Jabłoń Topaz - odmiana zdobywająca coraz większe uznanie

Jesteś tutaj:

Jabłoń Topaz - odmiana zdobywająca coraz większe uznanie

3,2/5 (149 ocen)

Zasadniczy cel selekcjonowania odmian jabłoni to pozyskiwanie drzew odpornych na choroby, szczególnie parcha i zarazę ogniową. Jedną ze stosunkowo nowych odmian jest całkowicie parchoodporny ‘Topaz’, zdobywający coraz większe uznanie na polskim rynku. Jego przedstawiciele wydają owoce o wyjątkowych walorach smakowych, nadające się zarówno do spożycia bezpośredniego, jak i do przetwórstwa.


Drzewo


‘Topaz’ jest odmianą czeską, wyselekcjonowaną dzięki krzyżowaniu mieszańców ‘Vanda’ i ‘Rubin’. Wywodzące się z niej drzewa cechuje słaby wzrost. Ich korony przyjmują formę kulistą, a z konarów wybijają liczne krótkopędy. Ponieważ jabłonie ‘Topaz’ kwitną średnio późno, są dobrym zapylaczami dla większości odmian, a ich kwiaty rzadko przemarzają. Drzewa te nie mają wysokich wymagań uprawowych. Wcześnie wchodzą w okres owocowania i co roku obficie plonują.

Zaleca się szczepienie jabłoni na podkładkach karłowych i półkarłowych, dzięki którym uzyskuje się bogaty i łatwy do zbioru plon, a korony drzew zajmują mniejszą przestrzeń. Należy jednak pamiętać, że takie szczepy wymagają żyźniejszych gleb. Ponadto jabłonie karłowe wytwarzają słabe systemy korzeniowe, dlatego konieczne jest sadzenie ich przy podpórkach. Drzewa rosnące na podkładkach karłowych są dość krótkowieczne i przestają owocować po 15-20 latach.


Owoce


Jabłka odmiany ‘Topaz’ są średnie bądź duże i mają kształt kulisto-spłaszczony lub kulisto-stożkowaty. Owoce pokrywa gładka, sucha skórka w kolorze żółtym, z paskowano-marmurkowym rumieńcem zajmującym ponad połowę jej powierzchni. Kremowożółty miąższ jabłek jest soczysty i jędrny, bardzo słodki z delikatnym, kwaskowatym posmakiem. ‘Topaz’ wydaje owoce o wysokiej zawartości cukru i kwasów, doskonałe na przetwory.

Jabłka odmiany Topaz

Jabłka odmiany Topaz


Zabiegi pielęgnacyjne


Aby zwiększyć liczbę i wielkość owoców należy przerzedzać zawiązki owocowe. Zabieg ten wykonujemy w trzeciej dekadzie czerwca. Usuwamy same zawiązki, zrywając je bez szypułek. W przeciwnym razie moglibyśmy naruszyć również szypułki zawiązków pozostających na drzewie. Rozwijać się dalej powinny tylko największe zawiązki, najlepiej środkowe, powstałe z tzw. kwiatów królewskich. Zadbajmy, by po przerwaniu odległości między nimi wynosiły ok. 15 cm.

Kolejnym wymaganym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie letnie, polegające na usuwaniu pędów zasłaniających owoce. Operacja taka sprzyja szybkiemu i równomiernemu dojrzewaniu jabłek.


Zbiór i przechowanie


Owoce uzyskują dojrzałość zbiorczą w pierwszej połowie października. Ponieważ nie opadają same, zaleca się przeprowadzanie dwukrotnego zbioru, zwłaszcza w przypadku starszych drzew. W chłodni można przechowywać jabłka aż do kwietnia, w warunkach domowych natomiast (chłodna piwnica lub altana) do lutego. Podczas przechowywania ich skórki stają się tłuste. Należy regularnie sprawdzać stan owoców i niezwłocznie usuwać jabłka dotknięte zgnilizną. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz