Judaszowiec kanadyjski - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Judaszowiec kanadyjski - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

3,2/5 (286 ocen)

Cięcie


Judaszowców kanadyjskich nie powinno się przycinać, gdyż niezbyt dobrze znoszą taki zabieg. Źle wykonany może nawet doprowadzić do choroby rośliny, dlatego najlepiej w ogóle go unikać. Wyjątkiem są młode egzemplarze, którym można za pomocą cięcia nadać odpowiednią formę. Zwykle formowanie roślin stosujemy wtedy, gdy planujemy uzyskać postać jednopiennego drzewka (koronę krzaczastą pozostawiamy bez cięcia). U zakupionej sadzonki po posadzeniu wybieramy pęd główny (jeśli ma inne, należy je mocno skrócić) i przywiązujemy go do sztywnego palika. Następnie skracamy gałązki wyrastające poniżej wysokości przyszłej korony. W kolejnym roku ponownie usuwamy nisko rosnące pędy, a gałęzie tworzące przyszłą koronę lekko skracamy. W kolejnych latach uprawy powinniśmy się już ograniczać jedynie do usuwania ewentualnych odrostów pojawiających się na pniu poniżej korony oraz pędów chorych i przemarzniętych.


Choroby i szkodniki


Drzewko uprawiane na odpowiednim stanowisku i na właściwej glebie choruje rzadko, jednak osłabionym egzemplarzom mogą czasem zagrażać szkodniki (czerwce, tarczniki).

Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis).

Judaszowiec


Rozmnażanie


Judaszowca możemy rozmnażać za pomocą nasion i sadzonek, a odmiany przez szczepienie. Nasiona po dojrzeniu zbieramy i od razu wysiewamy do gruntu lub przetrzymujemy w suchym pomieszczeniu i po kilkutygodniowej stratyfikacji, wysiewamy wiosną następnego roku. Musimy jednak pamiętać, że ich twarda okrywa znacznie utrudnia kiełkowanie, dlatego wschody nie zawsze są zadowalające, a z wysianych nasion rośliny mogą wyrosnąć nawet dopiero po 1-2 latach. Szybciej doczekamy się młodych egzemplarzy sadzonkując pędy, pobrane z drzew późną wiosną lub wczesnym latem.


Zastosowanie


Judaszowce kanadyjskie to drzewa tak oryginalne, że zasługują na szczególne miejsce w ogrodzie. Najlepiej posadzić je jako solitery, na tle trawnika lub białej ściany budynku. Można je również sadzić w małych, jednogatunkowych grupach oraz w parkach krajobrazowych.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz