacz