Dywany orientalne - przejaw luksusu wczoraj i dziś

Jesteś tutaj:

Dywany orientalne - przejaw luksusu wczoraj i dziś

4/5 (7 ocen)

W miarę przejścia w osiadły tryb życia rozpowszechniła się kultura ludowa, czyli uprawa własnych owiec i przędzenie dywanów na podstawie szkiców. Oczywiście tego typu technika tkacka nawiązuje do Nomadów. Z tej kultury wywodzą się dywany Nahand, Malayer czy Hamadan.

Jednak coraz częściej w wioskach powstają zakłady rzemieślnicze, które zajmują się produkcją największych dywanów. Ich wzory nie opierają się już na zwykłych szkicach, ale wytycznych opracowanych na papierze milimetrowym. Zdarza się, że to właśnie w takim zakładzie powstają dywany ekskluzywne, przeznaczone dla bogatych odbiorców.

Dywan orientalny

Dywan orientalny

Węzły


Zagłębiając się w tkanie dywanów orientalnych niezwykle ważne są węzły. To od nich bowiem zależy gęstość tkania. I choć głównie jakość przędzy decyduje o cenie i trwałości dywanu warto przyjrzeć się bliżej węzłom.

Węzeł symetryczny – przędza owijana jest wokół dwóch nici osnowy, tego typu węzły występują zazwyczaj w grubych dywanach.

Węzeł asymetryczny – przędza owijana jest wokół jednaj nici osnowy, powstaje zatem gęste tkanie, przeznaczone głównie dla szczegółowych, skomplikowanych wzorów.


Węzeł Jufti – przędza owijana jest wokół czterech nici osnowy, węzeł może zatem być symetryczny lub asymetryczny, tkanie nie jest tak gęste jak w przypadku typowych węzłów symetrycznych.

Węzeł tybetański – podczas jego tworzenia wykorzystuje się dodatkowy drut.

Dywan pokojowy

Dywan pokojowy

Typowe dywany orientalne


Orientalna kultura kojarzy się nam z egzotycznymi miejscami. W związku z tym produkcji orientalnych dywanów z pewnością nie można ograniczyć do jednego miejsca. W tabeli przedstawiamy najczęstsze pochodzenie popularnych kobierców.

Tabela – Pochodzenie i charakterystyka dywanów orientalnych.

Rodzaj

Charakterystyka

Perski

· Wykonywany zazwyczaj z wysokiej jakości wełny.

· Kojarzony z węzłami asymetrycznymi i trwałością.

Pakistański

·  Wykonywany z wełny australijskiej, podobnej do jedwabiu.

·  Wzory:

      Bokchara – tzw. stopy słonia (bordo, beż,    

      zieleń);

      Zigler – delikatny wzór (bordo, brąz, złoto).

· Gęstość tkania: do 300 tys. węzełków na m2.

Indyjski

·  Wykonywany ręcznie z wełny lub z jedwabiu.

· Charakteryzuje się motywami roślinnymi.

· Gęstość tkania: do 700 tys. węzełków na m2.

Turecki

· Wykonywany z wełny, tkany zazwyczaj maszynowo.

· Charakteryzuje się wysoką gęstością węzełków.

Chiński

· Wykonywany z wełny, strzyżony warstwowo.

· Wzory oparte na motywach roślinnych.

· Grubość do 20 mm.


Dywany orientalne były, są i zapewne będą przejawem luksusu. Pięknie się prezentują i komponują z nowoczesnymi wnętrzami. Odpowiednio dobrana  pielęgnacja i czyszczenie w znaczącym stopniu się do tego przyczyniają. Warto zatem kierować się zdrowym rozsądkiem i w przypadku wystąpienia plam nie od razu oddawać taki dywan do pralni chemicznej.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz