Kanapy - sofy wypoczynkowe do salonu

Jesteś tutaj:

Kanapy - sofy wypoczynkowe do salonu

3,4/5 (7 ocen)

Czy wyobrażamy sobie salon bez kanapy czy sofy? Nie? No właśnie. Jest to mebel, który musi się znaleźć w każdym salonie, bo to na nim będziemy wypoczywali, czytali, oglądali telewizję, słuchali muzyki i sadzali naszych gości. Im większa i bardziej uniwersalna sofa, tym lepiej. Współcześni producenci prześcigają się z coraz to oryginalniejszych i bardziej funkcjonalnych sofach i kanapach do salonu. Można się w tym zagubić. Dlatego przygotujmy się do tego trudnego, a jakże ważnego zadania, jakim jest wybór odpowiedniej sofy (lub kanapy) do salonu.


Zacznijmy od wielkości


Wymiary sofy mają znaczenie, choćby z tego względu, że salony bywają równej wielkości. Nie powinno się wstawiać zbyt małej w dużym salonie, ani dużej w małym. W obu przypadkach takie dysproporcje będą nie tylko niepraktyczne, ale zaburzą estetykę całego wnętrza. Trzeba się więc dobrze zastanowić, jakie optymalne wymiary może mieć sofa w naszym salonie. Do tego konieczny jest projekt całego zagospodarowania przestrzeni. Inaczej dobiera się mebel, który postawimy pod ścianą, a inaczej taki, który stanie w centrum salonu.

Kiedy będziemy już mieli obraz, gdzie ma stanąć sofa oraz ile mamy na nią miejsca, przejdziemy do etapu wyboru jej stylu, koloru i rodzaju.

 

Styl sofy


Sofy mogą, tak jak większość mebli, reprezentować różne style, klasyczny, nowoczesny, romantyczny, biurowy lub jeszcze całkiem inny. Mogą być jednoosobowe, dwuosobowe albo mieć miejsce na kilka osób. Są również sofy rozkładane i nierozkładane oraz takie, które składają się z kilku modułów. Jeśli przejrzymy katalogi producentów, przekonamy się, jak bogata jest ich oferta i jak trudno jest czasem wśród tej mnogości wyszukać coś specjalnie dla siebie.

Dlatego wybierając sofę, dobrze mieć świadomość, w jakim stylu urządzamy nasz salon, jaką ma podłogę, kolor ścian, czy ma dużo światła, czy jest w nim kominek, a jeśli tak, to jaki. Nasz mebel nie może odbiegać stylem i kolorystyką od tego, jak zaaranżowane jest całe wnętrze.

Kanapa

Kanapa


Tapicerka


To, co oprócz kształtu i wielkości, rzuca się na pierwszy rzut oka, to rodzaj i kolor tapicerki sofy czy kanapy. Dobiera się ją nie tylko pod względem wyglądu, ale także jej walorów funkcjonalnych. Kto ma dzieci, będzie na przykład zwracał uwagę na odporność na plamy i uszkodzenia mechaniczne.

Najpopularniejszymi rodzajami obicia są obecnie:

- skóra naturalna – jest trwała, odporna na plamy, dość łatwa do czyszczenia i elegancka,

- plusz – wliczamy tu takie jego warianty, jak aksamit, welur i sztruks, czyli tkaniny wykonywane z bawełny, lnu, jedwabiu i czasem elementów sztucznych, które nie należą do wyjątkowo trwałych i praktycznych, ale są miłe w dotyku i ładne z wyglądu,

 

- tkaniny żakardowe – wykonywane są z wełny, bawełny, jedwabiu lub włókien syntetycznych i są dość grube oraz odporne na uszkodzenia, czytaj dalej...

Koniecznie zobacz