Jabłoń Szampion - popularna odmiana wczesnozimowa

Jesteś tutaj:

Jabłoń Szampion - popularna odmiana wczesnozimowa

3,3/5 (272 ocen)

Jabłoń ‘Szampion’ jest jedną z najpopularniejszych w Polsce odmian wczesnozimowych. Odporna na choroby i łatwa w pielęgnacji, znajduje zastosowanie w uprawie przydomowej, a  na obszarach o łagodniejszym klimacie również w sadach produkcyjnych.


Opis


Odmianę tę wyselekcjonowano w 1970 r. w Czechosłowacji, dzięki skrzyżowaniu ‘Golden Delicious’ i ‘Koksy Pomarańczowej’. ‘Szampion’ rodzi owoce podobne do ‘Jonagold’, jest jednak mniej zawodny w owocowaniu i odporniejszy na mrozy. Zalicza się do odmian wybitnie deserowych, choć doskonale nadaje się również do przetworów.


Drzewo


Przez kilka pierwszych lat jabłoń rośnie silnie, ale z wiekiem drzewa siła wzrostu słabnie. Korona jest stożkowata, mała i niezbyt gęsta, dobrze nasłoneczniona. ‘Szampion’ wchodzi w okres owocowania już w drugim roku po posadzeniu i corocznie wydaje obfite plony.

Drzewa wytwarzają liczne krótkopędy owoconośne. Kwitną obficie zarówno na jednorocznych, jak i na starszych pędach. Kwiaty pojawiają się wcześnie, ale ich rozwój następuje stopniowo, dlatego wiosenne przymrozki nie przynoszą wysokich strat. W roli zapylaczy dla ‘Szampiona’ sprawdzają się jabłonie ‘James Grieve’, ‘Lobo’, ‘Delikates’, ‘Priam’ i ‘Spartan’.

Odmianę tę warto uprawiać na podkładkach karłowych lub półkarłowych. Drzewa przeznaczone na gleby żyzne szczepi się na podkładce karłowej ‘M.9’, na słabe podłoża natomiast polecane są podkładki półkarłowe ‘P 60’, ‘M.26’, ‘P 14’ i ‘M.7’. Jabłonie półkarłowe sadzimy w rozstawie 4 x 2,5 m, karłowe zaś – 4 x 1,25 m.


Owoce


Drzewa wydają duże lub średnie, kuliste owoce. Jabłka mają suchą, zielonożółtą bądź żółtą skórkę z rozległym karminowoczerwonym rumieńcem, zajmującym 3/4 powierzchni. U mutanta ‘Szampion Reno 2’ cała powierzchnia skórki ma intensywnie czerwoną barwę. Owoce cechują się wysokimi walorami smakowymi – słodko-winny miąższ jest kremowy i soczysty. Wąskie gniazdo nasienne wypełniają liczne, drobne pestki.


Zbiór i przechowanie


Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą pod koniec września lub w pierwszych dniach października, konsumpcyjną zaś w połowie października. Mają dość dużą wartość przechowalniczą – w chłodni można przetrzymać je do marca, a w piwnicy lub nieogrzewanej altance do grudnia. Do przechowywania w warunkach domowych należy wybrać pomieszczenie, w którym panuje temperatura 0-4°C i wysoka wilgotność (najlepiej 80-90%, minimum 60%). Na powierzchni jabłek nie może być żadnych skaleczeń ani plam chorobowych, ponadto owoce powinny mieć szypułki. Po zbiorze układamy je warstwami w drewnianych skrzynkach. Ze względu na suchą skórkę szybko więdną, dlatego obok skrzynek warto ustawiać duże płaskie naczynia wypełnione wodą.

Jabłoń Szampion


Zabiegi pielęgnacyjne


‘Szampion’ wymaga silnego cięcia i przerzedzania zawiązków owocowych. Aby ustrzec się uszkodzeń mrozowych, bielimy wapnem pnie i nasady konarów. Zabieg ten należy wykonać w drugiej połowie grudnia, a najpóźniej na początku stycznia. Młode drzewka otulamy słomą lub owijamy papierem falistym. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz