Ambrowiec balsamiczny, amerykański. Odkrywamy sekrety uprawy

Jesteś tutaj:

Ambrowiec balsamiczny, amerykański. Odkrywamy sekrety uprawy

3,4/5 (142 ocen)

Rozmnażanie


W naturze ambrowce bardzo sprawnie rozmnażają się za pomocą nasion, jednak w naszym klimacie ten sposób rozmnażania jest utrudniony, gdyż nasiona dojrzewają niezmiernie rzadko. Można je natomiast sprowadzić z cieplejszych krajów i po stratyfikacji w niskich temperaturach wysiać wiosną do ciepłego inspektu. Nowe egzemplarze ambrowca łatwiej jest więc pozyskać za pomocą sadzonek pędowych, pobieranych latem (VII-VIII) z młodych drzew i ukorzenianych w wilgotnym, lekkim podłożu. Czasami do rozmnażania wykorzystuje się też odkłady, wykonywane z młodych pędów, które ukorzeniają się po ok. 2 latach. Odmiany uzyskuje się natomiast zwykle przez szczepienie.

Ambrowiec amerykański - liście

Ambrowiec amerykański - liście


Zastosowanie


Ambrowiec amerykański to piękne drzewo ozdobne, które najlepiej prezentuje się jako soliter. Ze względu na swoje rozmiary może być uprawiane głównie w dużych ogrodach lub parkach krajobrazowych. Z gatunku można jednak uzyskać także formę pienną („Gumball”), idealną do małych ogrodów oraz wyprowadzić miniaturowe drzewko bonsai, uprawiane w pojemnikach.
Ambrowiec ma też kilka bardziej praktycznych zastosowań. Jego aromatyczna żywica, wykorzystywana dawniej przez Indian jako guma do żucia, służy obecnie do produkcji syntetycznej gumy do żucia i kosmetyków, a także preparatów leczniczych, mających zastosowanie w łagodzeniu objawów chorób układu oddechowego.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz