Sadzonki aronii - jak rozmnażać aronię? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Sadzonki aronii - jak rozmnażać aronię? Podpowiadamy!

3,6/5 (65 ocen)

Aronia czarnoowocowa to krzew, który może osiągnąć  wysokość nawet  do 3 metrów. W naszym kraju stałą się popularna dzięki smacznym owocom, które wykorzystuje się do przetworów. Spożywa  się je między innymi ze względu na właściwości zdrowotne. Aronia nie jest krzewem zbyt wymagającym jeżeli chodzi o podłoże. Jest odporna na mróz  i dzięki temu może być uprawiana praktycznie w każdym miejscu w naszym kraju. Łatwo też ją rozmnożyć i daje obfite plony. W jaki sposób można uzyskać sadzonki aronii? Oczywiście wiele osób decyduje się na kupno gotowych, które sprzedawane są w specjalnych szkółkach zajmujących się ich „produkcją”. Jeżeli jednak mamy już chociaż jeden krzew aronii, to łatwo możemy samodzielnie otrzymać sadzonki.  Istnieje na to kilka sposobów. 

 

Rozmnażanie przed odkłady poziome

 

Jeżeli chcemy wykorzystać tę metodę rozmnażania aronii, musimy pamiętać, że robi się to wiosną. Nie jest to proces zbyt skomplikowany. Wystarczy przygiąć do podłoża jednoroczne pędy krzewu i delikatnie przymocować do ziemi. Najwygodniej zrobić to drucikiem uformowanym w kształt litery „u”. Pęd zasypujemy, tworząc kopczyk torfu wymieszanego z trocinami. Jesienią  w miejscu gdzie mamy zakopane stare pędy możemy spodziewać się nowych, ukorzenionych sadzonek. Wystarczy tylko odgarnąć kopczyk uformowany z podłoża, wyciąć ostrożnie sadzonkę i posadzić ją na wybranym miejscu.

 

 

Rozmnażanie poprzez odkłady pionowe

 

Prace związane z tą metodą rozpoczynamy w październiku. Wtedy to należy cały krzew przyciąć przy samym podłożu. Kiedy pojawią się nowe pędy, wraz z nadejściem wiosny przysypujemy je kopczykiem ziemi wymieszanej z trocinami. Ważną role odgrywa to, by podłoże było przepuszczalne. Nowe pędy puszczą korzenie do jesieni. Wtedy możemy wyciąć sadzonki i wykorzystać do posadzenia krzewów na dowolnym miejscu przygotowanym pod uprawę aronii. Metoda jest prosta i tania oraz oczywiście skuteczna, podobnie jak rozmnażanie przez odkłady poziome.

 

Sadzonki zielne półzdrewniałe

 

To kolejna metoda efektywnego rozmnażania aronii polecana przez doświadczonych plantatorów. Czynność pobierania pędów na sadzonki trzeba wykonać mniej więcej na przełomie czerwca i lipca. Pędy mają mieć długość  około 3 oczek. Należy z nich odciąć dolne liście, pozostawiając dwa na samej górze. Kolejnym krokiem jest przecięcie skórki pędu po przeciwnej stronie od znajdującego się na dole pąka. Pęd zanurza się następnie w ukorzeniaczu a potem umieszcza w podłożu będącym mieszanką torfu i piasku. Pojemnik wstawiamy w zacienione miejsce i czekamy do wiosny, po czym sadzonki sadzimy na miejscu przeznaczonym do uprawy krzewu.

Aronię da się też rozmnażać poprzez nasiona. Ta metoda jest rzadko stosowana ze względu na to, że istnieją  sposoby efektywniejsze, takie jak te podane wyżej.

 

Sadzimy aronię

 

Warto pamiętać, że jeżeli chcemy uzyskać obfity plon, do sadzenia należy wybrać sadzonki silne i zdrowe, które nie mają przesuszonych czy zmrożonych korzeni. Jeżeli w miejscu przeznaczonym na uprawę mamy słabą glebę, dobrze jest poprawić jej jakość. Można to zrobić stosując np. obornik. Korzenie sadzonki muszą być swobodnie rozłożone, a dołki na każda sadzonkę odpowiednio głębokie. Dzięki temu siewka będzie się dobrze rozwijać i powstanie z niej bujny krzew dający obfity plon w postaci smacznych, cennych owoców.

Koniecznie zobacz