- 1/2
- Następne
Odmianę ‘Bonkreta Williamsa’, znaną również jako ‘Bera Williamsa’ i ‘Bera Świętomichalska’, zaczęto uprawiać w Anglii u schyłku XVIII w. Swoją nazwę grusza zawdzięcza nazwisku sadownika, który jako pierwszy ją rozmnożył. W drugiej dekadzie XIX w. trafiła do Ameryki i tam, pod nazwą ‘Bartlett’, była uprawiana na dużą skalę. W Polsce jest znana od lat i ceniona jako doskonała odmiana deserowa oraz przetwórcza, choć do popularności ‘Konferencji’ czy ‘Lukasówki’ wciąż jej daleko.
Drzewo
Młode grusze rosną silnie, ale w trzecim lub czwartym roku po posadzeniu, gdy wejdą w owocowanie, ich wzrost ulega spowolnieniu. Nieregularne, stożkowate korony drzew mają tendencję do zagęszczania się. Pąki kwiatowe pojawiają się dość późno, dlatego rzadko uszkadzają je przymrozki. W sprzyjających warunkach grusza wydaje corocznie obfite plony. Nie zrasta się z drewnem pigwy, dlatego na podkładce karłowej szczepi się ją pośrednio.
Uwaga: ‘Bonkrety Williamsa’ nie należy sadzić w roli zapylacza ‘Dobrej Ludwiki’, ponieważ między odmianami tymi zachodzi intersterylność. Jako zapylacz innych grusz kwitnących średnio późno sprawdza się bardzo dobrze.
Owoce
Drzewo wydaje średniej wielkości, czasem duże owoce, osiągające masę 240 g. Gruszki zazwyczaj nie mają symetrycznego kształtu, są wydłużone i jajowate, z pofałdowaną powierzchnią. W okolicy kielichów widać wyraźne żebrowania. Gładka, błyszcząca skórka jest dość cienka i pokryta rdzawymi przetchlinkami oraz drobnymi plamkami. Ma zielonożółty kolor oraz słaby, pomarańczowy rumieniec. Aromatyczny miąższ gruszek jest miękki, bardzo soczysty i delikatny w smaku. Ze względu na charakterystyczny posmak poleca się go do przetworów, zwłaszcza kompotu i suszu. Owoce mutantów – ‘Bonkrety Williamsa Czerwonej’ oraz ‘Max Red Bartlett’ – są całkowicie czerwone i prezentują się bardzo atrakcyjnie.
Wymagania
Uprawa tej odmiany przynosi najlepsze efekty na ciepłej, przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Równie istotny jest wybór odpowiedniego stanowiska, na którym drzewo nie będzie narażone na działanie zimnych wiatrów ani powstawanie zastoisk mrozowych. Na zimę warto okrywać słomianymi chochołami zarówno młode, jak i dorosłe okazy.
Owoce gruszy Bonkreta Williamsa
Zbiór i przechowanie
Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w pierwszej lub drugiej dekadzie września. Nie wykazują tendencji do osypywania się. Zebrane odpowiednio wcześnie dobrze znoszą transport, ale bardzo słabo się przechowują. W chłodni można trzymać je przez ok. 10-11 tygodni, a w warunkach domowych zaledwie kilka dni. czytaj dalej...