Grusza Lukasówka - charakterystyka i uprawa odmiany

Jesteś tutaj:

Grusza Lukasówka - charakterystyka i uprawa odmiany

3,4/5 (171 ocen)

‘Lukasówka’ została znaleziona jako przypadkowa siewka w drugiej połowie XIX w. we Francji. Obecnie należy do najwyżej cenionych (i najbardziej dochodowych) późnojesiennych odmian gruszy. Drzewo to charakteryzuje się wysokimi wymaganiami uprawowymi, dlatego zanim zdecydujemy się na posadzenie go w przydomowym ogrodzie, sprawdźmy, czy będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki.


Drzewo


Przedstawiciele odmiany ‘Lukasówka’ to silnie rosnące drzewa o szeroko stożkowych koronach ze zwisającymi gałęziami. O ich żywotności świadczą liczne przyrosty, pojawiające się każdego roku. Kwitnienie rozpoczynają dość późno, kiedy wiosenne przymrozki nie zagrażają już kwiatom. ‘Lukasówka’ jest triploidem, dlatego nie nadaje się na zapylacz dla innych grusz. Sama do obfitego plonowania wymaga sąsiedztwa ‘Bonkrety Williamsa’, ‘Konferencji’ bądź ‘Faworytki’. Ponieważ jej drewno dobrze zrasta się z pigwą, zaleca się uprawę tej odmiany w formie karłowej. Okazy szczepione na pigwie zaczynają owocowanie nieco później niż inne grusze, ale przynoszą wczesne i obfite plony każdego roku.


Owoce


‘Lukasówka’ wydaje duże lub bardzo duże owoce (ponad 220 g), o białym, aromatycznym i soczystym miąższu. Gruszki przyjmują regularny, jajowato owalny kształt. Mają grube, ciemnozielone skórki, które w miarę dojrzewania jaśnieją i przyjmują odcień złoty z delikatnym, czerwonym rumieńcem. Owoce nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do przetworów, zwłaszcza na susz.


Wymagania


‘Lukasówka’ wymaga ciepłych, głębokich i wilgotnych gleb, bogatych w składniki pokarmowe. Drzewa należy sadzić w miejscach zacisznych, najlepiej na wzniesieniach, ponieważ wtedy rzadziej przemarzają. Ponadto przed sadzeniem warto wzbogacić podłoże kompostem lub obornikiem. Bardzo dobre efekty daje również uprawa przedplonu – gorczycy, facelii lub łubinu.

Ważnym elementem pielęgnacji grusz tej odmiany jest okrywanie młodych okazów na zimę, bielenie pni starszych drzew oraz – jeśli nie zdążymy zabezpieczyć sadu przed nadejściem mrozów – smarowanie pęknięć kory farbą emulsyjną.


Zbiór i przechowanie


Owoce ‘Lukasówki’ osiągają dojrzałość zbiorczą w ostatniej dekadzie września i na początku października. Podczas suchych lat zdarza się, że gruszki opadają z drzew zanim dojrzeją. Z tego powodu warto kontrolować ich stan już od połowy września. Pamiętajmy jednak, że owoce zebrane zbyt wcześnie nie dojrzeją w chłodni.

Gruszki bardzo dobrze przechowują się do grudnia, zwłaszcza jeśli trzymamy je w przewiewnym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura z zakresu od -1°C do 1°C i wysoka wilgotność (90%).  W chłodni z kontrolowaną atmosferą można przechowywać je nawet do kwietnia.

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz