Najlepsze odmiany jabłoni w Polsce

Jesteś tutaj:

Najlepsze odmiany jabłoni w Polsce

3,3/5 (506 ocen)

Golden Delicious -  amerykańska odmiana o owocach z błyszczącą, żółtozieloną skórką i różowawym rumieńcem. Wcześnie rozpoczyna owocowanie i bardzo obficie plonuje, jednak często naprzemiennie dając średniej wielkości owoce. Skórka jasnozielona, lekko ordzawiona z lekkim pomarańczowym rumieńcem. Miąższ owoców żółtawy, średnio soczysty, słodki, ziarnisty. Dojrzewa od połowy października, dobra do przechowywania. Średnio wrażliwa na parcha i mączniaka, wrażliwa na uszkodzenia mrozowe. Zapylacze: ‘Elstar’, ‘Gloster’, ‘Idared’, ‘Red Delicious’, ‘Oliwka Żółta’.

‘Idared’ – odmiana amerykańska, w pierwszych latach uprawy silnie rosnąca, później spowalniająca wzrost.  Wcześnie rozpoczyna owocowanie, plonuje regularnie dając obfite plony. Skórka owoców wyjątkowo błyszcząca, żółtozielona z czerwonym rumieńcem. Miąższ soczysty, kremowy, mało smaczny. Rozpoczyna dojrzewanie w połowie października. Odmiana dobra do przetwórstwa. Zapylacze: ‘Cortland’, ‘Ligol’, ‘Red Delicious’, ‘Rubin’, ‘Szampion’.

‘Jonagold’ – owoce tej amerykańskiej odmiany są średniej wielkości, z grubą błyszczącą skórką i ciemnopomarańczowym rumieńcem prawie na całej powierzchni. Miąższ kwaskowaty w smaku, średnio smaczny. Drzewa tej odmiany rosną początkowo silnie, a z czasem wolniej. Bardzo wcześnie wchodzi w okres owocowania, dając regularne i obfite plony. Drzewa średnio odporne na parcha i mącznika i niezbyt wytrzymałe na mróz. Dojrzewa w pierwszej połowie października, dobrze się przechowuje. Zapylacze: ‘Celeste’, ‘Cortland’, ‘Eliza’, ‘Elstar’, ‘Gala’, ‘Gloster’, ‘Idared’, ‘Red Delicious’, ‘Rubin’, ‘Szampion’

Jabłka odmiany Jonagold

Jabłka odmiany Jonagold

‘Jonagored’ – sport odmiany ‘Jonagold’ pochodzący z Belgii. Drzewa rosną bardzo silnie, wytwarzając duże i bardzo duże owoce z gładką skórką pokrytą ciemnokarminowym, bardzo dużym rumieńcem. Miąższ żółty, twardy, aromatyczny, słodko – kwaśny. Odmiana wrażliwa na mróz i średnio wrażliwa na parcha i mączniaka. Dojrzewa we wrześniu/październiku. Zapylacze: ‘Celeste’, ‘Cortland’, ‘Eliza’, ‘Elstar’, ‘Gloster’, ‘Idared’, ‘Red Delicious’, ‘Rubin’, ‘Szampion’.

‘Ligol’ – deserowa, średnio silnie rosnąca odmiana ze Skierniewic. Wcześnie rozpoczyna owocowanie i daje obfite plony. Może owocować przemiennie, co drugi rok. Wytrzymała na mróz, mało podatne na mączniaka i parcha jednak wrażliwe na zarazę ogniową. Owoce daje duże, o gładkiej i błyszczącej skórce pokrytej prawie w całości jaskrawoczerwonym rumieńcem. Miąższ soczysty, słodko-kwaśny, aromatyczny. Dojrzewa na przełomie września i października, owoce nadają się do przechowywania. Zapylacze: ‘Eliza’, ‘Elstar’, ‘Gloster’, ‘Golden Delicious’, ‘Idared’, ‘Lobo’, ‘Red Delicious’, ‘Rubin’, ‘Szampion’.

‘Lobo’ – kanadyjska odmiana deserowa spokrewniona ze znaną odmianą ‘McIntosh’. Rośnie silnie, początkowo dając coroczny plon, później często naprzemiennie. Wytwarza dość duże owoce z grub, błyszczącą skórką i okazałym, karminowym rumieńcem. Miąższ słodko-kwaśny, zielonkawy, bardzo soczysty. Dojrzewa już od początku września. Odmiana mało wrażliwa na mróz i średnio odporna na parcha jabłoni. Zapylacze: ‘Cortland’, ‘Golden Delicious’, ‘Red Delicious’.

Jabłka odmiany Idared

Jabłka odmiany Idared

‘Paulared’ – amerykańska odmiana deserowa wcześnie wchodząca w okres owocowania. Daje owoce koloru zielonego z karminowym, bardzo intensywnym rumieńcem. Miąższ biały, gruboziarnisty, słodko - kwaśny, soczysty. Dojrzewa na początku września. Mało wrażliwa na mróz i średnio wrażliwa na parcha i mączniaka. Zapylacze: ‘Delikates’, ‘Ligol’, ‘Rubin’, ‘Szampion’.

‘Rubin’ – wybitnie deserowa, bardzo silnie rosnąca czechosłowacka odmiana dająca duże i bardzo duże owoce o gładkiej żółtej skórce z dużym, czerwono pomarańczowym rumieńcem. Miąższ żółtawy, soczysty, słodki o winnym posmaku. Drzewa wrażliwe na parcha i średnio wrażliwe na mączniaka. Dobra do przechowywania i transportu. Zapylacze: ‘Golden Delicious’, ‘Szampion’.

Szampion – jesienna odmiana pochodzenia czeskiego, wytwarzająca średnie lub duże, wyrównane owoce. Skórka gładka z rozmytym, czerwono różowym rumieńcem. Miąższ ‘Szampiona’ jest słodki, a jednocześnie nieco kwaskowaty, soczysty i bardzo smaczny. Dojrzewa po połowie września, dobrze się przechowuje. Zapylacze: ‘Delikates’, ‘Lobo’, ‘Golden Delicious’.

Topaz – czeska odmiana o średnio silnym wzroście wcześnie rozpoczynająca owocowanie. Plonuje regularnie, corocznie i bardzo obficie. Dojrzewa w pierwszej połowie października, przechowuje się do lutego. Daje średniej wielkości owoce z żółtozieloną skórką pokrytą na ponad połowie powierzchni pomarańczowoczerwonym rumieńcem. Miąższ kremowy, słodko-kwaśny, aromatyczny. Zaletą tej odmiany jest całkowita odporność na parcha jabłoni i niewielka podatność na mączniaka.

Jabłka odmiany Złota Reneta

Jabłka odmiany Złota Reneta

Tekst: Łukasz Skop

Koniecznie zobacz