Kiedy i jak przesadzać maliny? Skuteczne przesadzanie malin

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak przesadzać maliny? Skuteczne przesadzanie malin

3,4/5 (1169 ocen)

Jeśli chcemy zmienić stanowisko naszych malin, możemy to zrobić bez szkody dla ich zdrowia. Te wyjątkowo żywotne krzewy wytwarzają płytkie systemy korzeniowe, dlatego nawet starsze okazy dobrze zniosą przeprowadzkę. Aby mieć stuprocentową pewność, że nie osłabimy naszych roślin, przesadzanie malin przeprowadźmy w odpowiednim terminie i zadbajmy o to, by ich korzenie nie zostały uszkodzone w czasie przenosin.


Nowe stanowisko


Dołóżmy starań, aby w nowym miejscu maliny miały optymalne warunki do wzrostu i plonowania. Ich przyszłe stanowisko powinno być słoneczne lub częściowo zacienione. Należy przy tym unikać miejsc odsłoniętych, w których wieją silne wiatry, i zagłębień terenu, gdzie tworzą się zastoiska mrozowe. Aby krzewy szybko się zakorzeniły w nowym miejscu, gleba powinna być starannie uprawiona, świeża, wilgotna i pozbawiona chwastów. Najlepiej jeśli będzie miała odczyn lekko kwaśny (5,5-6,5 pH), choć większość odmian poradzi sobie również na podłożu wapiennym, zaprawionym dobrze rozłożonym obornikiem bądź kwaśnym torfem (ok. 20 l/m2).


Termin przesadzania


Optymalnym terminem przesadzania malin jest wczesna jesień. Obfite opady deszczu, na które możemy liczyć o tej porze roku, pozwolą krzewom zregenerować korzenie jeszcze przed nastaniem mrozów. Rośliny można przenieść kiedy tylko zakończą owocowanie i przejdą w stan spoczynku. W przypadku odmian letnich (plonujących na pędach dwuletnich) odpowiednią porą na przeprowadzkę jest sierpień, a w przypadku jesiennych (wytwarzających owoce na pędach jednorocznych) – październik lub początek listopada. Unikamy przesadzania krzewów w słoneczne i wietrzne dni, ponieważ odsłonięte fragmenty korzeni błyskawicznie wysychają.


Technika przesadzania


W dniu poprzedzającym przesadzanie obficie podlewamy maliny. W ten sposób łatwiej będzie wyjąć je z podłoża, a nawodnione rośliny lepiej się przyjmą. Pamiętajmy, że krzewy należy wykopać z jak największymi bryłami ziemi, aby zminimalizować uszkodzenia korzeni. Jeśli nie możemy przenieść malin na nowe stanowisko natychmiast po wykopaniu, wkładamy je do wiadra i zasypujemy wilgotną ziemią.

Krzewy sadzimy w dobrze odleżałą glebę na takiej samej głębokości, na jakiej rosły wcześniej, lub 5-6 cm głębiej. Nowo przesadzone rośliny należy obficie podlać, by ziemia przylegała do ich korzeni.


Zabiegi po przesadzeniu


Silne przycięcie malin po przesadzeniu jest zabiegiem niezbędnym. Nie należy dopuścić, by energia rośliny została skierowana na rozwój jej pędów, ponieważ osłabiony system korzeniowy nie będzie w stanie odżywiać bujnie rosnącego krzewu, co doprowadzi do jego uschnięcia. Jeśli nasze maliny należą do grupy odmian jesiennych, po przesadzeniu wycinamy wszystkie ich pędy tuż przy ziemi bądź na wysokości 20 cm. Odmianom letnim usuwamy tylko brązowe, suche pędy, które owocowały w tym sezonie. Jeżeli tegorocznych przyrostów jest dużo, możemy je przerzedzić i przyciąć na wysokości 20-50 cm, w zależności od żyzności gleby. Maliny obficie podlewamy i kopczykujemy, by uchronić osłabione systemy korzeniowe przed utratą wody i działaniem mrozu. Ponadto wiosną w pierwszym roku po przesadzeniu zaleca się usuwać pędy kwiatowe, żeby nie obciążać osłabionych krzewów owocowaniem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz