Dywany pokojowe - rodzaje materiałów i dopasowanie do wnętrza

Jesteś tutaj:

Dywany pokojowe - rodzaje materiałów i dopasowanie do wnętrza

3,8/5 (10 ocen)

Dywany pełnią trzy zasadnicze funkcje, oddzielają od podłogi (dawniej chroniły przed chłodnymi podłogami), dekorują, wyciszają i  wprowadzają do pomieszczenia atmosferę przytulności. Dzieci lubią się bawić na dywanach, nastolatki lubią sobie na nich usiąść, a nawet położyć, by poczytać czy pooglądać stamtąd telewizję, a dorośli po prostu lubią mieć coś miękkiego pod nogami. Na rynku jest ogromny wybór dywanów. Bywają różnej wielkości, grubości, mają różne style i kolorystykę. Wystarczy udać się do jednego z salonów z dywanami lub zajrzeć w Internecie na strony producentów, by dostać zawrotu głowy. Aby dobrze dobrać dywan do konkretnego pomieszczenia, trzeba się zastanowić, jaka będzie jego najważniejsza rola. Dopiero potem wyruszyć na poszukiwanie tego optymalnego dla nas dywanu.


Materiały, z jakich wykonuje się dywany


W naszych czasach dywany produkuje się z wielu rodzaju materiałów. Do najczęściej wykorzystywanych należą:

- Wełna – wykonane z nich dywany są miękkie, antystatyczne i nie odkształcają się. Dodatkowo mają pozytywny wpływ na mikroklimat wnętrza, gdyż podczas nadmiernego jego wysuszenia, oddają wilgoć, jaką wcześniej absorbowały. Niestety u niektórych osób wywołują uczulenie.

- Bawełna – dywany z tego materiału są cienkie i mniej trwałe. Również mają właściwości antystatyczne.

- Jedwab – jedwabne dywany też są lekkie, odporne na zabrudzenia i antystatyczne. Zazwyczaj bywają pięknie zdobione. Ten materiał jest także niezwykle miły w dotyku.

- Polipropylen (z symbolem PP) – wyprodukowane z niego dywany są szorstkie, odporne na ścieranie i zabrudzenia. Poza tym nie płowieją, a mole trzymają się od nich daleko. Mają – niestety – mało bogatą kolorystykę

- Heat-set, heat-set frise – pod tymi angielskimi nazwami kryją się uszlachetnione dywany z polipropylenu o symbolu PPBCF. Mają dość wysokie runo, dużą sprężystość i gęstość, a niektóre warianty dywanów są wzbogacone o  sztuczny połysk.

- Akrylowe (symbol PAN) – są to dobrej jakości dywany, które nie odkształcają się, mają wysokie runo, są miękkie i dają się łatwo wyprać.

- Mieszane – mamy tu na myśli dywany wykonywane z różnych materiałów. Najczęściej powstają z mieszanek włókien naturalnych i sztucznych, dzięki temu cechują się wysoką jakością i wytrzymałością.  

 

Dywan pokojowy
Dywan pokojowy

Różne dywany do różnych pomieszczeń

 

Nie każdy dywan pasuje do każdego pokoju. Zanim wybierzemy się na zakupy, należy sprecyzować, o jaki produkt nam chodzi. Czy zamierzamy kupić dywan do sypialni, pokoju dziennego, salonu, pokoju małego dziecka czy też pokoju nastolatka. Oto kilka wskazówek, co do odpowiednich wariantów dywanów do poszczególnych pokoi.

- Do sypialni – najlepsze są tu puszyste, miękkie dywany, aby dawały poczucie ciepła i miłego dotyku bosym stopom. Odpowiednie więc bywają dywany „shaggy” z długim włosem, wełniane, akrylowe, a także heatserowe.

Dywan w sypialni

Dywan w sypialni

- Do pokoju dziennego i salonu – tu czasem leży nie jeden, ale dwa, a bywa, że trzy dywany. Wszystko zależy od wielkości i aranżacji wnętrza. Także dywan lub dywany muszą być poddane temu rygorowi. Do salonów wybiera się często duże, komfortowe i eleganckie dywany. Mogą być bardzo wzorzyste lub jednokolorowe. To zależy, czy mają zwracać uwagę, czy raczej wtapiać się w tło, bo dominantą jest na przykład kominek lub zestaw ekskluzywnych mebli.

- Do pokoju małego dziecka -  tu dobiera się mięciutkie, antyalergiczne, odporne na brud i łatwe w czyszczeniu dywany.

- Do pokoju nastolatka – najlepsze są nowoczesne dywany, gdyż młodzież preferuje ciekawy design. Kolorystyka uzależniona jest zazwyczaj od płci właściciela pokoju. Inne barwy wybierają dziewczęta, a inne chłopcy.

 

Dywan do salonu
Dywan do salonu

Czyszczenie dywanów

 

Częste odkurzanie, w pokoju małego dziecka codzienne, to podstawa. Na dywanach gromadzi się kurz, roztocza, odpadki, robią się plamy z różnych napojów, pokarmów, czasem błota lub odchodów zwierzęcych. Dlatego dywany muszą być gruntownie czyszczone i prane. Można to wykonywać samodzielnie przynajmniej dwa razy w roku lub zlecać zadanie wyspecjalizowanych firmom. Dywany, o które dbamy, odwdzięczą się nie tylko elegancją i świeżością, ale również długim czasem, w jakim będą spełniały swoją rolę.

Koniecznie zobacz