Magnolia - krzew cudownie kwitnący wiosną

Jesteś tutaj:

Magnolia - krzew cudownie kwitnący wiosną

3,4/5 (189 ocen)

Magnolia wielokwiatowa (Magnolia grandiflora)

Magnolia wielokwiatowa jest wiecznie zielonym drzewem, formującym się w kształt kuli lub piramidy. Kwiaty są w kolorze białym lub kremowobiałym i wydzielają silny zapach. Drzewo kwitnie przez całe lato, tworząc kwiaty o średnicy do 25 cm. Liście magnolii wielokwiatowej są lśniące i zielone. Drzewo jest częściowo zimotrwałe (do -5°C). W polskich warunkach klimatycznych uprawa magnolii w gruncie jest ryzykowna. Warto posadzić krzew w odpowiedniej wielkości pojemnik i w okresie zimowym przechowywać w szklarni. Wysokość jaką osiąga drzewo po 10 latach to 3 m, ostateczna wysokość zaś dochodzi do 10 m.

Magnolia gwiaździsta

Magnolia

Magnolia japońska (Magnolia kobus)

Magnolia japońska, w porównaniu do innych gatunków magnolii, jest średnich rozmiarów drzewem. Dorasta do wysokości 2,4 m i rozrasta się na szerokość 1,8 m. Jej białe kwiaty są lekko zaróżowione u nasady płatków i pojawiają się na krzewie przed rozwojem liści. Początkowo mają kształt kielichowaty, a po całkowitym rozwinięciu i otwarciu ich średnica dochodzi do 14 cm. Magnolia japońska jest najbardziej odpornym na mróz drzewem ze wszystkich gatunków uprawianych w Polsce. Rozmnażana z nasion zakwita po minimum 10 latach, a egzemplarze rozmnażane wegetatywnie po 5.

Magnolie

Magnolie

Uprawa


Magnolie są dość wymagające pod względem warunków uprawy. Należy sadzić je jesienią lub wiosną w wilgotnej, przepuszczalnej i bezwapiennej glebie o odczynie lekko kwaśnym (pH 5−6). Magnolie nie lubią przesadzania, więc musimy na samym początku wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Stanowisko, na którym drzewo będzie dobrze rosło, to miejsce ciepłe i osłonięte przed mroźnym wiatrem. Szczególnie młode krzewy magnolii są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego w okresie zimowym musimy zabezpieczyć magnolię przez przemarznięciem, obkładając ją gałązkami iglaków lub słomą, a dolną część pnia okrywamy kopcem z trocin lub kory o wysokości około 30 cm. Pod magnoliami nie należy sadzić innych roślin, ponieważ mogłyby one uszkodzić korzenie krzewu bądź drzewa. Ze względu na to, że magnolia zakwita bardzo wcześnie, nawożenie drzewka rozpoczynamy już w marcu, a kończymy w czerwcu, aby zapewnić mu obfite kwitnienie. W okresie letnim, kiedy jest upalnie i sucho, magnolię trzeba obficie i regularnie podlewać. Magnolia nie wymaga przycinania, jedynie regularnie należy usuwać połamane i suche gałęzie.

Kwiaty magnolii

Kwiaty magnolii

Rozmnażanie


Magnolia rozmnaża się poprzez wysiew nasion (pod szkłem) bezpośrednio po ich zbiorze. Możemy je też wysiewać wiosną, ale wtedy muszą zostać poddane stratyfikacji. Nasiona wykiełkują po 4−6 tygodniach. Stosując ten sposób otrzymania nowych roślin, zakwitną one dopiero po około 10 latach. Nowe krzewy uzyskujemy także dzięki odkładom pobieranym pod koniec lata, po zakończeniu wzrostu magnolii. Z gatunków, które zrzucają liście na zimę otrzymujemy młode rośliny dzięki sadzonkom zielnym, a w przypadku gatunków wiecznie zielonych – za pomocą półzdrewniałych. Tak pozyskane sadzonki należy wspomóc ukorzeniaczem.

Kwitnąca magnolia

Kwitnąca magnolia czytaj dalej...

Koniecznie zobacz