Kolkwicja chińska. Wszystko o uprawie, wymaganiach i rozmnażaniu

Jesteś tutaj:

Kolkwicja chińska. Wszystko o uprawie, wymaganiach i rozmnażaniu

3,6/5 (92 ocen)

Cięcie


Kolkwicja chińska nie boi się cięcia, dlatego też w razie potrzeby tniemy krzew zaraz po kwitnieniu. Kolkwitzia kwitnie na pędach zeszłorocznych. Późniejsze cięcie pozbawia roślinę kwitnienia w roku następnym bądź znacząco je ogranicza.

Krzew charakteryzuje się ładnym pokrojem, dlatego też, jeżeli w ogrodzie mamy więcej miejsca, pozwólmy kolkwicji na swobodny rozrost. Podczas kwitnienia, zaprezentuje się niezwykle malowniczo.

Co kilka lat krzew warto odmłodzić, usuwając najstarsze pędy.  Każdego roku, w razie potrzeby, usuwamy pędy nadmiernie zagęszczające krzew, krzyżujące się, porażone przez choroby  bądź uszkodzone mechanicznie.

Kolkwicja chińska

Kolkwicja chińska (wikipedia.org, Cillas, CC BY-SA 3.0)


Rozmnażanie


Kolkwitzia amabilis łatwo rozmnożyć. Można to zrobić wegetatywnie m.in. poprzez sadzonki zielne, a także generatywnie, poprzez nasiona. Młode rośliny uzyskane wegetatywnie szybciej zakwitną, natomiast uzyskane z nasion, nie tylko zakwitną w okresie późniejszym, ale także będą charakteryzowały się zmienną kolorystyką kwiatów.

Przy rozmnażaniu generatywnym, nasiona pozyskujemy z ładnie kwitnących okazów. Zbiór nasion przeprowadzamy wczesną jesienią, a wysiewamy wiosną do skrzynek, wypełnionych przepuszczalnym podłożem (piasek z dodatkiem torfu).  

Sadzonki zielne pozyskujemy w czerwcu i sadzonkujemy w przepuszczalnym podłożu (mieszanka piasku z torfem) w doniczkach,  które nakrywamy folią bądź też szklarni czy też tunelach foliowych. Przy sadzonkowaniu stosujemy ukorzeniacz przeznaczony dla roślin zielnych. Ukorzeniona sadzonka powinna posiadać kilka węzłów (około 2-3). Przy czym część liści usuwamy, aby sadzonka łatwiej się ukorzeniła, co nastąpi w ciągu kilku tygodni. Sporządzone sadzonki przechowujemy w widnym, ciepłym miejscu, ale nie nasłonecznionym. Młode rośliny na miejsce stałe wysadza się w roku następnym. Na okres zimy należy je zadołować i okryć, aby zabezpieczyć przed możliwymi uszkodzeniami mrozowymi, na które młode rośliny są bardziej narażone, zwłaszcza w okresie surowszych i bezśnieżnych zim.


Zastosowanie


Ze względu na swoje piękne kwitnienie, kolkwicja chińska powinna być sadzona w widocznym miejscu, najlepiej na trawniku jako soliter. Nie ograniczona przez inne krzewy, ładnie się rozrośnie, a na słonecznym stanowisku obficie zakwitnie. Różowawe kwiaty, przepięknie prezentują się na łukowato wygiętych pędach.

Należy zadbać, aby w najbliższym otoczeniu krzewu, znajdowały się rośliny ozdobne dekoracyjne wczesną wiosną, a także latem, jesienią i zimą. Po kwitnieniu kolkwicja, nie jest już na tyle wyrazista, aby rozjaśnić zakątek, w którym zostanie posadzona.

Kolkwicja chińska nadaje się także do luźnych nasadzeń grupowych (szpalery, nieformalne żywopłoty). Sprawdzi się w ogrodzie przydomowym, na działce, a także jako element zieleni miejskiej.
 

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz