Komody - nie wychodzą z mody

Jesteś tutaj:

Komody - nie wychodzą z mody

5/5 (2 ocen)

Komoda, podobnie jak szafa, odkąd pojawiła się w rezydencjach i domach, z powodzeniem spełnia swoje zadania przez wieki, także we współczesnych wnętrzach. Jej początki sięgają siedemnastowiecznej Francji, gdzie  pierwsza wersja tego mebla polegała na zamontowaniu kilku szuflad w bocznej ścianie pomieszczenia. Dziś komoda jest samodzielnym, uniwersalnym w swoich funkcjach meblem. Nadaje się do pokojów dziennych, salonów, sypialni, a także do korytarzy, przedpokojów i łazienek. Jej popularność nie maleje mimo zmian, jakie dyktuje moda.


Co to za mebel?


Komoda, jaką dziś znamy, to mebel skrzyniowy wyposażony w kilka, czasem kilkanaście, szuflad. Zazwyczaj ma prostokątny kształt i może mieć różną wysokość i głębokość. Służy najczęściej do przechowywania odzieży, bielizny, pościeli, ale bywa również wykorzystywana do innych celów. Można spotkać ją w różnych pomieszczeniach, jednak zazwyczaj stawiana jest w sypialni, salonie czy przedpokoju.

Komoda jest meblem skrzyniowym z wieloma szufladami. Zwykle przybiera kształt prostokątny i wysokość nie wyższą niż do ramion przeciętnego człowieka. W sklepach można spotkać bardzo dużo różnych rodzajów tego mebla. Są też przeznaczone stricte do sypialni lub salonu, ale produkowane są również takie specjalne do pokoju dziecięcego, gdzie na górze jest miejsce na przewijak i akcesoria do pielęgnacji malucha lub takie do użytkowania przez  panie na przykład jako toaletka z lustrem, gdzie mogą się uczesać i zrobić makijaż. 

Jeszcze inne zaprojektowane są do postawienia w łazience, gdzie chowa się ręczniki oraz inne akcesoria wykorzystywane w tym miejscu.

Komoda
Komoda

Rodzaje komód


Komody bywają różne, jeśli spojrzymy na nie pod względem wyglądu. Takie najbardziej tradycyjne składają się z kilku dość szerokich szuflad. Ale obecnie można znaleźć sporo rozbudowanych o dodatkowe szafki czy półki, które sprawiają, że nadają się do wykorzystania nie tylko w tradycyjnym celu. Komody powstają z różnego materiału, mają rozmaity wygląd i wielkość. Bez trudu daje się znaleźć taką, która będzie pasowała do naszych oczekiwań, a jeśli nie, to zawsze można zamówić ją prywatnie i wtedy będzie idealnie dopasowana.

Tak więc rodzaje komód to przede wszystkim podział pod kątem tego, jaki styl reprezentują oraz do których pomieszczeń pasują. To także ich wielkość oraz dodatkowe wyposażenie.

Komoda zabytkowa
Komoda zabytkowa

Zalety komody


Komoda, jak niewiele mebli, cieszy się opinią mebla niezwykle uniwersalnego i funkcjonalnego. Wpływa na to między innymi fakt, że produkuje się ją w bardzo zróżnicowanej stylistyce, więc można ją postawić w eleganckim salonie, komfortowej sypialni, jak i małym przedpokoju czy łazience. Nawet w małej komodzie mieści się sporo drobiazgów, do których mamy swobodny dostęp i zawsze mogą być pod ręką. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz