Mączlik szklarniowy - rozpoznanie, szkodliwość i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Mączlik szklarniowy - rozpoznanie, szkodliwość i zwalczanie

3,3/5 (323 ocen)

Ten uciążliwy pasożyt atakuje rośliny ozdobne oraz warzywa zarówno w uprawie gruntowej, jak i pod osłonami. Pozbycie się go należy do trudnych zadań, ale jeśli szybko zauważymy niepokojące zmiany w wyglądzie naszych roślin i wcześnie rozpoczniemy zwalczanie mączlika, odniesiemy sukces.


Opis


Mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporarioum) preferuje ciepłe i suche środowisko, dlatego masowo poraża rośliny podczas suszy. Na świeżym powietrzu występuje od maja do września, w pomieszczeniach zaś przez cały rok. Dorosłe okazy to białe muszki o długości 1,5 mm. Mączliki składają jaja na spodach liści i tam zazwyczaj bytują. Owalne, lekko spłaszczone larwy są dostrzegalne gołym okiem. Mają białawy lub żółtoróżowy kolor, a martwe przybierają czarną barwę.


Szkodliwość


Mączlik szklarniowy jest pospolitym szkodnikiem roślin uprawianych w pojemnikach. Występuje w szklarniach, w mieszkaniach i na werandach. Często atakuje azalie, róże, fuksje, pelargonie wielkokwiatowe, poisencje, ketmie i lantany. Niekiedy poraża również warzywa uprawiane pod osłonami – pomidora, ogórka, oberżynę i wszystkie kapustne. Inwazja mączlika prowadzi do zahamowania wzrostu i przedwczesnego zamierania roślin.


Rozpoznanie


Zmiany występujące na liściach są podobne do szkód wyrządzanych przez przędziorka szklarniowca. Na blaszkach liściowych widać dużą liczbę drobnych żółtych plamek. Z czasem całe liście żółkną, usychają i opadają. Oglądając je pod światło łatwo dostrzec ślady ukłuć. Na spodach żywych liści można zauważyć dorosłe osobniki oraz żerujące larwy. Przy dużym porażeniu podczas poruszania liści z rośliny wzbija się chmara białych muszek. Inwazji mączlików często towarzyszy występowanie czarnego, smolistego nalotu – są to grzyby, osadzające się na lepkiej spadzi, produkowanej przez larwy. Zmywamy je wilgotną ściereczką. Mączlików niestety, w przeciwieństwie do grzybów, nie tak łatwo się pozbyć.


Zwalczanie mączlika na roślinach ozdobnych


Liście porażonych roślin należy przemywać wodą z szarym mydłem lub z czosnkiem. Mączliki odstrasza zapach nagietków, aksamitek, rumianku oraz bazylii, dlatego obok podatnych na występowanie tych szkodników roślin warto sadzić kwiaty i zioła. Jeśli wymienione sposoby nie przynoszą efektów, można stosować również środki owadobójcze w formie pałeczek, które umieszczamy w doniczkach. Stopniowo uwalniane substancje owadobójcze są pobierane przez rośliny i powodują zatrucie larw. Do zwalczania mączlika szklarniowego na roślinach ozdobnych używamy środków zawierających acetamiprid, np. Mospilan 20 SP lub bifentrynę, np. Talstar 100 EC. Opryski powtarzamy przez okres od jednego do sześciu tygodni, co 3-4 dni.

Mączliki szklarniowe

Mączliki szklarniowe


Zwalczanie mączlika na warzywach


Na 2 dni przed wysadzeniem do gruntu warto podlać rozsadę preparatami Confidor 200 SL, Imidol 200 SL, Kohinor 200 SL bądź Kogan 200 SL ( 0,025%) w dawce 100 ml na roślinę. Zabieg powtarzamy 7 dni po przesadzeniu warzyw.

Pierwszy etap walki ze szkodnikiem polega na rozwieszeniu w pobliżu uprawy żółtych tablic lepowych, których kolor wabi insekty. Pułapki najlepiej rozmieścić w międzyrzędziach na takiej wysokości, by 1/3 ich powierzchni znajdowała się ponad wierzchołkami roślin. Monitoring jest celowy tylko na początkowym etapie nalotu szkodnika, dlatego zaleca się rozwieszać pułapki zaraz po wysadzeniu roślin do szklarni. Opryski rozpoczynamy natychmiast po zauważeniu dorosłych form mączlika na tablicach.

W ochronie brokułów, kalafiora, kapusty głowiastej, brukselskiej, pekińskiej, chińskiej, kalarepy i jarmużu stosujemy środki Movento 100 SC (0,75 l/ha z dodatkiem zwilżacza) lub Pirimor 500 WG (0,3-0,45 kg/ha). Preparatów tych można używać od momentu wykształcenia 3 liści do zbioru. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz