Dywany orientalne - przejaw luksusu wczoraj i dziś

Jesteś tutaj:

Dywany orientalne - przejaw luksusu wczoraj i dziś

4/5 (7 ocen)

Bogactwa orientalnych krajów kojarzą się wielokrotnie z ekskluzywnymi wnętrzami. Przepiękne zdobienia wykonywane bardzo często ręcznie odzwierciedlają cenę, którą trzeba było zapłacić, aby stać się ich posiadaczem. Podziwiamy zatem tkane arrasy, gobeliny i dywany, które swoją jakością w znacznym stopniu przewyższają wyroby europejskie.


Materiały


Wełna

Kraje azjatyckie są krajami, które sprzyjają hodowli owiec. W związku z tym chętnie wykorzystują wełnę do produkcji oryginalnych dywanów. Pozyskują ją głównie z owiec tłustoognistych. Dzięki nim mają możliwość uzyskania długich i krótkich włókien. W zależności od tego, gdzie żyją owce pozyskiwane włókna charakteryzują się różnym stopniem połysku. Dywany wytwarzane z wełny owiec, które są strzyżone jesienią, uważane są za najlepsze pod względem jakościowym. Nie tylko przyjemnie się po nich stąpa, ale też łatwo utrzymać je w czystości.

Jedwab

Dywany orientalne są również wykonywane z jedwabiu. Jedwab wytwarzany jest z kokonów jedwabnika morowego. Najwyższej jakości jedwab pozyskuje się z kokonów jedwabnika, który żywi się właśnie liśćmi morwy. W zależności od technologii wykonywania dywanów dywany mogą być produkowane jako jedwabne w całości lub częściowo (osnowa lub niektóre elementy). Dzisiaj popularnością cieszy się także jedwab sztuczny (Chiny, Indie). Jednak pod względem jakości jest z pewnością mniej atrakcyjnym rozwiązaniem. Takie dywany orientalne tracą na wartości, ponieważ ich trwałość jest znacząco niższa.


Barwienie

Kolor orientalnej przędzy uzyskiwany jest zazwyczaj na drodze farbowania w specjalnych wannach farbiarskich. Cena dywanu również wynika ze sposobu barwienia, a konkretniej ujmując rodzaju barwnika. Z pewnością dywany barwione naturalnymi barwnikami będą znacząco droższe niż te, których przędza nabrała określonego koloru pod wpływem barwnika syntetycznego. Barwniki naturalne najczęściej pozyskiwane są z roślin np. orzechów czy innych owoców. Bardzo często w celu uzyskania oryginalnego koloru łączy się barwniki naturalne z syntetycznymi.

Dywan orientalny

Dywan orientalny

Produkcja


Dywany orientalne mogą powstawać w różnych warunkach i w zgodzie z różnymi tradycjami. Kultura Nomadów oraz warunki, w których żyli przyczyniła się do określonych sposobów przędzenia dywanów. Początkowo lud inspirację czerpał z otoczenia i koczowniczego trybu życia jaki prowadził. Przędzenie dywanów było zatem oparte na własnej wyobraźni i braku określonych wzorów i szablonów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz