Chwasty w truskawkach - metody zwalczania i opryski

Jesteś tutaj:

Chwasty w truskawkach - metody zwalczania i opryski

3,2/5 (353 ocen)

Chwasty stanowią duże zagrożenie dla bylin o krótkich systemach korzeniowych. Konkurują z nimi o wodę, składniki pokarmowe, tlen i światło. Zwiększają też ryzyko wystąpienia szkodników i chorób, dlatego wiedza o tym, jak zwalczać chwasty w truskawkach, przydaje się każdemu ogrodnikowi.


I. Progi zagrożenia


Pomocne w zwalczaniu chwastów są wytyczne dotyczące progów zagrożenia, opracowywane w ramach integrowanej ochrony roślin. Próg zagrożenia wyznacza się, szacując liczbę chwastów na 1 m2 powierzchni gleby. Dlatego też należy systematycznie obserwować pojawianie się szkodliwych roślin wśród truskawek i zwalczać je, kiedy progi zagrożenia zostaną przekroczone.


II. Termin odchwaszczania


Zazwyczaj w ciągu roku wyznaczane są dwa okresy krytyczne dla zwalczania chwastów w truskawkach. Okres krytyczny to ostateczny termin, w którym należy podjąć walkę z chwastami. Niedopilnowanie go pociąga za sobą nieodwracalne szkody, które mogą nie tylko wpłynąć na obniżenie plonu w danym sezonie, lecz również zagrozić zdrowiu naszych roślin.

Największą konkurencję do składników pokarmowych i wody chwasty stanowią wiosną, od kwietnia do czerwca, oraz latem – w lipcu i sierpniu. W tych miesiącach należy wykonać 2-3 zabiegi odchwaszczające. Chwasty usuwamy również po zakończeniu zbiorów.


III. Elementy profilaktyki


1. Odpowiedni przedplon

Na przyszłym stanowisku truskawek warto wysiać nawozy zielone. Wybieramy gatunki, które wydzielają substancje zaburzające rozwój chwastów, np. gorczycę, grykę lub facelię. Po skończonej wegetacji rośliny te, rozdrobnione i wymieszane z glebą, wzbogacą ją o cenne substancje organiczne i ograniczą liczbę wschodzących chwastów.

2. Ściółkowanie

Rozwój chwastów ograniczamy, rozkładając w międzyrzędziach ściółkę – słomę lub folię. Zabieg ten utrudnia rozsiewanie i kiełkowanie chwastów jednorocznych, ale nie chroni przed rozrastaniem się roślin wieloletnich, rozmnażających się przez podziemne rozłogi. Takie chwasty przerastają przez otwory w folii, wycięte dla truskawek, i zagłuszają byliny.

Chwasty w truskawkach

Chwasty w truskawkach bywają uciążliwe


IV. Metody zwalczania chwastów w uprawie truskawek


1. Metoda mechaniczna

Mechaniczne usuwanie niepożądanych roślin jest podstawowym sposobem odchwaszczania plantacji truskawek. Pierwsze zabiegi wykonujemy przygotowując glebę pod sadzenie roślin. Siewki chwastów jednorocznych są widoczne już wczesną wiosną – wyrywamy je ręcznie i za pomocą motyki. Uciążliwe chwasty wieloletnie na glebach ciężkich usuwamy przez orkę głęboką, na lekkim podłożu wystarczy natomiast podorywka. Zabieg ten pomaga wydobyć na powierzchnię ziemi kłącza, które następnie niszczymy kultywatorem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz