Len - roślina o szerokim spektrum zastosowania

Jesteś tutaj:

Len - roślina o szerokim spektrum zastosowania

3,3/5 (206 ocen)

Zbiór


Owoce lnu mają kształt okrągławej torebki, w której znajdują się płaskie, brunatne nasiona, nazywane zazwyczaj siemieniem lnianym. Zbiór lnu odbywa się kiedy roślina osiągnie pełną dojrzałość, czyli w momencie gdy jego pędy zrobią się żółte, a torebki nasienne brązowe, ale jeszcze nie pękły. Następnie całe rośliny dosusza się w temperaturze nieprzekraczającej 40°C, a procedurę suszenia nasion powtarza po ich wymłóceniu.

Nasiona lnu

Nasiona lnu



Zastosowanie


Len ma bardzo szerokie zastosowanie, zarówno lecznicze, jak i przemysłowe. Nasiona tej rośliny mogą być wysiewane i używane jako odżywcze kiełki lub jako bezpośredni dodatek m.in. do kanapek czy sałatek. Z nasion lnu wytwarza się także olej, który wykorzystuje się do przygotowania potraw. Olej ten obniża poziom cholesterolu, a dawniej dodawano go do potraw wigilijnych. Właściwości lecznicze lnu znajdują swoje zastosowanie w stanach zapalnych przewodu pokarmowego i nieżytach żołądka, a także w przypadku oparzeń, odmrożeń, trudno gojących się ran. Roślina ta wykorzystywana jest także w kosmetyce jako składnik kremów, mydeł i maseczek oraz maści leczniczych, działający regenerująco, zmiękczająco i przeciwzapalnie.

Len używany jest do produkcji płyt paździerzowych wykorzystywanych w budownictwie i meblarstwie. W przemyśle włókienniczym stosuje się go do wyrobu przewiewnych tkanin (koszule, pościel, ręczniki), sznurków i worków. Olej z lnu zaś używany jest jako emulgator do produkcji m.in. farb i lakierów. Nasiona lnu i olej lniany są często składnikiem pasz dla zwierząt, a siemię lniane podawane im w przypadku problemów niestrawnościowych.

Len nie tylko zdobi przydomowe ogródki, ale jest także rośliną o szerokim spektrum zastosowania, ułatwiającą dzięki swoim właściwościom nie jedną dziedzinę życia.

Uprawa lnu

Uprawa lnu

Autor: Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz