Malina Polana - opis, uprawa i charakterystyka odmiany

Jesteś tutaj:

Malina Polana - opis, uprawa i charakterystyka odmiany

3,5/5 (766 ocen)

Malina ‘Polana’ pochodzi ze skrzyżowania zagranicznych odmian ‘Heritage’ i ‘Zeva Herbsternte’. Na liście COBORU znajduje się od 1991 r. i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno w uprawie amatorskiej, jak i przemysłowej. O jej atrakcyjności decydują przede wszystkim wysoka plenność i zdrowotność.


Opis


Siła wzrostu ‘Polany’ jest średnia – jej dość sztywne, proste pędy osiągają zazwyczaj długość 1,5 m. Młode, jasnozielone przyrosty są pokryte woskowym nalotem i w drugim roku zmieniają barwę na szarobrązową. Występują na nich bardzo nieliczne, słabe kolce, co ułatwia pielęgnację roślin i zbiory plonów. Szeroko stożkowate, dość jędrne owoce tej odmiany osiągają średnią wielkość. Mają jasnoczerwony kolor i cechują się wysokimi walorami smakowymi, choć maliny zbierane późną jesienią są mniej słodkie.

‘Polana’ należy do grupy odmian powtarzających owocowanie. Późnym latem, od połowy sierpnia, na górnych częściach pędów pojawiają się zawiązki owoców na zbiór jesienny. Kończy się on dopiero w listopadzie, po pierwszych przymrozkach. Na początku kolejnego sezonu z dolnych części zeszłorocznych pędów wybijają młode przyrosty owoconośne. Pędy te wydają plony na przełomie czerwca i lipca, owocowanie w tym terminie jest jednak znacznie słabsze niż jesienią.


Wybór i przygotowanie stanowiska


Maliny sadzimy na stanowiskach słonecznych, w starannie odchwaszczonej, przepuszczalnej i nieprzesychającej glebie. Podobnie jak inne odmiany, ‘Polana’ dobrze reaguje na nawozy organiczne, dlatego na kilka tygodni przed planowanym sadzeniem warto wzbogacić podłoże dobrze rozłożonym obornikiem bądź kompostem. Najważniejszym makroelementem, niezbędnym malinom do wzrostu, jest azot, którego dostarczają również nawozy zielone uprawiane jako przedplon, np. gryka i gorczyca.


Sadzenie


Jeśli nie zależy nam na powtarzaniu owocowania, możemy uprawiać ‘Polanę’ bez podpór, w rzędach wytyczonych co 1,5 m. Krzewy sadzimy w odległościach nie mniejszych niż 0,5 m. Odpowiednia przewiewność zapewni szybkie przesychanie liści po deszczu i ograniczy ryzyko występowania chorób grzybowych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz