Jabłoń Gloster - uznana odmiana deserowa

Jesteś tutaj:

Jabłoń Gloster - uznana odmiana deserowa

3,2/5 (185 ocen)

Jedna z nowszych późnozimowych odmian jabłoni – ‘Gloster’ – została wyselekcjonowana w połowie XX w. na terenie Niemiec. Jej powstanie było wynikiem skrzyżowania odmian ‘Glockenapfel’ i ‘Richard Red Delicious’. Do polski zawitała pod koniec lat 70. i szybko zyskała uznanie jako odmiana deserowa, nadająca się do produkcji towarowej.


Drzewo


Jabłoń w pierwszych latach po posadzeniu rośnie silnie. Starsze okazy cechują się umiarkowanym wzrostem, a ich korony są wzniesione i wykształcają nieliczne pędy boczne, wybijające z konarów pod kątem ostrym. Z tego względu ‘Gloster’ jest trudny do formowania. Łatwiejsze w prowadzeniu są mutanty ‘Pigloma’ oraz ‘Piglos’, które rosną słabiej i mają rozłożyste korony. Niestety jak dotąd nie zyskały w Polsce popularności, ponieważ rodzą drobniejsze owoce i wymagają starannego przerzedzania zawiązków.

‘Gloster’ bardzo dobrze sprawdza się jako zapylacz jabłoni ‘Jonagold’. Aby drzewo wydawało wysokie plony, należy sadzić je w sąsiedztwie odmian takich jak ‘Discovery’, ‘Golden Delicious’, ‘Jonatan’, ‘Szampion’, ‘James Grieve’ lub ‘Idared’. Odpowiednio pielęgnowane owocuje regularnie i obficie. Bogatym zbiorom sprzyja szczepienie na podkładce karłowej ‘M.9’. Korony drzew o słabszym wzroście łatwiej prześwietlać, co zapewnia owocom równomiernie nasłonecznienie, ważne dla uzyskania plonu o wyrównanej masie. Jabłonie karłowe należy jednak zabezpieczać przed gryzoniami, które chętnie ogryzają korę podkładki ‘M.9’.


Owoce


Pierwsze jabłka odmiany ‘Gloster’ zbieramy już w trzecim sezonie po posadzeniu drzewa. Są one dość duże, o stożkowatym kształcie i zielonożółtej skórce. Ciemnoczerwony, nieco rozmyty rumieniec pokrywa ponad ¾ powierzchni owocu. Zagłębienie szypułki często ulega ordzawieniu. Zielonkawobiały miąższ jabłek jest dość ścisły, soczysty i lekko kwaskowaty, smaczny.


Zabiegi pielęgnacyjne


Młode pędy jednoroczne przyginamy do położenia poziomego, by rozszerzyć kąty rozgałęzień. Zabieg ten przyspiesza wejście w owocowanie i ułatwia formowanie korony oraz ochronę przed chorobami kory. Aby jabłoń nie plonowała przemienne, każdego roku w czerwcu usuwamy z niej nadmiar zawiązków owocowych.


Zbiór i przechowanie


Jabłka zrywamy w połowie października. Nie opadają same, więc zbiory można rozłożyć na kilka etapów, trwających do końca października. Owoce bez problemów znoszą sortowanie oraz transport. Dobrze przechowują się do stycznia, w zwykłej chłodni do końca lutego, a w chłodni z kontrolowaną atmosferą nawet do maja. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz