Migdałek (migdałowiec) trójklapowy - niesamowity krzew. Jak uprawiać?

Jesteś tutaj:

Migdałek (migdałowiec) trójklapowy - niesamowity krzew. Jak uprawiać?

3,4/5 (363 ocen)

Rozmnażanie


Samodzielne rozmnażanie migdałka trójklapowego jest dość trudne. Jeśli postanowimy uzyskać młode rośliny z nasion, będziemy musieli przed siewem poddać je 2-3 miesięcznej stratyfikacji, a po wysiewie uzbroić się w cierpliwość, gdyż kiełkowanie może trwać dość długo. Także sadzonkowanie pędów nie zawsze daje spodziewane rezultaty, gdyż sadzonki migdałków trudno się ukorzeniają. Krzewy rosnące w sposób naturalny, można spróbować rozmnożyć za pomocą odrostów korzeniowych, ale już formy pienne pozyskuje się wyłącznie metodą szczepienia (zwykle na podkładce z ałyczy), co w warunkach amatorskich jest szczególnie trudne do wykonania, dlatego najczęściej kupuje się gotowe rośliny u producenta.


Choroby i szkodniki


Migdałki trójklapowe mimo całego swojego uroku, narażone są na choroby, mogące nawet doprowadzić do ich śmierci. Do najgroźniejszych należy zgnilizna drzew pestkowych (monilioza), powodująca więdnięcie i obumieranie całych pędów. Może też pojawić się dziurkowatość liści lub drobna plamistość liści drzew pestkowych oraz szkodniki (np. pordzewiacz migdałkowy, mszyca).

Migdałek - krzew

Migdałek - krzew


Zastosowanie


Migdałek trójklapowy jest najbardziej ozdobny w porze kwitnienia, dlatego w ogrodzie powinien być posadzony na eksponowanym stanowisku, z którego będzie można bez przeszkód podziwiać jego urocze kwiaty. Może być również zestawiany z innymi krzewami ozdobnymi, jednak lepiej, żeby nie były to gatunki kwitnące w tym samym czasie. Dobrym towarzystwem dla migdałka mogą być wcześnie kwitnące, niskie kwiaty cebulowe oraz niektóre krzewy np. hortensje, krzewuszki, jaśminowce czy późne tawuły. Rośliny dobrze też wyglądają w otoczeniu zielonych krzewów iglastych. Migdałki nadają się także do krótkotrwałej uprawy w dużych donicach.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz