Jabłoń Golden Delicious - odmiana prawie idealna

Jesteś tutaj:

Jabłoń Golden Delicious - odmiana prawie idealna

3,3/5 (199 ocen)

‘Golden Delicious’ to odmiana typowo deserowa o wysokich walorach smakowych i dużej wartości przechowalniczej. Została znaleziona pod koniec XIX w. w USA jako przypadkowa siewka. Ćwierć wieku później wprowadzono ją do uprawy, do Polski zaś trafiła w 1976 r. i na długie lata zdominowała krajowy rynek jabłek.


Drzewo


Przedstawiciele odmiany ‘Golden Delicious’ początkowo rosną silnie, ale z wiekiem tempo wzrostu drzew ulega spowolnieniu. Ich wzniesione, kuliste lub stożkowate korony są dość zagęszczone i wytwarzają liczne krótkopędy. Jabłoń kwitnie długo i dobrze znosi wiosenne spadki temperatur, a ponadto jest dobrym zapylaczem dla wielu innych odmian. Plonuje bardzo obficie, ale wykazuje skłonność do owocowania przemiennego. Ze względu na silny wzrost należy szczepić ją na podkładkach karłowych. Odmiana ta wymaga żyznej i wilgotnej gleby gliniastej oraz ciepłego stanowiska. Jej uprawa udaje się również na podłożach uboższych, ale wtedy jabłka osiągają znacznie mniejsze rozmiary, ich walory smakowe ulegają pogorszeniu, a drzewo nie wytwarza krótkopędów, potrzebnych do odnowienia korony.


Owoce


Plonowanie rozpoczyna się w drugim lub trzecim roku po posadzeniu drzew. Owoce są średniej wielkości i mają kulistostożkowaty kształt. Ich miąższ o kremowym kolorze i ścisłej konsystencji jest bardzo słodki, aromatyczny oraz smaczny. Jabłka nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory. Pokrywa je żółta skórka z jasnym, pomarańczowym rumieńcem. Zmiany temperatury i opryski twardą wodą oraz środkami ochrony roślin mogą powodować powstawanie rdzawych plam, dlatego warte uprawy są zwłaszcza mutanty nie ulegające ordzewieniu: amerykański ‘Smoothee’ i holenderski ‘Reinders’. W polskich warunkach klimatycznych lepiej sprawdza się ta druga odmiana.

Jabłoń Golden Delicious

Jabłoń Golden Delicious


Zabiegi pielęgnacyjne


‘Golden Delicious’ każdego roku zawiązuje pąki kwiatowe zarówno na krótko-, jak i długopędach. Ze względu na późną porę kwitnienia kwiaty rzadko przemarzają, wskutek czego w czerwcu pojawia się bardzo dużo zawiązków owocowych. Trzeba je przerzedzać, w przeciwnym razie drzewo może wejść w przemienne owocowanie, pozbawiając nas plonów co drugi rok. Ponadto jabłoń wymaga regularnego zasilania – bardzo dobrze reaguje na nawożenie obornikiem, ale zadowalające efekty przynosi również stosowanie wieloskładnikowych nawozów mineralnych dla roślin sadowniczych.

Jabłka odmiany Golden Delicious

Jabłka odmiany Golden Delicious

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz